Koniec dopłat dla 50 tysięcy beneficjentów Rodziny na Swoim – co można zrobić?

0 /5
(Ocen: 0)

Raz na jakiś czas każdy rząd stara się przekonać do siebie wyborców proponując im między innymi programy, które w różny sposób mają pomóc Polakom w zakupie własnego “M”. Obecnie “wyszliśmy” z projektu Mieszkanie dla Młodych, przechodzimy przez Mieszkanie Plus i czekamy na Mieszkanie na Start. W latach 2007-2013 osoby marzące o swoim kawałku podłogi mogły skorzystać natomiast z programu Rodzina na Swoim. Choć na początku niewielu obywateli było zainteresowanych dofinansowaniami, ostatecznie z dopłat tylko w 2011 roku skorzystało ponad 50 tys. beneficjentów.

Co dla kredytobiorców oznacza koniec dopłat?

Skorzystanie z programu Rodzina na Swoim łączyło się z kilkoma ważnymi aspektami ułatwiającymi zainteresowanym kupno własnego mieszkania. Należały do nich: możliwość nabycia nieruchomości bez żadnego wkładu własnego, gwarantowana stawka WIBOR utrzymana na poziomie ponad 4% i co dla wielu najważniejsze – dopłaty do odsetek kredytu, z których beneficjenci mogli korzystać przez 8 lat od powstania zobowiązania. Właśnie w tym roku kończy się niestety komfort płacenia niższych rat dla ponad 50 tys. kredytobiorców.

O ile więcej zapłacą beneficjenci?

Pomimo, że każde dodatkowe zobowiązanie finansowe generuje u przeciętnego zjadacza chleba niepotrzebny stres, to w przypadku wyższych płatności związanych z końcem programu Rodzina na Swoim, nie powinniśmy demonizować sytuacji. Wzrost wysokości rat dla kredytobiorców będzie w większości przypadków zamykał się na poziomie 200-400 zł miesięcznie. Oczywiście, biorąc pod uwagę polskie wynagrodzenia, dla wielu beneficjentów może to być mimo wszystko spore nadwyrężenie domowego budżetu. Należy jednak pamiętać, że kredytobiorcy wiedzieli od samego początku powstania zobowiązania, kiedy przyjdzie im płacić więcej. Ci, którzy mieli zatem chęci i możliwości, zapewne przygotowali się do tego faktu oszczędzając np. za pośrednictwem lokat. Co mogą zrobić jednak w tej sytuacji pozostali beneficjenci lub ci, których sytuacja finansowa na przestrzeni ostatnich 8 lat uległa pogorszeniu?

Refinansowanie kredytu z programu Rodzina na Swoim

Pod pojęciem refinansowania kredytu należy rozumieć zaciągnięcie zobowiązania w innym banku niż ten, w którym spłacamy pożyczkę hipoteczną, w celu spłaty tej ostatniej. Ze względu na utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe, wielu beneficjentów programu Rodzina na Swoim decyduje się właśnie na ten ruch. Ważne, że spłacamy wówczas tylko kapitał. Warto wiedzieć również, co konkretnie może nam dać refinansowanie kredytu:

  • przeniesienie zobowiązania do banku, którego oferta bardziej nam odpowiada;
  • niższe raty związane ze zmianą oprocentowania lub wydłużonym okresem kredytowania;
  • możliwość skorzystania z dodatkowych środków pieniężnych w ramach kredytu hipotecznego.

Niestety nie każdy może skorzystać z takiego sposobu poradzenia sobie z wyższymi płatnościami, jakim jest refinansowanie kredytu. Przede wszystkim musimy posiadać dobrą zdolność kredytową, która jest gwarantem otrzymania pożyczki w kolejnym banku. Co istotne – operacja ta będzie opłacalna jedynie w przypadku, kiedy marża na aktualnej umowie kredytowej jest wyższa niż ta, którą zaoferuje nam drugi bank.

Prognozy dla kredytobiorców

Jak prognozują eksperci finansowi, wszyscy spłacający kredyty hipoteczne mogą jeszcze przez jakiś czas być spokojni o wysokość swoich miesięcznych zobowiązań. Jest to podyktowane utrzymującymi się już od dłuższego czasu na zaskakująco niskim poziomie stopami procentowymi. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej do 2020 sytuacja ta nie ulegnie zmianie.

Kredyt hipoteczny stanowi dla domowego budżetu duże obciążenie finansowe na wiele lat. W związku z powyższym każdy kredytobiorca, nie tylko beneficjent programu Rodzina na Swoim, powinien w miarę możliwości starać się zabezpieczać spłaty kolejnych rat. Szczególnie, że na ewentualny wzrost stóp procentowych nie mamy żadnego wpływu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments