Koniec dodatkowego naboru wniosków MdM!

5 /5
(Ocen: 2)

W dniu wczorajszym o godzinie 15:30 Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił zakończenie naboru wniosków w ramach MdM. Środki rozeszły się w rekordowym tempie 6-ciu godzin. Eksperci zakładali scenariusz zgodnie, z którym nastąpi to w ciągu 1-2 dni, jednak wszystko potoczyło się znacznie szybciej.

MdM cieszy się ogromną popularnością, a pula pieniędzy znika w ekspresowym tempie. Dodatkowy, sierpniowy nabór stał się prezentem dla wielu zainteresowanych.

MdM tylko dla najlepiej przygotowanych

Środków starczyło jedynie dla najszybszych i najbardziej przygotowanych. O możliwości wznowienia naboru wspomniano prawie 2 miesiące wcześniej. BGK 07.08.2017 roku opublikował komunikat o odblokowaniu puli i umożliwił tym samym składanie wniosków od następnego dnia. Nikt jednak nie spodziewał się aż tak szybkiego jego zakończenia, również osoby zainteresowane skorzystaniem z programu Mieszkanie dla Młodych.

Nowelizacja ustawy o MdM

Możliwość odblokowania niewykorzystanych 5% środków pojawiła się wraz z wprowadzeniem nowelizacji do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez osoby młode. Impulsem do zmian stało się niewykorzystanie całości dostępnych pieniędzy. W poprzednich latach wielu zainteresowanych utraciło możliwość skorzystania z MdM właśnie z tego powodu. Dzięki zmianie w ustawie zostało udostępnionych około 67 mln zł. W swojej historii zapisy doczekały się kilku nowelizacji, z których największe znaczenie miało rozszerzenie projektu na rynki wtórne.

MdM zakończy się w 2018 roku

Do końca lipca bieżącego roku BGK rozdysponował środki na kwotę około 2 mld zł. Podpisano ponad 80 tysięcy umów na dofinansowanie wkładu własnego. To ogromne wsparcie dla młodych osób, marzących o swoim pierwszym „M”. Kto nie zdążył dotychczas skorzystać z MdM może jeszcze ubiegać się o środki z ostatniej puli w styczniu 2018 roku(warto wcześniej sprawdzić ranking kredytów MdM). Zgodnie z zapowiedziami rządu nie jest planowane przedłużenie programu. Mieszkanie dla Młodych wygaśnie w przyszłym roku, jego następcą mają być Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments