Kiedy zostaną uwolnione ceny gazu w Polsce?

Czy szykują nam się zmiany w taryfach gazowych? Według informacji, przekazanych przez ministerstwo energii w ciągu najbliższych lat zostaną zniesione taryfy gazu. Proces będzie przebiegał etapami.

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

Regulowane taryfy w Polsce

Aktywność resortu w temacie regulowanych taryf gazowych wiąże się przede wszystkim z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z września 2015 roku, w którym orzeczono, że polskie prawo jest niezgodne z europejskim. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że w prawie energetycznym powinien znaleźć się przepis, który zwalnia z przedkładania taryf gazu firmy energetyczne m.in. posiadające koncesję na obrót paliwami gazowymi.

Wyrok jest wynikiem postępowania prowadzonego przez Komisję Europejską od 2009 do 2013 roku przeciwko naszemu krajowi w sprawie regulowanych cen gazu ziemnego. Sprawa przez KE została skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE w styczniu 2014 roku.

Co na to Ministerstwo Energii?

W związku z powyższym, Ministerstwo Energii nie mogło siedzieć bezczynnie i do konsultacji społecznej trafił projekt nowelizacji ustawy o prawie energetycznym. Resort, obawiając się negatywnych skutków, chce, aby uwolnienie cen gazu nastąpiło etapami. Ministerstwo podkreśla, że uwolnienie rynku gazu, przy jego obecnym rozwoju, nie odbije się źle na odbiorcach.

W pierwszej kolejności, bo już 1 kwietnia 2017 roku, regulowane taryfy nie obowiązywałyby w przypadku przedsiębiorstw zużywających gaz w każdym punkcie w ilości mniejszej niż 278 GWh.

Natomiast ceny gazu dla gospodarstw domowych, zostałyby uwolnione dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Konsument
Konsument
27 kwietnia 2016 18:23

A czy wiadomo, co będzie z cenami energii elektrycznej?
Czy sprzedawcy z urzędu (z wyjątkiem dwóch zwolnionych z tego obowiązku – RWE i TS GZE) będą cały czas zobowiązani do zatwierdzania w URE swoich taryf dla gospodarstw domowych?

Agnieszka Fodrowska
Agnieszka Fodrowska
28 kwietnia 2016 13:28
Odpowiedz do:  Konsument

Witam, na razie nic nie wiadomo w tym temacie, ale to pewnie też kwestia czasu.

Pozdrawiam
Agnieszka
enerad.pl