Konto bankowe dla firmy – czym się kierować przy wyborze

4.5 /5
(Ocen: 2)

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie już życia bez posiadania rachunku bankowego. Zdecydowanie uproszcza nam to codzienne funkcjonowanie i zapewnia bezpieczeństwo zgromadzonym środkom finansowym. Przedsiębiorcy zakładają konta firmowe bo służą im one do różnych celów.

Do gromadzenia zysków z działalności, dokonywania płatności do ZUS i US oraz z kontrahentami czy do dokonywania szybkich przelewów wynagrodzeń dla pracowników. Dla każdego banku klient firmowy jest na wagę złota. Oferują produkty przygotowane specjalnie na potrzeby przedsiębiorców i bardzo często są traktowani priorytetowo w trakcie obsługi w placówkach banku.

Poniżej o tym, jakie powinno być nasze konto firmowe, by w 100% spełniało nasze oczekiwania. A także gwarantowało niskie koszty.

Czy jest obowiązek posiadania konta firmowego w Polsce?

Zgodnie z Prawem działalności gospodarczej dnia 19 grudnia 1999 roku polski przedsiębiorca ma obowiązek założenia konta firmowego, dokonywania ewidencji obrotów firmy, dokonywania za jego pośrednictwem rozliczeń podatkowych i płacenia składek ZUS. Z dokonywania rozliczeń tego typu zwolnione są wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa. Nie ma jednak zakazu wykorzystywania własnego konta prywatnego do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Konto firmowe przynosi przedsiębiorcom zdecydowanie więcej korzyści niż korzystanie z konta prywatnego dla celów firmowych. Odsetki na firmowym rachunku uważane są także jako przychód z prowadzonej działalności, jeśli korzystamy z rachunku prywatnego odsetki będą uznane jako prywatne i opodatkowane.

Problem może pojawić się także z określeniem takich transakcji dokonywanych na rachunku prywatnym. Może się tym zainteresować fiskus i w razie dokonania sprzedaży prywatnej może się okazać, że trzeba będzie udowodnić, że nie była to transakcja firmowa. Rachunek firmowy wyraźnie rozgranicza wszystkie kwestie firmowe i prywatne i wprowadza porządek w tym temacie. Dzięki temu możemy uniknąć wielu niepotrzebnych problemów rozliczeniowych i podatkowych, które podlegają nawet karze pieniężnej.

Jakie powinno być idealne konto firmowe?

 • konto musi być funkcjonalne,
 • musi być dostęp do intuicyjnej bankowości internetowej i mobilnej,
 • obsługa w placówkach banku musi być sprawna, bez kolejek i skuteczna,
 • musi być tanie, najlepiej bez opłaty za otwarcie i prowadzenia rachunku,
 • dostęp do placówek banku i dużej liczby bankomatów,
 • możliwość udostępnienia konta drugim osobom,
 • przelewy do ZUS i US są bezpłatne,
 • bank proponuje dużą liczbę bezpłatnych krajowych przelewów, raczej nie zdarza się by wszystkie były darmowe,
 • nie zapłacimy za kartę i wypłaty z bankomatów,
 • bank oferuje oprocentowanie środków zgromadzonych na koncie firmowym,
 • bank proponuje atrakcyjnie oprocentowane kredyty firmowe na dogodnych warunkach,
 • inne dodatkowe usługi, jak dostęp do konta oszczędnościowego czy dostęp do usług księgowych online,
 • dodatkowe premie pieniężne, np. za aktywne korzystanie z rachunku,
 • możliwość otwarcia limitu w rachunku,
 • bank nie pobiera opłaty za polecenie zapłaty i zlecenia stałe.

Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Pamiętajmy, że bankom zależy na pozyskaniu jak największej liczby klientów biznesowych. Coraz więcej instytucji wychodzi z nowymi propozycjami skierowanymi bezpośrednio do przedsiębiorców. Opłaty za konta maleją a ich funkcjonalność zwiększa się.

Mamy więc możliwość znalezienia dla siebie spośród szerokiej gamy ofert naprawdę niedrogiego rachunku, który spełni nasze oczekiwania w 100%. Nie decydujmy się na konto zbyt pochopnie. Nie zawsze to co zaproponują nam w naszym banku jest najbardziej atrakcyjne. Skorzystajmy z rankingu kont firmowych i dokonajmy racjonalnej decyzji.

Konto firmowe – podsumowanie

Każdy kto prowadzi już działalność gospodarczą wie, że bez konta firmowego nie byłby w stanie załatwić wielu spraw. Przedsiębiorcy korzystają ze swojego konta codziennie. Ilość dokonywanych transakcji na koncie firmowym i jego użyteczność jest nieoceniona. Musi być to przemyślany wybór. Zmiana rachunku firmowego nie jest prosta.

Podajemy numer naszego rachunku do wielu instytucji, pojawia się na ogromnej ilości formularzy, druków i dokumentów urzędowych. Lepiej dokonać więc wyboru konta firmowego raz, a porządnie i przemyśleć swoją decyzje dwa razy. Poszukajmy konta, za które nie zapłacimy dużo i ułatwi nam zdecydowanie prowadzenie naszej działalności gospodarczej.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments