Konto bankowe nie do namierzenia – czy można takie założyć?

Ocena: 4.5 (ilość ocen: 2)

Ocena: 4.5
(ilość ocen: 2)

Dla osób, na których pensję dybie komornik lub które bardzo cenią sobie prywatność, kluczowym pytaniem jest to, czy można założyć konto bankowe niemożliwe do namierzenia? Czy można założyć takie konto bankowe? Czy jest to bezpieczne i legalne? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.


Nienamierzalne konto można założyć, ale…

Istnieją sposoby założenia rachunku, do którego komornik lub urząd skarbowy nie będzie miał dostępu. Są one jednak nie tylko ryzykowne, ale i nielegalne. Na czarnym rynku znaleźć można oferty kupna konta od innej osoby (tzw. “słupa”). Polega to na tym, że właściciel rachunku przekazuje go dłużnikowi. Tym samym komornik nie może zająć konta, które formalnie należy do innej osoby, a w rzeczywistości jest używane przez dłużnika.

Oczywiście proceder jest nielegalny. Jeśli jednak ktoś jest nawet na tyle zdesperowany, aby pójść na zatarg z prawem, to musi zdawać sobie sprawę, że jego pieniądze nadal nie są bezpieczne. Wystarczy, że właściciel konta wypłaci je z banku. Środki przechowywane na takim koncie mogą przepaść i nic z tym nie da się zrobić.

Konto bankowe na znajomego

Nieco innym wyjściem jest poproszenie zaufanej osoby o założenie konta i udostępnienie takiego rachunku dłużnikowi. Niestety tym sposobem można pogrążyć siebie, jak i znajomego. Takie działania oznaczają ukrywanie majątku, za co grozi odpowiedzialność karna.

Poza tym, podobnie jak w przypadku konta na “słupa”, właściciel rachunku może w każdej chwili wyczyścić konto bankowe. Metoda ta tylko oddala dłużnika od możliwej spłaty zobowiązań. Ostatecznie można jeszcze bardziej pogorszyć swoją sytuację.

Szukasz dobrego konta bankowego? Sprawdź nasz ranking kont bankowych.

Zagraniczne konto też nie jest wolne od egzekucji

Wielu dłużników sądzi, że pieniądze na koncie za granicą będą bezpieczne. To błąd, ponieważ egzekucja długów zostanie utrudniona, ale pozostanie możliwa. Wystarczy, że wierzyciel uzyska wyrok w polskim sądzie i wystąpi z wnioskiem o wydanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego lub Europejskiego Nakazu Zapłaty. Po złożeniu odpowiednich dokumentów w kraju, gdzie ma zostać dokonana egzekucja, tamtejszy komornik może rozpocząć procedurę odzyskania długu. Tak więc zagraniczne konto to nic więcej, jak gra na zwłokę.

Rachunek rozliczeniowy w raju podatkowym

Dyrektywa 2014/107/UE z dnia 9 grudnia 2014 r. sprawiła, że typowa bankowość prywatna w Unii Europejskiej przestała istnieć. Wspomniana dyrektywa wprowadza automatyczną wymianę informacji, której celem jest ukrócenie oszustw na które pozwalają finanse międzynarodowe. W tym właśnie uchylania się od egzekucji komorniczej przenosząc swój majątek na konto w innym kraju. Jednak istnieją jeszcze tzw. raje podatkowe, które pozwalają zachować pełną anonimowość swych klientów.

Poza jurysdykcją unijną są np. takie miejsca jak Lichtenstein, Szwajcaria czy St. Vincent. Tam też nieliczni, których na to stać, otwierają prywatne konto w banku. Zwykły “Kowalski” nie będzie mógł skorzystać z tej metody.

A co z kartami prepaid?

Do niedawna nawet większe banki w Polsce oferowały kartę przedpłaconą. Jednak sytuacja uległa zmianie po rekomendacji wydanej przez Krajowy Nadzór Finansowy. Karty prepaid pozwalały na anonimowość i zachowywały funkcjonalność zwykłych kart debetowych. Umożliwiają one wykonywanie transakcji bezgotówkowych, wypłaty w bankomatach i zakupy w internecie. Wygląda na to, że było to idealne rozwiązanie dla osób chcących uniknąć komornika.

Obecnie żaden bank nie oferuje w pełni anonimowej karty przedpłaconej. Jednak zachowującą anonimowość kartę prepaid można uzyskać też w firmie pozabankowej. To oznacza zazwyczaj dwie rzeczy: dużo większe koszty i większe ryzyko utracenia pieniędzy. Łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie, co będzie gdy taka instytucja parabankowa zbankrutuje. Wraz z nią znikną pieniądze z karty prepaid. Gwarancja dyskretności nie rekompensuje braku ochrony środków. Dlatego ponownie, warto zastanowić się dwa razy nad tym sposobem.

Uczciwość się opłaca – na koncie socjalnym!

Być może najlepszym wyjściem dla osób, które korzystają ze środków socjalnych jest założenie tzw. konta socjalnego. Takie rachunki stały się popularne i szeroko dostępne od wejścia programu “Rodzina 500 plus”. Ich zaletą jest to, że środków na nich się znajdujących nie zajmie komornik, dopóki są to pieniądze nie podlegające egzekucji. Zaliczają się do nich m.in. : alimenty, świadczenia z Funduszu

Alimentacyjnego, zasiłki i dodatki pielęgnacyjne, zasiłki rodzinne wraz z dodatkami i świadczenia rodzinne. Lista jest długa, a środków pochodzących z tych źródeł nie może zająć komornik.

Zakładając konto socjalne pamiętać trzeba o dwóch rzeczach. Powinniśmy zgłosić konto i jego charakter do komornika, aby nie zostało przypadkiem zajęte. Po drugie, korzystać z niego tylko w celu do którego zostało przeznaczone. Jeżeli komornik będzie miał podstawy do podejrzeń, że na koncie socjalnym znajdują się inne niż przeznaczone do tego środki będzie mógł je zająć.

Najnowsze aktualności / recenzje

Komentarze

  1. Można mieć konto bankowe poza granicami kraju, o którym komornik nie będzie miał pojęcia. Pierwsza sprawa- nie wolno kłamać, ale niedomówienie nie jest kłamstwem. Można mieć konto w Rosji, na Białorusi nie będąc rezydentem tego kraju. Islandia, Grenlandia a nawet Bośnia nie podadzą żadnych danych osobowych klienta banku, który ma znaczne środki na koncie. Wiem to, nawet zrobiłem doświadczenie. Powiedziałem w US w jakim banku mam konto, podałem numer konta. Bank po pewnym czasie zapytał się, czy podać moje dane i stan konta Polskiej Skarbówce. Powiedziałem – nie. I niestety Skarbówka nic nie wie. Nawet bank nie potwierdził kto jest właścicielem konta.

Dodaj komentarz