Konto bankowe na Słowacji – jak założyć?

4.8 /5
(Ocen: 90)

Wielu obywateli Polski szuka okazji na rozwój swojej działalności poza granicami RP. Bliskość Słowacji oraz liczne więzi łączące nas z południowym sąsiadem sprawiają, że staje się ona celem nie tylko turystycznym, ale i biznesowym. Czy to pracując na Słowacji, czy prowadząc interes przyda nam się rachunek w miejscowym banku.

W naszym artykule znajdziesz informacje o tym:

  • kto może założyć rachunek w słowackim banku,
  • jakie dokumenty są do tego potrzebne,
  • jakie są główne banki na Słowacji.

Konto bankowe na Słowacji tylko dla rezydentów?

Brak obywatelstwa słowackiego nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć rachunek w miejscowym banku. Tak samo nie potrzeba posiadać statusu rezydenta. Jednak obywatele państw UE mogą w prosty sposób wejść w posiadanie słowackiej karty stałego pobytu, czyli povolenia na pobyt. Żeby ją otrzymać wystarczy przedstawić np. umowę najmu mieszkania, oświadczenie lub potwierdzenie zatrudnienia przez pracodawcę. Karta stałego pobytu ważna jest przez 5 lat i z pewnością przyda się podczas otwierania konta. Wraz z nią uzyskamy Rodné číslo, to jest odpowiednik polskiego numeru PESEL. Będzie on niezbędny, jeśli chcemy otworzyć konto przez internet lub załatwić sprawę w urzędzie.

Formalności wymagane do założenia rachunku na Słowacji

To jakie dokumenty i warunki musi spełnić polski obywatel zależy od banku, w jakim będzie chciał otworzyć konto i rodzaju rachunku. W większości przypadków wystarczy wspomniana wyżej karta stałego pobytu (povolenie na pobyt). Jeżeli jednak nie posiadamy jej, będą nam potrzebne: paszport, dowód osobisty, prawo jazdy czy potwierdzenie miejsca zamieszkania. Bank może też potrzebować dodatkowych danych takich jak adres korespondencyjny, zezwolenie na pobyt czy zaświadczenie o rezydencji podatnika. Osoba zakładająca rachunek w Republice Słowackiej musi mieć pełną zdolność prawną.

Konto firmowe na Słowacji

Przedsiębiorcy mający źródło dochodów na Słowacji lub dostawców czy odbiorców swoich towarów albo usług, będą potrzebowali dostarczyć dodatkowe załączniki. Żeby założyć rachunek firmowy należy przedstawić bankowi przetłumaczone dokumenty firmowe: wyciąg z KRS lub ewidencji gospodarczej, REGON oraz NIP/VAT EU. Niektóre słowackie banki nie wymagają pieczęci firmowej, dopuszczają też założenie rachunku przez pełnomocnika (w tym wypadku przyda się apostil). Jak zwykle precyzyjne warunki założenia firmowego konta różnią się w zależności od konkretnego banku.

Wybrane główne słowackie banki i konta bankowe

W Republice Słowackiej jest wiele banków, z których duża część to oddziały banków zagranicznych. Obywatel polski znajdzie na Słowacji znajome instytucje finansowe takie jak: mBank, BNP Paribas czy ING Bank. Niestety, nie jest możliwe podpisanie umowy ze słowackim bankiem w polskim oddziale.

Słowackie banki o największych aktywach to Slovenska sporitelna, Tatra banka i VUB Banka. Wszystkie dysponują dużą siecią placówek i bankomatów. Są to banki uniwersalne, a więc można otworzyć w nich konto osobiste, firmowe oraz skorzystać z innych produktów bankowych.

Usługi bankowe na Słowacji są nieco droższe niż w Polsce, jednak można też założyć darmowy rachunek, pod warunkiem, że spełnimy określone zasady (np. wykonamy określoną ilość płatności kartą).

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments