Gaz sprzedaż

Kiedy zostaną uwolnione ceny gazu w Polsce?

Czy szykują nam się zmiany w taryfach gazowych? Według informacji, przekazanych przez ministerstwo energii w ciągu najbliższych lat zostaną zniesione taryfy gazu. Proces będzie przebiegał etapami.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Regulowane taryfy w Polsce
  2. Co na to Ministerstwo Energii?

Regulowane taryfy w Polsce

Aktywność resortu w temacie regulowanych taryf gazowych wiąże się przede wszystkim z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z września 2015 roku, w którym orzeczono, że polskie prawo jest niezgodne z europejskim. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że w prawie energetycznym powinien znaleźć się przepis, który zwalnia z przedkładania taryf gazu firmy energetyczne m.in. posiadające koncesję na obrót paliwami gazowymi.

Wyrok jest wynikiem postępowania prowadzonego przez Komisję Europejską od 2009 do 2013 roku przeciwko naszemu krajowi w sprawie regulowanych cen gazu ziemnego. Sprawa przez KE została skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE w styczniu 2014 roku.

Co na to Ministerstwo Energii?

W związku z powyższym, Ministerstwo Energii nie mogło siedzieć bezczynnie i do konsultacji społecznej trafił projekt nowelizacji ustawy o prawie energetycznym. Resort, obawiając się negatywnych skutków, chce, aby uwolnienie cen gazu nastąpiło etapami. Ministerstwo podkreśla, że uwolnienie rynku gazu, przy jego obecnym rozwoju, nie odbije się źle na odbiorcach.

W pierwszej kolejności, bo już 1 kwietnia 2017 roku, regulowane taryfy nie obowiązywałyby w przypadku przedsiębiorstw zużywających gaz w każdym punkcie w ilości mniejszej niż 278 GWh.

Natomiast ceny gazu dla gospodarstw domowych, zostałyby uwolnione dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konsument
Konsument
2016-04-27 18:23

A czy wiadomo, co będzie z cenami energii elektrycznej?
Czy sprzedawcy z urzędu (z wyjątkiem dwóch zwolnionych z tego obowiązku – RWE i TS GZE) będą cały czas zobowiązani do zatwierdzania w URE swoich taryf dla gospodarstw domowych?