Konto bankowe w walucie – jakie wybrać, jeśli jedziesz do pracy za granicę

5 /5
(Ocen: 1)

Wyjazd za granicę do pracy to poważna decyzja. Co zrobić, żeby ułatwić sobie życie na obczyźnie? Najlepiej zacząć od znalezienia odpowiedniego konta walutowego. Zapewni ono nam wygodę i bezpieczeństwo. Jeżeli jedziemy za granicę w celach zarobkowych, pracodawca będzie mógł na nie przelać wypłatę. Zanim zdecydujesz, sprawdź, na co należy zwrócić uwagę i jak założyć tanie konto walutowe.

Dla kogo jest konto walutowe?

Konto walutowe przyda się zarówno na krótki, jak i długi wyjazd. Praca, wymiana studencka lub wakacje… nieważne w jakim celu jedziemy do innego kraju, to i tak będziemy potrzebować rachunku na którym możemy trzymać obcą walutę. Gdy tylko zaświta nam pomysł, aby wyjechać z Polski, realizację planu warto rozpocząć od wybrania konta bankowego w walucie.

Jego założenie jest łatwiejsze niż otworzenie rachunku w banku zagranicznym i pozostanie przydatne nawet, gdy wrócimy do kraju. Nie musimy zatem pamiętać o zamknięciu rachunku za granicą. W dodatku konto walutowe w Polsce jest zazwyczaj tańsze i możemy je założyć przez internet.

Im popularniejszy kierunek emigracji zarobkowej wybierzemy, tym łatwiej będzie znaleźć odpowiadające nam konto walutowe. Większość polskich banków ma w ofercie rachunki w funtach brytyjskich, euro, dolarach amerykańskich i frankach szwajcarskich. Nie będzie zatem problemu z wyborem rachunku w obcej walucie, gdy za pracą wyjedziemy do Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii a nawet USA, czy Szwajcarii. Konto w euro lub dolarach może się także przydać w krajach z egzotyczną walutą.

Jak wybrać konto bankowe w obcej walucie?

Po sprawdzeniu, w jakiej walucie będziemy zarabiać na emigracji, wybór konta ograniczamy do banków oferujących rachunek w potrzebnym nominale. Czym należy kierować się podejmując decyzję, gdy do wyboru mamy kilka kont bankowych? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na warunki jakie trzeba spełnić, aby je otworzyć.

Po drugie interesują nas opłaty i prowizje jakie poniesiemy z danym kontem. Na koniec dobrze uwzględnić dodatkowe koszty i ewentualne promocje. Wiele też zależy od tego jak będziemy korzystać z konta. Może ważniejsze od darmowych przelewów będą dla nas bezprowizyjne wypłaty z bankomatu? Przy dużej ofercie jaką dają krajowe banki, możemy wybrać konto walutowe dopasowane do naszych potrzeb. Powinniśmy tylko pamiętać aby zwrócić uwagę na:

  • warunki założenia konta walutowego (niektóre banki wymagają posiadania u nich rachunku prowadzonego w złotówkach),
  • opłaty za prowadzenie konta,
  • prowizje za wypłaty z bankomatów,
  • przelewy z innych banków i na Twój rachunek,
  • opłaty za kartę
  • promocje, dostęp do bankowości mobilnej.

Zalety konta walutowego

Do rachunku w innej walucie będzie nam łatwo się przyzwyczaić. Od zwykłego konta różni się tylko tym, że zamiast polskich złotych dysponujemy walutą innego kraju. Korzystając z konta walutowego możemy wypłacać pieniądze z bankomatów bez opłaty za przewalutowanie, dokonywać przelewów i otrzymywać wypłatę na rachunek.

Otwierając konto bankowe przed wyjazdem za granicę otrzymamy też ważną kartę. Tym samym, przyjeżdżając do celu naszej podróży, możemy od razu dysponować środkami na naszym koncie. W dodatku konto walutowe jest niedrogie w porównaniu do rachunku w zagranicznym banku, może pozostać przydatne, nawet po powrocie do Polski.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
3 stycznia 2018 05:24

ja mialam w mbanku na czas erasmusa, polecam

Miereczka
Miereczka
11 grudnia 2017 14:39

no ciekawe, zawsze miałam w pekao i nic nie płaciłam