Konto bankowe – Co to? Rodzaje, jak wybrać?

4.86 /5
(Ocen: 14)
W radiu, gazetach, telewizji, Internecie, na ulicy… wszędzie są reklamy banków, a wyścig o klienta trwa w najlepsze. Każdy bank w swojej ofercie ma przynajmniej jedno konto osobiste. Optymalny wybór rachunku ROR może przynieść relatywnie duże korzyści i spore oszczędności. W związku z powyższym specjalnie dla Was przygotowaliśmy niezależny poradnik o kontach osobistych.

Czym jest osobiste konto bankowe?

Konto osobiste to rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy prowadzony przez bank na podstawie umowy pomiędzy bankiem, a klientem indywidualnym. Najkrócej rzecz mówiąc jest to wirtualny portfel, w którym trzymamy pieniądze. Z jednej strony za pomocą karty i przelewów dokonujemy zakupów, z drugiej strony otrzymujemy wpływy z tytułu wynagrodzeń, odsetek z konta. Zgodnie z prawem bank gwarantuje swobodny i ciągły dostęp do środków finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym. W naszym rankingu najlepszych kont osobistych pod uwagę bierzemy tylko oferty banków objętych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Każde konto osobiste niesie ze sobą koszty! Bank pomimo, że jest instytucją zaufania publicznego, to również podmiot nakierowany przede wszystkim na zysk. Korzystając z produktów bankowych m.in. kont osobistych lub kart debetowych musimy zdawać sobie sprawę, że związane są z tym mniejsze lub większe koszty. Nie dajmy się nabrać, że wszystko jest za zero złoty. Jeżeli nie płacimy za prowadzenie rachunku czy kartę debetową to z pewnością poniesiemy opłaty za korzystanie z bankomatów, ponadprogramową liczbę przelewów czy kody SMS niezbędne do wykonania wielu czynności. Zdajemy sobie sprawę, że dynamicznie pojawiające się oferty i wewnętrzne zmiany regulaminów przyprawiają nie jednego z Nas o ból głowy. Z myślą o Was przygotowaliśmy ranking najlepszych kont osobistych w Polsce.

Jakie są rodzaje kont osobistych?

Konto standardowe – to podstawowe, najbardziej popularne konto bankowe, które służy do przechowywania pieniędzy i zarządzania swoimi finansami. Każdy bank ma w ofercie takie konto standardowe, ale różnią się one od siebie funkcjonalnością. Najczęściej jednak mamy szansę sami dokonać organizacji swojego konta i tak wybrać dodatkowe usługi, by ROR jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Do podstawowych funkcji takiego konta należy obecnie karta do bankomatu, funkcje powiadomień sms, dostęp do konta internetowego, dostępny debet na koncie.

Konto prestiżowe – to konto osobiste, które oprócz standardowych świadczeń oferuje dodatkowe, atrakcyjne usługi, które mają na celu jeszcze bardziej ułatwić nam zarządzanie finansami. Do takich prestiżowych usług należą między innymi pakiety sportowe, pakiety prywatnej opieki medycznej, ekskluzywne pakiety dodatkowych usług do wyboru, osobisty doradca finansowy itp. Konto zwykle dostępne dla najlepszych klientów, którzy m.in. otrzymują odpowiednio wysokie comiesięczne wpływy. Opłata za prowadzenie takiego rachunku czasem jest wyższa od standardowych kont osobistych.

Konto młodzieżowe – to konta dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Do otwarcia konta wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Przy dokonywaniu transakcji również wymagany jest nadzór osoby dorosłej. Konta takie bardzo często są połączone z kontem osobistym jednego z rodziców, dzięki czemu mogą oni na bieżąco śledzić poczynania swoich dzieci. Cel takich kont jest dwojaki. Rodzice decydują się na takie konta by nauczyć dzieci zarządzania finansami, co ma im ułatwić start w dorosłość. Natomiast, banki traktują konta młodzieżowe, jako sposób na pozyskanie nowych klientów, licząc, że po usamodzielnieniu konta przekształcą się w zwykła konta osobiste.

