Konto bankowe dla młodzieży – jak je wybrać?

0 /5
(Ocen: 0)

Usługi bankowe, tak jak wszystkie produkty, dopasowują się do oczekiwań Klientów. Czasy kiedy dzieci trzymały kieszonkowe w skarbonkach minęły, dlatego na rynku pojawiło się wiele kont skierowanych do młodzieży.

Konto dla młodzieży – co to jest?

Konto dla młodzieży ma swojej ofercie kilkanaście banków. Adresowane są do osób w przedziale wieku 13 – 18 lat. Nastolatek aby móc założyć takie konto musi mieć pisemną zgodę rodziców. W praktyce i tak to zazwyczaj wygląda, że mama, tata lub opiekun prawny zabierają ze sobą dziecko do banku aby dopełnić formalności. Osoba niepełnoletnia może być właścicielem konta bankowego w tej chwili tylko w mBanku. Cały proces wygląda identycznie jak dla osoby dorosłej.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto dla nastolatka?

Po podjęciu decyzji, że nasze dziecko jest gotowe na posiadanie konta bankowego należy przeanalizować dokładnie oferty banków aby wybrać tę najkorzystniejszą. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Wysokość opłaty za prowadzenie rachunku, kartę i przelewy. Analizując ofertę banków możemy się przekonać, że w większość z nich oferuję darmowe konto z przelewami za 0 zł. To na co trzeba uważać to opłata za kartę – czasami trzeba wykonać określoną ilość transakcji bezgotówkowych aby za nią nie płacić.
  • Opłata za korzystanie z bankomatów. W związku z tym, że nasze dziecko nie dysponuje dużymi kwotami warto zadbać o to aby korzystanie ze wszystkich bankomatów (nie tylko bankomatów banku w którym konto ma niepełnoletni) była darmowa. Opłaty wahają się od 0 zł do nawet 8 zł za transakcję.
  • Dostęp do konta – bankowość internetowa, aplikacje mobilne. Nasze dzieci chcą mieć dostęp do swoich pieniędzy ze swojego telefonu, tabletu itd. Na szczęście i tu banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i w większości przypadków mamy to zagwarantowane.
  • Dodatkowe korzyści i promocje. Banki prześcigają się w wymyślaniu dodatkowych bonusów do konta dla młodzieży. Znajdziemy wśród nich: rabaty na zakupy w określonych sklepach, bonusy za korzystanie z karty, dostęp do płatności BLIK, możliwość wyrobienia sobie naklejki zbliżeniowej na dowolny przedmiot, funkcjonującej jak karta płatnicza, bony lub premie za otwarcie konta. Zdecydowanie jest w czym wybierać.

Czym konto młodzieżowe różni się od normalnego?

Główną różnicą między kontem dla nastolatka a osoby pełnoletniej to brak możliwości zadłużania się. Nasze dziecko nie będzie miało debetu na koncie i nie zostanie mu wydana karta kredytowa. Kolejną różnicą jest wysokość limitów wypłaty z bankomatów. Dziecko może liczyć np. na 500 zł, kiedy rodzić ma przyznany limit w wysokości kilku tysięcy. Jest to dobre rozwiązanie na wypadek dostania się karty w niepowołane ręce.

Poza tym funkcjonalność jest taka sama – nastolatek może wykonywać przelewy przez Internet, wypłacać gotówkę oraz dokonywać płatności kartą. Co ciekawe, są banki, które mają dość wysokie oprocentowanie na tego typu rachunkach – wynosi ona nawet 3%. do kwoty 3000 zł.

Sprawdź nasz ranking kont bankowych dla młodzieży!

Po co nastolatkom konto bankowe?

Po pierwsze dzieci w wieku 13 lat wchodzą w okres dojrzewania i chcą poczuć się dorosłe i samodzielne. Po drugie i chyba najważniejsze, dzięki temu zaczynają swoją przygodę z finansami. Uczą się oszczędzania, płacą za swoje zakupy, planują wydatki. Posiadając konto w banku mogą w jasny sposób zobaczyć na co najwięcej wydają pieniędzy. Po trzecie jest to wygodne dla rodziców.

W przypadku nagłej konieczności opłacenia czegoś np. w szkole możemy szybko dziecku przelać potrzebne pieniądze. Dlatego przy wyborze konta warto zastanowić się czy bank w którym my mamy konto ma korzystną ofertę, ponieważ przyśpieszy to przelewanie pieniędzy.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments