Konto bankowe nie do namierzenia – czy można takie założyć?

3.5 /5
(Ocen: 6)
Dla osób, na których pensję dybie komornik lub które bardzo cenią sobie prywatność, kluczowym pytaniem jest to, czy można założyć konto bankowe niemożliwe do namierzenia? Czy można założyć takie konto bankowe? Czy jest to bezpieczne i legalne? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Anonimowe konto bankowe można założyć, ale…

Istnieją sposoby założenia rachunku, do którego komornik lub urząd skarbowy nie będzie miał dostępu. Są one jednak nie tylko ryzykowne, ale i nielegalne. Na czarnym rynku znaleźć można oferty kupna konta od innej osoby (tzw. “słupa”). Polega to na tym, że właściciel rachunku przekazuje go dłużnikowi. Tym samym komornik nie może zająć konta, które formalnie należy do innej osoby, a w rzeczywistości jest używane przez dłużnika.

Oczywiście proceder jest nielegalny. Jeśli jednak ktoś jest nawet na tyle zdesperowany, aby pójść na zatarg z prawem, to musi zdawać sobie sprawę, że jego pieniądze nadal nie są bezpieczne. Wystarczy, że właściciel konta wypłaci je z banku. Środki przechowywane na takim koncie mogą przepaść i nic z tym nie da się zrobić.

Anonimowe konto bankowe na znajomego

Nieco innym wyjściem jest poproszenie zaufanej osoby o założenie konta i udostępnienie takiego rachunku dłużnikowi. Niestety tym sposobem można pogrążyć siebie, jak i znajomego. Takie działania oznaczają ukrywanie majątku, za co grozi odpowiedzialność karna.

Poza tym, podobnie jak w przypadku konta na “słupa”, właściciel rachunku może w każdej chwili wyczyścić konto bankowe. Metoda ta tylko oddala dłużnika od możliwej spłaty zobowiązań. Ostatecznie można jeszcze bardziej pogorszyć swoją sytuację.

Zagraniczne konto też nie jest wolne od egzekucji

Wielu dłużników sądzi, że pieniądze na koncie za granicą będą bezpieczne. To błąd, ponieważ egzekucja długów zostanie utrudniona, ale pozostanie możliwa. Wystarczy, że wierzyciel uzyska wyrok w polskim sądzie i wystąpi z wnioskiem o wydanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego lub Europejskiego Nakazu Zapłaty.

Po złożeniu odpowiednich dokumentów w kraju, gdzie ma zostać dokonana egzekucja, tamtejszy komornik może rozpocząć procedurę odzyskania długu. Tak więc zagraniczne konto to nic więcej, jak gra na zwłokę.

Rachunek rozliczeniowy w raju podatkowym

Dyrektywa 2014/107/UE z dnia 9 grudnia 2014 r. sprawiła, że typowa bankowość prywatna w Unii Europejskiej przestała istnieć. Wspomniana dyrektywa wprowadza automatyczną wymianę informacji, której celem jest ukrócenie oszustw na które pozwalają finanse międzynarodowe. W tym właśnie uchylania się od egzekucji komorniczej przenosząc swój majątek na konto w innym kraju. Jednak istnieją jeszcze tzw. raje podatkowe, które pozwalają zachować pełną anonimowość swych klientów.

Poza jurysdykcją unijną są np. takie miejsca jak Lichtenstein, Szwajcaria czy St. Vincent. Tam też nieliczni, których na to stać, otwierają prywatne konto w banku. Zwykły “Kowalski” nie będzie mógł skorzystać z tej metody. Według analizy polskich ekonomistów kraje UE tracą rocznie 170 mld euro przez raje podatkowe. Korzystają z tego wielkie korporacje i osoby zamożne:

Raje podatkowe w UE i luka CIT

(źródło: Polski Instytut Ekonomiczny)

A co z kartami prepaid?

Do niedawna nawet większe banki w Polsce oferowały kartę przedpłaconą. Jednak sytuacja uległa zmianie po rekomendacji wydanej przez Krajowy Nadzór Finansowy. Karty prepaid pozwalały na anonimowość i zachowywały funkcjonalność zwykłych kart debetowych. Umożliwiają one wykonywanie transakcji bezgotówkowych, wypłaty w bankomatach i zakupy w internecie. Wygląda na to, że było to idealne rozwiązanie dla osób chcących uniknąć komornika i zachować anonimowość.