Konta studenckie – konta osobiste dla osób studiujących. Warunkiem możliwości założenia takiego konta jest posiadanie legitymacji studenckiej. Konto jest atrakcyjne z punktu widzenia oszczędności, ponieważ zazwyczaj banki nie pobierają opłat za prowadzenie rachunku i wydanie karty do bankomatu. Prawie wszyscy studenci potrzebują konta osobistego, nawet ci, którzy jeszcze nie osiągają żadnego dochodu. Jest to sposób na szybką wysyłkę potrzebnej gotówki przez rodziców. Brak opłaty za prowadzenie rachunku obowiązuje do momentu ukończenia studiów. Po tym czasie konto wygasa i: albo sami zdecydujemy się na inne lub automatycznie przekształci się na konto standardowe w ofercie danego banku.

Konto dopasowane do potrzeb

Warto pamiętać, że konto powinno być dopasowane do naszych potrzeb. Poniżej przygotowaliśmy krótki ranking konto osobistych dopasowanych do poszczególnych grup odbiorców.

Najlepsze konto dla osoby zatrudnionej

Jeżeli posiadasz pracę i masz stałe wynagrodzenie to powinieneś wybrać osobiste konto 360 w banku Millenium. Przy cyklicznych miesięcznych wpłatach i minimum jednej transakcji kartą bank nie obciąża Cię żadnymi opłatami. Dodatkowo możesz otrzymać 360 zł będąc nowym klientem. Bank Millenium gwarantuje rok bezpłatnego ubezpieczenia w assitance. Jeżeli posiadasz nadmiar środków finansowych możesz je ulokować na 3 % w skali roku koncie oszczędnościowym, który ma lepsze oprocentowanie niż nie jedna lokata. Posiadacze osobistego konta 360 mają możliwość skorzystania z programów rabatowych oraz dostępnej aplikacji Manager Finansów, która pomaga zarządzać domowym budżetem.

Najlepsze konto osobiste dla studenta

Według naszego rankingu kont osobistych najlepszym wyborem dla studentów będzie konto Freemium banku T-Mobile. Po pierwsze student nie chce ponosić kosztów za konto, a najlepiej jeszcze dostać ciekawe gratisy. Robiąc zakupy za 200 zł w miesiącu nie płacimy za kartę. Co prawda w odróżnieniu od kont w Idea i Alior banku mamy ograniczoną darmową ilość wypłat w bankomacie do trzech w miesiącu. Natomiast rekompensatą są dodatkowe usługi takie jak : płatność smartfonem, 50 zł premii dla aktywnych użytkowników oraz możliwość szybkich przelewów przez Facebooka. Jeżeli posiadasz telefon w T-Mobile dostajesz 10 zł na doładowanie swojego konta.

Zalety kont bankowych – jakie są?

Teraz pora przybliżyć trochę zalet kont osobistych – dla nas najważniejsze to:

pierwsza i jednocześnie najważniejsza zaleta posiadania konta osobistego to zapewniona gwarancja bezpieczeństwa naszych środków finansowych. Czasy, w których pieniądze przechowywaliśmy pod poduszką przeszły już dawno do lamusa, dzisiaj każdy powinien mieć swoje konto, gdzie jego pieniądze będą bezpieczne. Nie grozi im m.in. kradzież, zagubienie czy utrata podczas pożaru.

uproszczenie zarządzania finansami. Po pierwsze nie musimy już co miesiąc odbierać osobiście wynagrodzenia i fatygować się po pieniądze do kasy. Pensja co miesiąc automatycznie wpływa na nasze konto, a my możemy swobodnie nimi dysponować. Dodatkowym ułatwieniem są szybkie przelewy internetowe oraz możliwość ustawienia sobie na koncie osobistym tak zwanych zleceń stałych, dzięki którym nie musimy martwić się o cykliczne płatności.

możliwość dostępu do konta internetowego, które jest doskonałym narzędziem do prostego, szybkiego i wygodnego zarządzania naszymi środkami finansowymi.

