Kim jest statystyczny beneficjent Mieszkania dla Młodych?

5 /5
(Ocen: 1)

Pierwsze lata programu Mieszkanie dla Młodych nie cieszyły się wielką popularnością. Dopiero wprowadzone zmiany umożliwiły skorzystanie z dopłaty szerszemu gronu osób. Dzisiaj MdM 2017 wywołuje wielkie emocje, mobilizuje beneficjentów i nakręca rynek. Ustawa Mieszkanie dla Młodych pomogła, pomaga i jeszcze pomoże wielu Polakom na życiowym starcie.

Dla kogo MdM w praktyce?

Zmiany w ustawie powiększyły grono beneficjentów nie w teorii, a w praktyce. Dzisiaj z dofinansowania MdM mogą skorzystać nie tylko rodziny mające zawarty oficjalny związek małżeński. Pieniądze otrzymają również single, pary bez ślubu i osoby samotnie wychowujące dzieci. Program MdM zasady ma opracowane w taki sposób, żeby utrudnić zakup mieszkania z przeznaczeniem innym, niż zapewnienie podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Co więcej osoby zainteresowane programem nie narzekają na nadmiar formalności.

Mimo, iż nie zakładał program MdM dla kogo przeznaczone zostaną środki, to miał charakter prorodzinny. Zmiany wprowadziły lekkie zamieszanie. Teraz po zestawieniu wysokości dopłat, z jakim procentowym udziałem w kredycie była udzielona pomoc państwa, pojawia się najbardziej zainteresowana dofinansowaniem grupa. Najmniej wniosków złożyły rodziny wychowujące trójkę dzieci – 1602, na kwotę 125 mln. zł., 1817 podań złożyły rodziny z dwójką pociech, na łączną sumę 71 mln. zł. Drugie miejsce należy do osób mających na wychowaniu jedno dziecko – 12198 wniosków z dofinansowaniem na poziomie 366 mln. zł. Palma pierwszeństwa przypadła niewychowującym dzieci – złożyli 41505 wniosków i otrzymali 839 mln. zł. rządowego wsparcia. Na dodatkowe, pięcioprocentowe wsparcie wydano najmniej – jedynie 125 mln. zł.

Wysokość Dofinansowania, jakie otrzymasz od państwa możesz obliczyć w domowym zaciszu. Dzięki aplikacji – kalkulator MdM w kilka sekund dowiesz się, czy spełniasz warunki i na jaką nieruchomość możesz sobie pozwolić w swojej okolicy.

Na co zaciągamy kredyty hipoteczne MdM?

Najchętniej Polacy decydują się na mieszkania o średniej powierzchni 53,68 mkw, a jego cena statystycznie wynosi 219,2 tys. zł. Natomiast uśredniona powierzchnia domu jednorodzinnego to 86,47 mkw, a koszt takiej inwestycji wynosi 289,9 tys. zł. Dzięki czemu widać, że kredyt z dopłatą na mieszkanie jest tańszy o minimum 22 tys. zł, a dla domu to już prawie 30. Koło takich pieniędzy nie można przejść obojętnie.

Widać gołym okiem pewien schemat. Najpierw mieszkanie czy dom, następnie dzieci. Ciężko podjąć decyzję o powiększaniu rodziny nie mając własnych czterech kątów – to dodatkowy stres. Dzięki programowi MdM jest to łatwiejsze. W Polsce zapotrzebowanie na mieszkania jest ogromne, a ludzie szukają pomocy, bo kredyt hipoteczny nie jest małym obciążeniem.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
raptus
raptus
14 grudnia 2016 15:42

byle mieć na tyle dużo pieniędzy, by po pięciu latach spłacić kredyt bez kosztów. Płacenie przez 15 lat miesiąc w miesiąc rat może doprowadzić do szaleństwa i wykończenia nerwowego

wif
wif
11 grudnia 2016 22:55

Walka o pieniądze z dofinansowań u nas przebiega jakby ospale. Szkoda, że ludzie emigrują. Tyle możliwości jest w karuj. jeszcze trochę i nie będzie komu brać mdm

rudols
rudols
11 grudnia 2016 22:53

Zawsze lepiej zacisnąć pasa i odłożyć jak najwięcej. taki wkład własny to sporaulga na przyszłość. Walka o mdm 2017 się rozpocznie i będzie się liczyć każda złotówka i minuta formalności

Marika Węsowska
Marika Węsowska
6 grudnia 2016 16:07

Jestem ciekawa, czy ubezpieczenie niższe wkładu własnego pozwoli utrzymać wkład na poziomie 10%?

mdmprogram.com
mdmprogram.com
7 grudnia 2016 10:48
Odpowiedz do:  Marika Węsowska

Kilka banków przewiduje takie rozwiązanie. Prawdopodobnie dodatkowe ubezpieczenie brakującej części wkładu własnego powinno umożliwić wzięcie kredytu hipotecznego z 10% udziałem.