Obecnie żaden bank nie oferuje w pełni anonimowej karty przedpłaconej. Jednak zachowującą anonimowość kartę prepaid można uzyskać też w firmie pozabankowej. To oznacza zazwyczaj dwie rzeczy: dużo większe koszty i większe ryzyko utracenia pieniędzy. Łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie, co będzie gdy taka instytucja parabankowa zbankrutuje. Wraz z nią znikną pieniądze z karty prepaid. Gwarancja dyskretności nie rekompensuje braku ochrony środków. Dlatego ponownie, warto zastanowić się dwa razy nad tym sposobem.

Uczciwość się opłaca – na koncie socjalnym!

Być może najlepszym wyjściem dla osób, które korzystają ze środków socjalnych jest założenie tzw. konta socjalnego. Takie rachunki stały się popularne i szeroko dostępne od wejścia programu “Rodzina 500 plus”.

Ich zaletą jest to, że środków na nich się znajdujących nie zajmie komornik, dopóki są to pieniądze nie podlegające egzekucji. Zaliczają się do nich m.in.: alimenty, świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, zasiłki i dodatki pielęgnacyjne, zasiłki rodzinne wraz z dodatkami i świadczenia rodzinne. Lista jest długa, a środków pochodzących z tych źródeł nie może zająć komornik.

Zakładając konto socjalne pamiętać trzeba o dwóch rzeczach. Powinniśmy zgłosić konto i jego charakter do komornika, aby nie zostało przypadkiem zajęte. Po drugie, korzystać z niego tylko w celu do którego zostało przeznaczone. Jeżeli komornik będzie miał podstawy do podejrzeń, że na koncie socjalnym znajdują się inne niż przeznaczone do tego środki będzie mógł je zająć.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
10 listopada 2021 12:41

Tez bym chciala wiedzieć jaki to bank

Barbara
Barbara
19 października 2021 17:49

Chciałbym się dowiedzieć bardzo na czym to polega

Leonard
Leonard
24 czerwca 2020 07:13

Komornicza banda nęka Polaków i mimo regulacji prawnych dotyczących wysokości kwoty do zajęcia
robią co chcą, a ponadto potrafią zająć np. kwote 340.000,00 kiedy zadłużenie wynosiło 67 tyś.zł.
Mają całkowicie wolną rękę w zajmowaniu (okradaniu) Polaków z ich oszczędności według ich osobistych widzimisię.
Róbmy wszystko co się da by nie dać się okradać tym łotrom.

Stefan
Stefan
2 lipca 2020 10:53
Odpowiedz do:  Leonard

Całkowicie się z Tobą zgadzam,chetnie bym poznał taki bank, jak zdobyć na owy namiary?

a jednak da się
a jednak da się
19 marca 2020 15:03

Można mieć konto bankowe poza granicami kraju, o którym komornik nie będzie miał pojęcia. Pierwsza sprawa- nie wolno kłamać, ale niedomówienie nie jest kłamstwem. Można mieć konto w Rosji, na Białorusi nie będąc rezydentem tego kraju. Islandia, Grenlandia a nawet Bośnia nie podadzą żadnych danych osobowych klienta banku, który ma znaczne środki na koncie. Wiem to, nawet zrobiłem doświadczenie. Powiedziałem w US w jakim banku mam konto, podałem numer konta. Bank po pewnym czasie zapytał się, czy podać moje dane i stan konta Polskiej Skarbówce. Powiedziałem – nie. I niestety Skarbówka nic nie wie. Nawet bank nie potwierdził kto jest właścicielem konta.

Władysław
Władysław
30 kwietnia 2020 01:09
Odpowiedz do:  a jednak da się

Jaki to bank , podaj namiary do niego .

Można prosić o namiar na taki bank.?
Można prosić o namiar na taki bank.?
3 października 2020 10:44
Odpowiedz do:  a jednak da się

Można prosić o namiar na taki bank.?

Grze
Grze
1 października 2021 19:30
Odpowiedz do:  a jednak da się

jaki to bank?

Tomasz
Tomasz
1 listopada 2021 06:08
Odpowiedz do:  a jednak da się

Jaki to bank, proszę o namiar ?

patrycja
patrycja
21 listopada 2021 13:55
Odpowiedz do:  a jednak da się

revolut tez jest super sprawa , dziala podobnie polecam 🙂 jestes anonimowy i zaden komornik ciebie nie znajdzie