łatwy dostęp do gotówki, dzięki różnym sposobom wypłaty środków i płatności. W dzisiejszych czasach oprócz zwykłej wypłaty gotówki z banku na podstawie dowodu osobistego, otrzymujemy kartę do konta, kod na telefon, którym możemy zarówno zapłacić w sklepie, jak i wypłacić gotówkę z bankomatu. Dzięki czemu nie musimy narażać się na niebezpieczeństwo kradzieży gdy mamy przy sobie znaczną kwotę gotówki, za wszystkie zakupy możemy zapłacić kartą.

możliwość szybkiego otrzymania innych produktów bankowych. Klienci banków, którzy od wielu lat mają otwarty rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy w jednej instytucji mogą liczyć na preferencyjne warunki otrzymania kredytu. Często banki dają nam także możliwość otwarcia lokat i kont oszczędnościowych do naszego konta osobistego przez Internet, bez wychodzenia z domu – wygodne prawda?

Wady kont osobistych

Nie zapominajmy również o drugiej stronie medalu, czyli w tym przypadku wadach kont osobistych. Co jest największymi minusami? Otóż:

brak możliwości ukrycia informacji o stanie naszego portfela. Oczywiście nasz sąsiad, który przejdzie się do banku i zapyta pani Wiesławy z okienka, ile wynoszą nasze oszczędności nie otrzyma takich informacji. Dlaczego? Ponieważ pracownicy banku są objęci obowiązkiem zachowania tajemnicy i nieujawniania naszych danych. Jednak instytucje takie jak Sąd i Urząd Skarbowy mogą otrzymać od banku informację o stanie naszych finansów. Przez co nie uda nam się ukryć zarobków przed komornikiem, jak w przypadku zwykłej gotówki.

obsługa konta osobistego w dzisiejszych czasach jest uproszczona i dla większości wydaje się być podstawową umiejętnością. Podobnie obsługa konta internetowego i wykorzystywanie wszystkich jego funkcji. Jednakże dla starszych osób może stanowić ono nie lada problem. Na szczęście dla takich osób banki przygotowały oferty kont dla seniorów, a przez założenie i obsługę konta przeprowadzają krok po kroku wykwalifikowani pracownicy banku.

ostatnią wadą, według nas, to koszt konta osobistego. Podobnie jak za inne produkty i usługi za prowadzenie rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego również musimy dokonać opłaty. Przeważnie jest to kwota około 10 zł miesięcznie, stosunkowo niewiele, ale jeśli doliczyć do tego opłatę za kartę, za wypłatę gotówki z bankomatu innego banku, czy za przelewy może uzbierać się już niezła sumka:( Na rynku są dostępne oferty kont osobistych za 0 zł, ale i tutaj trzeba uważać, bo dzisiaj raczej nie ma konta, w którym nie pobiera się żadnych opłat za wypłaty, przelewy itp.

Czy wspólne konto bankowe się opłaca?

Każdy bank w Polsce ma w swojej ofercie konta osobiste m.in. dla małżeństw. Wspólne konto osobiste to przede wszystkim oszczędność. Jedna opłata za prowadzenie rachunku to zaleta, przez którą małżeństwa decydują się na założenie takiego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Dodatkowo wspólne konto osobiste zdecydowanie ułatwia planowanie wspólnych wydatków oraz co bardzo ważne zwiększenie zdolności kredytowej niezwykle istotne dla rodzin starających się o kredyt hipoteczny. Nie wszyscy są chętni na zakładanie wspólnego konta. Oznacza to stały dostęp partnera nie tylko do naszych pieniędzy, ale także do informacji o stanie salda i wszystkich dokonywanych transakcjach.

Zdecydowana większość kont wspólnych w Polsce to konta zakładane przez współmałżonków, ale rachunek taki mogą założyć zarówno rodzic z dzieckiem, a nawet osoby ze sobą niespokrewnione.

Co jest najważniejsze przy wyborze konta osobistego?

Wybierając konto bankowe lub każdy inny produkt bankowy stajemy przed trudnym wyborem. Każdy bank w Polsce proponuje co najmniej kilka różnych kont osobistych, więc wybór jest ogromny. Banki kuszą nas kontami za zero złotych, dodatkowymi usługami i świadczeniami, jak pakiety medyczne i wielokanałowy dostęp do naszego konta. Na jakość konta osobistego wpływa wiele czynników, wszystkie wzięliśmy pod uwagę przy tworzeniu naszego rankingu. W tym miejscu krótko zwrócimy uwagę na co kłaść główny nacisk przy dokonywaniu wyboru.

