Koniec MdM, czas na Mieszkanie Plus – kiedy można się spodziewać realnych rozwiązań?

5 /5
(Ocen: 1)

Wczoraj Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał nabór wniosków na program Mieszkanie dla Młodych. Biorąc pod uwagę, że ruszył on zaledwie przedwczoraj – było to rekordowe rozdanie w historii projektu. Zarazem też pewnie ostatnie.

Jednocześnie rządowy program Mieszkanie Plus niedługo zainauguruje swoją działalność – w Jarocinie podpisano już umowy o najmie, pierwsi mieszkańcy niedługo się wprowadzą. To jednak tylko jaskółka tego gigantycznego projektu. Codziennie odpowiadamy naszym użytkownikom na pytanie: kiedy rozpoczną się nabory w poszczególnych miejscowościach i dlaczego nie ma jeszcze konkretnych informacji. W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć nieco temat.

List intencyjny to dopiero początek drogi

Sprawdzając listę miast, które dołączyły do programu, zauważyć można, że większość z nich podpisane ma listy intencyjne. Co to oznacza? W polskim prawie listy intencyjne nie mają mocy prawnej, są jedynie deklaracją jakiegoś działania. Najprościej tłumacząc oznacza to tyle, że dane miasto lub gmina oficjalnie wyraziła chęć udziału w programie. Najczęściej idą za tym wstępne działania: wybór gruntów, sprawdzenie ich stanu prawnego, planu zagospodarowania przestrzennego, ale jak łatwo się domyślić – do rozpoczęcia budowy nadal droga jest daleka.

Umowa przygotowawcza to kolejny etap

Kolejnym krokiem, który podejmowany jest przez lokalnych operatorów jest podpisanie umowy przygotowawczej. Ten etap inicjuje właściwe działania: wybór projektu architektonicznego, przygotowanie przetargu dla firm budowlanych, opracowanie dokumentacji i wiele podobnych kroków. Dopiero, gdy faza przygotowań, która potrwać może nawet do roku, zostanie zakończona – rozpocząć można budowę.

Gdzie obecnie trwa budowa mieszkań w ramach M+?

Aktualnie trwają prace budowlane w następujących miejscowościach: Biała Podlaska, Wałbrzych, Gdynia oraz Pruszków. Inwestycje te są realizowane przez BGK Nieruchomości, co znaczy, że będą miały komercyjny charakter i nie obowiązuje ich . Mieszkania mają być dostępne albo w tym roku albo następnym.

Czy coś może zagrozić budowie Mieszkania Plus?

Ostatnio okazuje się, że przed twórcami programu może stanąć poważne wyzwanie. Jest nim pogłębiający się brak pracowników w budowlance. Specjaliści twierdzą, że już w tej chwili brakuje około 20 tysięcy wykwalifikowanych pracowników, od murarzy po elektryków. Wszystkiemu winne dość niskie wynagrodzenia – przeciętna stawka godzinowa oscyluje w granicach 15 złotych brutto.

Polacy wolą pracować na budowach za granicą, gdzie także odczuwalny jest podobny brak. Rozwiązaniem jest podniesienie poziomu płac, ale to oznacza, że będą także musiały wzrosnąć budżety na Mieszkanie Plus. Przypomnijmy, że rząd planuje budować mieszkania około 1/3 taniej niż budownictwo komercyjne. Przy wyższych płacach założenia te mogą się okazać nierealne.

Innym rozwiązaniem jest ściąganie do pracy pracowników z zagranicy. Tu jednak także nie jest to takie proste – obecnie firmy budowlane zatrudniają już mieszkańców Nepalu i Bangladeszu.  Muszą jednak konkurować o pracowników z firmami angielskimi, holenderskimi lub niemieckimi. Więc także imigrantom trzeba oferować wyższe stawki.

Jeśli dość szybko nie pojawi się rozwiązanie tego problemu – może się okazać, że prace przy Mieszkaniu Plus  będą miały duże opóźnienia.

Najważniejsze pytanie: kiedy Mieszkanie Plus?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Każda miejscowość będzie miała własny harmonogram, stąd w jednym miejscu budowa może zająć rok, a w innym być rozłożona na trzy lata. Wymienione wyżej miejscowości, w których trwa budowa, planują oddanie lokali do końca 2019. W przypadku pozostałych lokalizacji pierwsze mieszkania prawdopodobnie zostaną wynajęte w 2020 roku i kolejnych.

Fakt, że w wielu miejscowościach nie jest znane nic więcej poza adresem działki, sprawia, że trudno podawać konkrety. Budzi to irytację osób, których apetyt na Mieszkanie Plus rozbudziły medialne doniesienia. Niestety – na bardziej szczegółowe informacje będziemy musieli jeszcze poczekać.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments