Kończy się program MdM – ostatnia szansa na dopłatę!

5 /5
(Ocen: 4)

Klicze w dłoni do mieszkania kupionego z dopłatą w ramach Mieszkanie dla Młodych - Program MdMTo już ostatnia szansa, aby załapać się na rządowy program Mieszkanie dla Młodych. W związku z olbrzymim zainteresowaniem postanowiliśmy na enerad.pl wyjaśnić, na czym polega MdM – to w końcu szansa na oszczędność dla Was!

Mieszkanie dla Młodych – zasady programu MdM

Projekt rządowy ruszył w 2014 roku – od początku jego celem jest wsparcie młodych ludzi w nabywaniu własnych mieszkań w postaci dopłat do zobowiązań hipotecznych.

MdM – dla kogo?

Istotą programu MdM jest grupa odbiorców: z dopłat mogą skorzystać osoby do 35. roku życia (z niewielkimi wyjątkami, na przykład w przypadku małżonków). Ważne jest tutaj, że beneficjent nie może mieć prawa własności do innego lokalu mieszkalnego (ani teraz, ani w przeszłości). O dopłatę mogą starać się zarówno małżeństwa, małżeństwa z dziećmi, osoby samotnie wychowujące dzieci i single.

Limity dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych

Teraz czas na to, co wielu interesuje najbardziej: wielkość dopłat do kredytu hipotecznego. Wsparcie kształtuje się następująco:

single i bezdzietne małżeństwa – 10%;
single i małżeństwa z jednym dzieckiem – 15%;
single i małżeństwa z dwojgiem dzieci – 20%;
single i małżeństwa z trojgiem lub więcej dzieci – 30%.

Co ważne, jeśli w ciągu 5 lat od przyznania dopłaty urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, to zostanie przyznane dodatkowe 5% wsparcia.

Wysokość dopłaty jest dodatkowo zależna od wartości odtworzeniowej metra kwadratowego nieruchomości. Wskaźnik średnich kosztów budowy m2, na podstawie którego ustala się wartość nieruchomości, jest ustalany raz na pół roku dla województwa i miasta wojewódzkiego przez wojewodę. Wynika to z prostej przyczyny: różnicy między cenami mieszkań w dużych i małych miastach.

Podsumowując: wysokość dopłaty zależy od ilości osób w rodzinie, a także od lokalizacji. Limity MdM ustalają maksymalną cenę za metr kwadratowy w danej lokalizacji.

Dopłata MdM – do jakich nieruchomości?

Początkowo obejmował dopłaty wyłącznie do zakupu mieszkań z rynku pierwotnego, czyli prosto od dewelopera. Obecnie w ramach MdM beneficjenci mogą otrzymać wsparcie na zakup:

mieszkania z rynku pierwotnego;
mieszkania z rynku wtórnego;
domu jednorodzinnego (tu w grę wchodzi również budowa).

Wsparcie udzielane jest wyłącznie na zakup nieruchomości. Nie ma zatem możliwości, aby sfinansować w ten sposób remont mieszkania czy zakup powierzchni parkingowej.

Należy pamiętać o tym, że obowiązują tutaj limity powierzchni. Podział jest tutaj dość prosty i wszystkich beneficjentów podzielono na dwie grupy: pierwsza to single, pary oraz rodziny z maksymalnie dwójką dziećmi, a druga obejmuje rodziny wielodzietne (trójka dzieci i więcej). Metraż wynosi tutaj odpowiednio:

mieszkania: dla pierwszej grupy do 75m2, dla drugiej do 85m2;

domy: dla pierwszej grupy do 100m2, dla drugiej 110m2.

Z powodu tych ograniczeń o dopłaty najczęściej starają się single i bezdzietne pary, a przynajmniej tak wynika z raportu NIK na ten temat.

Ostatnie rozdanie dopłat MdM: ile zostało środków?

To jedno z najważniejszych pytań: ile jeszcze jest środków do podziału? Dokładnie 380 milionów złotych. Ostatni nabór wniosków rozpocznie się 2 stycznia 2018 roku. Kto chce skorzystać z dopłaty powinien się do tego solidnie przygotować wcześniej. Dlaczego? Ponieważ podczas ostatniego, dodatkowego naboru w sierpniu środki wyczerpały się w ciągu 6 godzin.

Warto zatem sprawdzić aktualny limit MdM w wybranej przez nas lokalizacji i znaleźć odpowiednie mieszkanie. Ostatni punkt jest trudnym zadaniem, ponieważ na rynku jest duża konkurencja. Przykładowo pośrednicy nieruchomości wyszukują lokali pasujących pod program, a skorzystanie z ich usług wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli sami odpowiednio wcześniej znajdziemy mieszkanie, to możemy z jego właścicielami podpisać promesę (obietnicę) jego sprzedaży.

Wcześniej należy sprawdzić też naszą zdolność kredytową i ewentualnie uregulować wszystkie problematyczne kwestie (np skonsolidować pożyczkę). Wszystko po to, by bank zaakceptował nasz wniosek kredytowy.

Kalkulator MdM

W sieci dostępne są narzędzia, które ułatwiają nam przygotowania do ubiegania się o dopłatę w ramach rządowego programu. My polecamy kalkulator MdM . Możemy dzięki niemu bez problemu sprawdzić, jakiej wysokości dopłatę otrzymamy.

Przy sprawdzaniu, jak wysokie możemy otrzymać wsparcie, warto manipulować zmiennymi takimi jak choćby wybraną lokalizacją. W ten sposób sprawdzimy, które mieszkanie na rynku spełnia wymagania programu MdM. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której nie dostaniemy dopłaty z powodów formalnych.

Kalkulator MdM jest narzędziem całkowicie bezpłatnym. Wymaga jednak podania podstawowych danych, aby nie był nadużywany. Po wpisaniu numeru telefonu otrzymamy sms z kodem dostępu. Na stronie mamy również informacje, które banki udzielają kredytów z dopłatą.

Koniec Mieszkania dla Młodych – co dalej?

Co jednak, jeśli nie zdążymy złożyć wniosku lub nie załapiemy się na dopłatę? W kolejce czekają kolejny program rządowy, który oparty jest na trzech filarach:

budowaniu tanich mieszkań na wynajem;
wsparciu budownictwa społecznego;
promowaniu oszczędzania na cele mieszkaniowe, budowlane i remontowe.

Póki co, najwięcej wiadomo o pierwszym filarze Narodowego Programu Mieszkaniowego, który ma nazwę Mieszkanie Plus. Polega on na wsparciu budowy tanich lokali pod wynajem ze stopniowym dojściem do własności. Poza czynszem, lokatorzy będą płacić składkę na wykup mieszkania.

Mieszkanie+ to wyjście naprzeciw potrzebom osób, które nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego z powodu zbyt niskich zarobków lub wieku. Te same osoby nie łapią się również na mieszkania komunalne od gmin – w takiej sytuacji może być nawet 40% Polaków. Program ten jest zatem wyjściem naprzeciw naprawdę dużej grupy społecznej.

Kolejny filar to Indywidualne Konta Mieszkaniowe (więcej o IKM: http://ikm.org.pl/) – za regularne oszczędzanie mamy być nagradzani dodatkowymi bonifikatami. Jaka będzie wysokość bonifikaty, ani jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać wsparcie – tego na razie nie wiemy. Czekamy również na szczegóły wsparcia dla budownictwa społecznego.

Program MdM – ostatni dzwonek

Póki co, Mieszkanie dla Młodych jest jedyną pewną formą wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Warto zatem skorzystać z szansy i złożyć wniosek w ostatnim naborze. Przypominamy, że do podziału jest 380 milionów złotych.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments