Konsolidacja chwilówek – rozwiązanie na długi?

4.1 /5
(Ocen: 10)

Przeceniliście swoje możliwości finansowe i nie jesteście w stanie spłacać na czas swoich zobowiązań pozabankowych? Brzmi to jak ziszczenie najgorszego koszmaru! Jednak wiele osób musi zmierzyć się na swojej drodze właśnie z takim problemem. Jak znaleźć w takim wypadku idealne rozwiązanie? Niestety ciężko będzie tutaj polecić Wam jakąś złotą radę. Jednym ze sposobów uporania się, z tak trudną sytuacją, może być konsolidacja chwilówek! Zaraz przedstawimy Wam wszystko to, co musicie o niej wiedzieć.

Co to jest konsolidacja chwilówek

Konsolidacja jest zamianą kilku pożyczek na jedną, o ujednoliconych warunkach spłaty. Z takiego właśnie rozwiązania warto skorzystać, gdy łączna wysokość miesięcznych rat zaczyna zagrażać Waszej finansowej stabilności. Opcja taka najczęściej oferowana jest przez banki, które przyznając kredyt konsolidacyjny, nie dają go swoim kredytobiorcom do ręki, tylko same regulują ich zobowiązania. Od tego momentu taki kredytobiorca staje się dłużnikiem instytucji finansowej, która mu go udzieliła. Dzięki konsolidacji można połączyć różne rodzaje zadłużeń, takie jak chociażby: gotówkowe, debetowe, samochodowe, a nawet hipoteczne.

Konsolidacja chwilówek charakteryzuje się jednym okresem spłaty, jednakową stopą procentową i niższą miesięczną ratą. Jednak trzeba pamiętać o tym, że decydując się na konsolidację pożyczek, wydłużacie okres spłaty zobowiązania i tym samym będziecie płacić większe odsetki. Jednak coś za coś, dzięki temu możliwe jest uzyskanie niższego oprocentowania i przystępniejszych do spłaty rat. Jest to na pewno bardziej opłacalne ponieważ miesięczna suma zobowiązań jest mniejsza niż spłacanie kilku osobnych długów.

Gdzie szukać pożyczek konsolidacyjnych?

Gdy uważacie, że najlepszym sposobem uporania się z długami, jest połączenie kilku zobowiązań w jedno, to macie dwie opcje. Pierwszą jest udanie się do wybranego banku, drugą natomiast skorzystanie z konsolidacji, którą w swojej ofercie mają firmy pożyczkowe. Jednak trzeba mieć tu na uwadze, że banki mają bardzo surowe wymagania w stosunku do swoich przyszłych kredytobiorców. Przede wszystkim ważna jest dla nich pewność, że osoba zaciągająca kredyt będzie w stanie go spłacić. Decydujące znaczenie ma tutaj ocena BIK, która określana jest również jako scoring BIK, co to oznacza? To, że w przypadku gdy nie macie dobrej historii kredytowej, to raczej Wasze szanse na kredyt konsolidacyjny są bardzo małe.

Firmy pożyczkowe natomiast posiadają znacznie łagodniejsze przepisy. Często nawet mają w swojej ofercie pożyczki bez BIK. Jednak przez to, że nie mają tak wygórowanych wymagań dotyczących dobrej historii kredytowej, to ich produkty są znacznie droższe niż kredyty dostępne w instytucjach bankowych. Dlatego przed podjęciem decyzji zawsze, bardzo dokładnie przeanalizujcie swoją sytuację finansową i to czy na pewno będziecie w stanie spłacić kolejne zobowiązanie! Nieumiejętne podejście do całej sprawy może przynieść Wam jeszcze większe kłopoty finansowe!

Konsolidacja chwilówek – dla kogo i na jakiej zasadzie?

Już samo to, że rozważacie konsolidację chwilówek powinno zapalić “czerwoną lampkę”, że Wasza sytuacja jest już naprawdę trudna. Najczęściej starają się o nią osoby, które dotarły do przysłowiowej ściany i nie wiedzą jak spłacić swoje wszystkie zobowiązania. W przypadku pożyczkobiorców, którzy nie liczą się z konsekwencjami swoich wyborów, może oznaczać ona jedynie odłożenie w czasie tego co nieuniknione, czyli całej procedury windykacyjnej. Jednak dla całej reszty może stanowić ostatnią “deskę ratunku”.

Pożyczki konsolidacyjne pozabankowe udzielane są często bez sprawdzania informacji w BIK, czy innych rejestrach takich jak: BIG, KRD, czy ERIF. Również ich zaletą jest to, że są one szybkie i dyskretne. Aby starać się o konsolidację pożyczek bardzo często wystarczy posiadać komputer lub inne urządzenie mobilne podłączone do Internetu. Dzięki temu wszystkie niezbędne formalności można załatwić nie wychodząc z domu. Firmy pożyczkowe liczą się z tym, że ich klientami są zazwyczaj osoby, które posiadają niezbyt dobrą historię kredytową, jednak pomimo to, nie skreślają ich z listy swoich przyszłych klientów. Oczywiście rekompensując to sobie znacznie wyższymi kosztami tych produktów.

Pożyczka konsolidacyjna a pożyczka oddłużeniowa

Często oba te pojęcia używane są naprzemiennie, a tak być nie powinno, dlaczego? Ponieważ w przypadku pożyczki konsolidacyjnej pozabankowej kilka wcześniejszych zobowiązań jest zamienione w jedno, które dzięki temu, że jest wydłużone w czasie, można spłacać w dogodnych ratach. Do tego, pieniądze w ten sposób uzyskane nie trafiają do rąk kredytobiorcy, ale od razu, bezpośrednio do instytucji, w których macie zaciągnięte poprzednie zobowiązania.

Również należy tu dodać, że parametry pożyczki konsolidacyjnej pozabankowej są niższe od pożyczki oddłużeniowej. W przypadku tej ostatniej możecie oddać nawet jeszcze raz tyle, ile pożyczyliście. Taką cenę niestety płaci się za uzyskanie możliwości spłaty ciążącego nad dłużnikiem widma windykacji i egzekucji komorniczej. Także pieniądze otrzymane dzięki pożyczce oddłużeniowej najczęściej trafiają na konto pożyczkobiorcy i to już on sam decyduje na co je przeznaczy, a nie zawsze może to być właśnie spłata długów.

Jakie warunki trzeba spełnić starając się o pożyczkę konsolidacyjną?

W przypadku kiedy większość naszych zobowiązań stanowią chwilówki nie będziemy mogli skorzystać z tradycyjnego kredytu konsolidacyjnego w banku. Jedynym ratunkiem, jak już wiemy, mogą okazać się pożyczki konsolidacyjne oferowane przez firmy pożyczkowe. Niektóre z nich nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń, przeszkodą nie będą również opóźnienia w spłacie poprzednich zobowiązań widniejące w BIK. Co w przypadku banków całkowicie dyskwalifikuje potencjalnego klienta. Jednak te wszystkie ustępstwa instytucji pozabankowych odbijają się na kosztach nowej pożyczki konsolidacyjnej pozabankowej. W związku z tym należy zawsze, bardzo dokładnie zapoznać się z ofertami kilku pożyczkodawców, a następnie, na spokojnie porównać sobie wszystkie warunki i wymagania. Konsolidacja pożyczek, pozwala rozłożyć na mniejsze raty, nawet całkiem spory dług, a to wszystko daje na pewno więcej czasu na uporządkowanie swojej sytuacji finansowej i wyjście ze spirali zadłużenia.

Jednak wracając do warunków, które trzeba spełnić starając o konsolidację chwilówek online, to każda z firm posiada swoją własną politykę, którą kieruje się przyznając je swoim klientom. Na pewno do podstawowych z nich należy: ważny dowód osobisty, polskie obywatelstwo, zamieszkanie na terenie kraju, odpowiedni wiek. Do tego dochodzą kwestie typowo techniczne, takie jak: polski numer telefonu, konto w banku i e-mail.

Niektórzy z pożyczkodawców mogą również wymagać odpowiedniej zdolności kredytowej, jednak wielu z nich pomija rejestry dłużników. Także ubiegając się o konsolidację pozabankową warto już wcześniej skompletować wszystkie dokumenty związane z wcześniejszymi pożyczkami, które chcecie połączyć. Potrzebne mogą być również informacje o kwocie zobowiązań, umowy pożyczkowe, wysokość ich rat i harmonogram spłat.

Przykładowe pożyczki konsolidacyjne

Wielu z Was na pewno zastanawia się gdzie szukać pożyczek konsolidacyjnych? Produkty te nie należą jeszcze do bardzo popularnych produktów finansowych. Dlatego też nadal niewiele firm pożyczkowych ma je w swojej ofercie. Często w ich poszukiwaniu można trafić na firmy, które jedynie pośredniczą w szukaniu odpowiedniej dla Was oferty, to chociażby Habza Finanse, czy Fidem Finanse. Pierwsza z nich jako pośrednik kredytowym i nie pobiera żadnych opłat jednak za swoją usługę życzy sobie maksymalnie 20 proc. prowizji (jeśli zlecenie zostanie zrealizowane). Natomiast Fidem Finanse, reklamuje się, że zajmuje się konsolidacją pożyczek, ale jak się później okazuje, jego usługi pośrednictwa dotyczą jedynie kredytów i pożyczek bankowych. Firma natomiast nie pośredniczy przy pożyczkach krótkoterminowych (wymagających spłaty całej kwoty w terminie do 60 dni).

Pożyczkę konsolidacyjną ma w swojej ofercie za to np. T-mobile, Ekassa, czy FamilyLoan.pl:

W przypadku T- mobile usługi bankowe dostarczane są przez Alior Bank, a minimalny okres kredytowania wynosi 3 miesiące, a maksymalny 10 lat. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) może wynieść minimalnie 13,31%, a maksymalna 137,57%. Przykładowo, całkowita kwota do zapłaty przy pożyczonych 53.000 zł wyniesie aż 92.418,21 zł (koszt pożyczki: 39.418,21 zł, w tym: prowizja 6.543,87 zł, odsetki: 32.874,34 zł, 114 równych miesięcznych rat w wysokości 810,69 zł).

Ekassa natomiast proponuje konsolidację chwilówek w jedną na 12 miesięcy, od 2.000 do 16.000 zł. Przykładowo pożyczając 8.000 zł, 1.600 zł otrzymujecie na swój rachunek natomiast reszta, czyli 6.400 zł wysyłane jest przez tego pożyczkodawcę bezpośrednio do firm na spłatę Waszych pożyczek. Miesięcznie spłacacie po 1.073 zł (12 rat). Łącznie wychodzi 12.876 zł (8.000 zł pożyczka, a 4.876 to jej całkowity koszt). Ekassa zaznacza jednak, że koszt każdej pożyczki zależy od historii kredytowej w BIK i poprawnie wypełnionego wniosku. Jeśli jest ona pozytywna i zawsze na czas regulujecie swoje zobowiązania, to możecie liczyć na niższe koszty pożyczki konsolidacyjnej pozabankowej.

W przypadku FamilyLoan.pl sprawa przedstawia się następująco. U tego pożyczkodawcy możecie pożyczyć do 25.000 zł jeśli znajdziecie gwaranta (mogą to być przyjaciele lub rodzina). Musicie również liczyć się z tym, że zarówno Wy sami jak i gwarant zostaniecie zweryfikowani w bazach BIK na etapie wnioskowania o konsolidację pożyczek. Jak wygląda przykład reprezentatywny? Pożyczając 20.000 zł na 48 miesięcy (rata to 963,30 zł), całkowity jej koszt wyniesie 46 237,91 zł.

Czy konsolidacja chwilówek online to zawsze dobry pomysł?

Na pewno wszystko zależne jest od konkretnej sytuacji pożyczającego. Jeśli bez problemów spłacacie swoje wszystkie zobowiązania, to konsolidacja pozabankowa nie będzie konieczna. Zawsze są to dodatkowe koszty, wiadomo przecież, że Wasz nowy pożyczkodawca będzie chciał na tym zarobić. Również, rozważając konsolidacje chwilówek, zwróćcie uwagę na opinie na temat konkretnego pożyczkodawcy. Prawdziwą ich skarbnicą są np. różnego rodzaju fora internetowe zajmujące się tematyką finansową. Zawsze dobrze być przezornym, nigdy nie wiadomo, czy nie trafimy na oszusta, który będzie chciał tylko wyłudzić od nas pieniądze np. za samo wypełnienie wniosku na jego stronie.

Uważajcie również na firmy, które są skłonne udzielać pożyczki konsolidacyjne pozabankowe, ale kosztem bardzo niebezpiecznych z punktu widzenia konsumenta zabezpieczeń. Najczęściej spotykane to zastaw dóbr materialnych dłużnika lub też przywłaszczenie nieruchomości. Chyba naprawdę nie warto za szybką gotówkę ryzykować własnym mieszkaniem czy domem?

Jeśli Wasza sytuacja wymaga skorzystania z konsolidacji chwilówek, to zawsze wybierajcie tylko zaufaną firmę pożyczkową!

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Seba
Seba
25 października 2022 10:36

korzystam z tej firmy dłuższy czas dla mnie jest to najlepsza firma na Polskim rynku która zawsze mi pomaga, jestem zadowolony z ich usług

Henryk
Henryk
20 października 2022 13:51

córka chciała kupić nowy telefon i pożyczyła pieniędzy w ekassa, decyzja trwa niedługo, przejrzyste warunki bez ukrytych komisji

Karol
Karol
18 października 2022 11:18

Nie proszą dodatkowych dokumentów i nie wydzwaniają, ogólnie była szybka decyzja

Leszek
Leszek
13 października 2022 09:59

otrzymałem ofertę którą byłem w stanie spłacić w terminie, szybka decyzja

Artur
Artur
11 października 2022 10:09

potrzebowałem pieniędzy na prezent i pożyczyłem ich w ekassa, mają indywidualne warunki pożyczki, przyjemnie jest korzystać z ich usług

Aleks
Aleks
7 października 2022 10:26

w innych firmach miałem mały limit, a w ekassa przy kolejnym wniosku miałem większy limit. wszystkim polecam

Marcin
Marcin
5 października 2022 13:00

Szybko udzielają pożyczkę potrzebne jest minimum dokumentów

Kostek
Kostek
24 września 2022 09:57

udzielili mi pieniędzy które potrzebowałem na prezent, firma jest superowa, wszystko jest przejrzyste i bez ukrytych opłat, bardzo polecam!

Damian
Damian
13 września 2022 10:32

za każdym razem miałem większy limit kolejnej pożyczki, nie zawsze potrzebowałem tyle

Artur
Artur
25 sierpnia 2022 11:04

na ekassa za każdym razem miałem większy limit kolejnej pożyczki, nie zawsze potrzebowałem tyle

Wiola
Wiola
19 sierpnia 2022 11:24

wszystko jest super polecam