  • Czy bank nalicza opłatę za prowadzenie rachunku, jak tak to w jakiej kwocie?
  • Czy bank nalicza jakieś dodatkowe opłaty, jak opłata za wydanie karty, za przelewy krajowe i wypłaty z bankomatów?
  • Czy mamy możliwość darmowej wypłaty jedynie z bankomatu naszego banku, czy ze wszystkich i jak dużo jest dostępnych bankomatów w okolicy?
  • Czy mamy dostęp do intuicyjnej bankowości internetowej?
  • Czy istnieje wersja mobilna na telefon bankowości internetowej naszego konta osobistego?
  • Czy konto jest oprocentowane?

Oprocentowanie kont osobistych

Mało kto zwraca uwagę na oprocentowanie konta osobistego. Gdy otwieramy rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy to nie w celu, by na tym zarobić tylko by w bezpieczny i prosty sposób zarządzać swoimi finansami. Jednak niektóre konta bankowe są oprocentowane, a nasze odłożone pieniądze zarabiają, chociaż zdecydowanie mniej niż w przypadku kont oszczędnościowych i lokat bankowych. Warto sprawdzić przed podpisaniem umowy o prowadzenie rachunku, czy i jak oprocentowane jest dane konto. Najczęściej oprocentowanie takiego konta nie przekracza 1% w skali roku i dotyczy to określonego wkładu, np. max 4000 zł.

Jakie są sposoby zakładania kont osobistych?

Tradycyjna wizyta w oddziale banku, to nadal najczęściej wybierany sposób na otwarcie rachunku bankowego. Pracownik banku nie tylko przedstawi nam całą gamę dostępnych produktów i pomoże dobrać go do naszych potrzeb. Przejdzie z nami cały proces wypełniania wniosku i umowy oraz zwróci uwagę na najważniejsze elementy funkcjonalności konta.

Zakładanie konta osobistego przez Internet – w dzisiejszych czasach większość banków oferuje opcję otwarcia rachunku przez Internet, całkowicie bez wychodzenia z domu. Jedyne co możemy zrobić to wejść na stronę internetową danego banku, wypełnić załączony wniosek danymi osobowymi, wybrać konto i interesujące nas dostępne dodatkowe usługi. Po wypełnieniu wniosku doradca bankowy skontaktuje się z nami telefonicznie lub mailowo by potwierdzić wprowadzone dane i wybór konta. Potem wystarczy poczekać na wizytę kuriera z dwoma egzemplarzami umowy i podpisać je. Jedną kopię zachowujemy dla siebie. Po dostarczeniu umowy do banku konto zostanie aktywowane i otrzymamy dostęp do bankowości internetowej. W ciągu 14 dni otrzymamy pocztą kartę debetową i w osobnej kopercie kod PIN, który następnie będziemy mogli sobie zmienić.

Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, banki starają się dopasować ofertę do zmieniającego się świata tworząc coraz nowe możliwości zakładania kont. Adekwatnie do otwarcia rachunku przez Internet na stronie banku możemy tego dokonać także przez aplikację mobilną w naszym telefonie komórkowym. Obowiązują w tym wypadku te same warunki i dokumenty, co przy zakładaniu konta przez Internet, umowę otrzymamy kurierem.

Otwarcie rachunku przelewem – Jest to opcja dostępna jedynie w kilku bankach w Polsce. Musimy wejść na stronę internetową banku, wypełnić wniosek i podać numer rachunku bankowego prowadzonego w innym banku. Bank wysyła e-mail z numerem rachunku, na który musimy dokonać niewielkiego przelewu. Bank porównuje dane z rachunków, księguje przelew i aktywuje nowe konto. Kartę i numer PIN otrzymujemy pocztą.

Założenie konta telefonicznie – kilka banków proponuje opcje otwarcia rachunku przez swoją infolinię. Wystarczy zadzwonić na odpowiedni numer, odpowiedzieć na wszystkie niezbędne pytania, będzie to forma wypełnienia wniosku telefonicznie, a umowę podpisujemy już w placówce lub jest nam dostarczona kurierem do domu.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments