Konto bankowe produktem pierwszej potrzeby

0 /5
(Ocen: 0)

Rachunek osobisty jest podstawowym produktem bankowym, z jakiego korzystamy. Wielu z nas nie wyobraża sobie już braku dostępu do konta przez internet. Dzięki temu możemy dokonywać płatności online, opłacać rachunki czy inwestować oszczędności. Okazuje się jednak, że wybór idealnego konta może sprawić wiele problemów. Banki prześcigają się w nowych rozwiązaniach aby przyciągnąć Klientów. Podpowiadamy na jakie parametry zwrócić uwagę aby wybrać najlepszy rachunek.

Dobre konto to tanie konto

Nikt nie lubi przepłacać lub płacić za usługi, z których nie korzysta. Dlatego analizując oferty rachunków osobistych należy zwrócić uwagę na opłaty za:
• prowadzenie konta
• wydanie i utrzymanie karty
• prowizje za wypłaty z bankomatów
• dokonanie przelewu
• ustanowienie i realizację zlecenia stałego lub polecenie zapłaty
• wykonanie transakcji w placówce banku.

Każdy z nas w inny sposób korzysta z konta. Dla części najważniejsze będzie brak miesięcznej opłaty za konto i możliwość bezpłatnego wypłacania środków w placówce. Z kolei dla drugiej grupy będzie liczyło się to, w jakich bankomatach pobiorą gotówkę bez prowizji. Dlatego należy przeanalizować sposób w jaki będziemy korzystać z rachunku i na tej podstawie podjąć decyzję.

Bardzo ważne jest aby nie skreślać danego banku dlatego, że w tabeli opłat i prowizji jest podana kwota jaką miesięcznie będziemy musieli ponieść np. za utrzymanie karty bankomatowej. Może okazać się, że jako nowy Klient będziemy mogli skorzystać z promocji i jeżeli wykonamy określoną liczbę transakcji bezgotówkowych zostaniemy zwolnieni z tej opłaty.

Konto bankowe: jakie powinno być?

Wybierając konto bankowe najczęściej kierujemy się wysokością opłat. Owszem, jest to bardzo ważny czynnik, ale warto sprawdzić również:
• dostępność placówek stacjonarnych banku – zwłaszcza osoby, które nie korzystają z kart bankomatowych powinny na to zwrócić uwagę;
• ilość bankomatów danego banku – zazwyczaj nie zapłacimy prowizji za wypłaty z bankomatów tylko danego banku, dlatego należy sprawdzić czy zlokalizowane są w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy;
• dostęp internetowy do konta – warto zapoznać się z możliwościami jakie daje nam platforma danego banku. Wykonywanie przelewów, zlecenia stałe czy zarządzanie oszczędnościami to pewien standard w bankowości internetowej;
• aplikacje mobilne – dla osób, które są w ciągłym ruchu dostęp do konta na telefonie lub tablecie może okazać się bardzo istotny;
• atrakcyjne oprocentowanie usług finansowych – jako Klienci danego banku powinniśmy mieć możliwość skorzystania z kredytu na preferencyjnych warunkach;
• dodatkowe bonusy – część banków nagradza swoich Klientów za korzystanie z ich produktów. Możemy spotkać się z rabatami w określonych sklepach, zwrotem na koniec miesiąca określonej kwoty za transakcje wykonane kartą płatniczą czy nagrodami.

Wybierając konto bankowe powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. Dla każdego inne cechy będą ważne i w inny sposób wykorzystamy możliwości jakie oferują banki. Pamiętajmy aby poświęcić chwili na analizę ofert by móc cieszyć się produktem dopasowanym do nas i naszego trybu życia.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments