Kiedy zdecydować się na kredyt hipoteczny?

5 /5
(Ocen: 4)

Stare porzekadło głosi, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Każdy z nas bowiem pragnie być „u siebie”, posiadać własne „cztery kąty”. Wynajmowanie mieszkania to opcja dobra na początek. Z czasem mamy dosyć ciągłych przeprowadzek, czy – powiedzmy sobie szczerze – wyrzucania pieniędzy w błoto, bo tak często odbieramy płacenie kosztów najmu. Chcemy pracować na własny rachunek, potrzebujemy stabilizacji.

Brak gotówki nie musi jednak oznaczać końca marzeń o własnym lokum. Kredyt hipoteczny jest szansą, by to marzenie się spełniło. Powinniśmy jednak pamiętać, że kupno nieruchomości stanie się prawdopodobnie jedną z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. By wszystko poszło zgodne z planem, warto wybrać odpowiedni moment na zaciągnięcie takiego kredytu.

Dojrzała decyzja – kredyt na mieszkanie wymaga zaplanowania

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe (optymalny okres spłaty waha się od 15 do 25 lat), dlatego na początku drogi zawodowej hipoteka nie będzie dobrym pomysłem. Jako osoby młode częściej zmieniamy bowiem pracę. Poszukujemy czegoś, co pozwoli nam się rozwijać, a jednocześnie zapewni stabilizację finansową. To właśnie stabilizacja finansowa powinna stać głównym kryterium, którym należy się kierować przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

Pamiętajmy, że pracownicy o niewielkim dorobku zawodowym są zwykle zatrudniani na umowę-zlecenie lub umowę o pracę na czas określony. Nie przekreśla to oczywiście naszych szans na uzyskanie pożyczki, ale trzeba mieć na uwadze, że będziemy dla banku mniej wiarygodni niż kredytobiorca zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Stabilne warunki zatrudnia są bowiem gwarancją stałego przypływu gotówki co, w konsekwencji, umożliwi nam uzyskanie kredytu na bardziej korzystnych warunkach. Dodatkowym atutem będzie dla kredytodawcy również jasna sytuacja rodzinna ( np. brak obowiązku alimentacyjnego).

Mądre planowanie wzięcia kredytu mieszkaniowego

Zanim rozpoczniemy starania o przyznanie kredytu hipotecznego powinniśmy dokładnie przeanalizować domowy budżet. Nawet jeśli wysokość zarobków gwarantuje nam uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, nie możemy zapominać, że wysokie dochody wiążą się często z równie wysokimi kosztami utrzymania. Istotne jest to, by nasze wydatki były możliwe do przewidzenia i utrzymywały się na stałym poziomie.

Przyjmuje się, że najbezpieczniejsza dla naszego portfela będzie sytuacja, gdy rata kredytu hipotecznego nie wyniesie więcej niż 30-40% miesięcznego dochodu netto. Planowanie to również mądre oszczędzania. Oszczędności warto bowiem przeznaczyć na wykład własny (od 2017 roku wynosi on minimum 20% wartości kredytu). Taki „zastrzyk” pozwoli znacząco zmniejszyć całkowity koszt kredytu, dlatego im wkład własny będzie wyższy, tym lepiej.

Dofinansowanie kredytu hipotecznego z programów rządowych

Wsparcie ze strony państwa to czynnik, który powoduje, że przyspieszamy decyzję o wzięciu pożyczki. Tak dzieje się zapewne w przypadku rządowego programu Mieszkanie dla młodych, który wygaśnie w 2018 roku. W ramach tego projektu możemy liczyć na dofinansowanie do wkładu własnego. Głównym kryterium jest tutaj wiek – z dofinansowania mogą skorzystać bowiem osoby do 35 roku życia, a okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat . Warto dodać, iż na największe wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi, co dowodzi, iż lepiej pomyśleć o kredycie hipotecznym, kiedy nie możemy już nazywać siebie singlem.

Dobry czas na kredyt hipoteczny?

Powiedzmy sobie szczerze, nigdy nie będzie dobrego momentu, by wziąć kredyt hipoteczny. Jest to bowiem obciążenie nie tylko finansowe, ale także psychiczne. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że kredyt hipoteczny (nie licząc kredytu studenckiego) jest jedną z najtańszych i najbardziej „przewidywalnych” pożyczek. Jeśli właściwie ocenimy swoje możliwości finansowe (zdolność kredytową), sytuację zawodową i rodzinną, będziemy na najlepszej drodze, by spełnić marzenie o własnych „czterech kontach”. Pamiętajmy jednak, by nie była to decyzja podejmowana pod wpływem chwili, inaczej nasze M3 stanie się przysłowiowym zamkiem na piasku.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments