Konto dla dziecka – warto założyć?

4.6 /5
(Ocen: 10)

Konto dla dziecka, to jedna z możliwości, która pomoże wprowadzić pociechę w świat finansów. W dzisiejszym naszym artykule przybliżamy porcję cennej wiedzy odnośnie tego produktu. Zapraszamy do lektury!

Czym jest konto dla dziecka?

Jest odmianą zwykłego konta osobistego, skierowaną do osób, które nie osiągnęły jeszcze pełnoletności, czyli 18 lat. Tym samym nie są one zdolne do czynności cywilno-prawnych. Założenie konta bankowego dla dziecka musi odbywać się według określonych przepisów. W Polsce, aby założyć taki rachunek, trzeba mieć nie mniej niż 13 lat. Reguluje to artykuł 58, który mówi, że małoletni który ukończył ten wiek może swobodnie dysponować środkami, które są zebrane na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, rachunku oszczędnościowym lub rachunku terminowej lokaty bankowej. Oczywiście wszystko musi odbywać się za zgodą rodziców, obecnych podczas podpisywania umowy. Oni także ustalają zasady dotyczące dysponowania środkami na rachunku, jak i określają limit transakcji kartą płatniczą. Dziecko może wypłacać wszystkie znajdujące się na koncie środki, jednak nie posiada zdolności wpłacania na nie pieniędzy.

Konto dla dziecka poniżej 13. roku życia

W naszym kraju konto można założyć dla każdego dziecka, nawet niemowlaka. Istotną kwestią jest tutaj wiek posiadacza takiego rachunku, który wpływa na sposób, w jaki zawarta jest umowa. W przypadku dzieci poniżej 13. roku życia, są one w znacznym stopniu ograniczone pod względem funkcjonalności. Powiązane jest ono zazwyczaj z kontem rodzica. To konto oszczędnościowe, ułatwiające zbieranie pieniędzy, przez regularne wpłaty. Pierwszą taką propozycją na rynku było konto Junior, udostępnione przez PKO BP. Do tego rachunku nie jest wydawana karta, a oprocentowanie jest zmienne i wynosi 2,5% w skali roku do 2.500 zł. Usługa autooszczędzania pozwala rodzicom na każdorazowe zasilanie konta przy realizowaniu wszystkich płatności. Najmłodsi mają dostęp do materiałów edukacyjnych i serwisu transakcyjnego.

Konto dla dziecka a zwykłe konto osobiste

Najważniejszą różnicą jest wysokość opłat związanych z prowadzeniem konta. W przypadku tego dla dzieci koszty są zdecydowanie niższe. Zarówno za samo prowadzenie rachunku, jak i za operacje kartą płatniczą w zdecydowanej większości nie zapłacimy nic. Dlaczego? Ponieważ banki traktują to jako swoją inwestycję w przyszłość, w ciągu kilku lat klient przyzwyczai się do marki i jak już zacznie zarabiać swoje pierwsze pieniądze nie zakończy współpracy z bankiem. Z tego powodu koszty są jedynie symboliczne i mają jedynie opłacić prowadzenia rachunku. Również w przeciwieństwie do zwykłych kont nie są wymagane regularne wpływy. Ciekawostką są tutaj także różne benefity motywujące do nauki np. zniżki w szkole językowej, czy większe odsetki za świadectwo z paskiem.

Jak założyć konto dla dziecka?

Bardzo dużo banków posiada w swojej ofercie konto dla dziecka. Jego założenie jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. W momencie, gdy osoba otwierająca rachunek jest niepełnoletnia potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Właśnie on wypełnienia wniosek w oddziale wybranego banku lub online. Dorosły musi podać numer PESEL, a także mieć przygotowany skrócony odpis urodzenia, legitymację szkolną lub paszport (wszystko zależne jest od wymogów danej instytucji). Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13. roku życia nie mogą korzystać z karty debetowej. Dwa banki PKO BP i BZ WBK proponują kartę płatniczą przedpłaconą, jednak nie jest ona powiązana z rachunkiem.

Jakie banki oferują konto dla dziecka?

Konto dla dziecka ma w swojej ofercie coraz więcej banków. Należą do nich m.in. mBank, BZ WBK, Deutsche Bank Polska, ING Bank Śląski, Orange Finanse, PKO Bank Polski, Bank Millennium, Toyota Bank, BOŚ Bank, czy eurobank.

Przykładowo Bank PKO proponuje nam Konto Dziecka. Jest ono skierowane do dzieci poniżej 13. roku życia. Zarówno otwarcie, jak i prowadzenie konta w PKO BP są bezpłatne. Do rachunku dołączona jest karta przedpłacona, za której wydanie musimy zapłacić 15 złotych. Nie płacimy także nic za jej dalsze użytkowanie, przelewy wewnętrzne i zewnętrzne, jak i pobieranie pieniędzy z bankomatu. Konto Dziecka nie jest odrębnym rachunkiem i powiązane jest z Kontem dla Rodzica. Mamy tu do dyspozycji serwis internetowy Junior, który wprowadza dziecko w fascynujący świat finansów.

Propozycja mBanku jest równie ciekawa. Opłaty za eKonto m zależne są od wieku klienta (13 – 24 lata: prowadzenie jest bezpłatne, natomiast powyżej 25. roku życia wynosi 5 złotych). Także nic nie zapłacimy za korzystanie z karty do 21. roku życia. Przelewy internetowe, wypłaty z bankomatów są także bezpłatne do 20. roku życia. Do całości mamy dołączoną nowoczesną aplikację mobilną.

Czy warto założyć konto dla dziecka?

Na pewno konto dla dziecka jest interesującą propozycją dla tych wszystkich, których dobro własnego dziecko jest najważniejsze. Jakie zalety zatem powinny utwierdzić nas w podjęciu decyzji o założeniu konta dla dziecka?

Mamy kontrolę nad wydatkami dziecka

Mając dostęp do konta dziecka, rodzice mogą kontrolować jego wydatki i w razie potrzeby interweniować. Banki pomagają w tym, dzięki pewnym ograniczeniom. Bardzo ważne jest to, że dorośli sami ustanawiają limity dziennych wypłat z bankomatów, jak i płatności kartą.

Niskie koszty konta

Zazwyczaj banki nie pobierają dodatkowych opłat za otwarcie i prowadzenie konta. Również wydanie karty i jej obsługa jest darmowa. Do usług, za które też w większości nie zapłacimy, można zaliczyć: przelewy internetowe, dostęp do bankowości elektronicznej (chociaż tutaj warto zapoznać się z tabelą prowizji i opłat), wypłaty z bankomatów. Konta dla dzieci są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż konta dla dorosłych, a banki dodają do niego ubezpieczenia w atrakcyjnych cenach lub programy zniżkowe. Często oferują nam także dodatkowe oferty bonusowe w postaci zniżek na bilety do teatru czy kina.

Edukacja finansowa

Takie konto nauczy nasze dziecko rozważnego posługiwania się pieniędzmi. Będzie ono mogło samo zaplanować swoje wydatki i odłożyć środki na wymarzony cel. Zdobędzie również praktyczną wiedzę na temat tego, jak posługiwać się kartą debetową, używać aplikacji mobilnej, doładować telefon czy wykonywać przelewy internetowe.

To także bezpieczeństwo

Na konto dla dziecka nałożone są dodatkowe restrykcje. Mają one zabezpieczyć znajdujące się na rachunku pieniądze przed ich utratą. Ustalony jest tutaj limit wypłat i transakcji za pomocą karty płatniczej. Również nasz podopieczny nie ma możliwości zrobienia debetu, czyli doprowadzenia do sytuacji, kiedy na rachunku powstaje saldo ujemne. Ciekawym rozwiązaniem jest także obowiązkowa akceptacja transakcji przez rodzica przy pomocy swojego konta. Chroni to nasze dziecko przed nieuzasadnionymi wydatkami i atakiem cyberprzestępców. Jak widać jest to o wiele bezpieczniejsza forma przechowywania pieniędzy, nie trzeba nosić gotówki przy sobie, co minimalizuje ryzyko jej zgubienia lub kradzieży.

Wygoda dla wszystkich

Nasze dziecko może w każdej chwili dokonać potrzebnego zakupu, przy pomocy karty lub przez internet. W razie potrzeby, gdy znajduje się ono daleko od nas np. na koloniach czy wycieczce szkolnej, mamy możliwość natychmiastowego zasilenia jego rachunku.

Na co uważać przy zakładaniu konta dla dziecka?

Warto przed podjęciem decyzji przejrzeć sobie wszystkie dostępne oferty kont dla dzieci. Pozwoli nam to na wybranie rachunku, który będzie najmniej obciążony dodatkowymi opłatami czy prowizjami. Może zdarzyć się tak, że przy jego założeniu będziemy musieli posiadać konto w danym banku czy spełnić dodatkowe warunki, aby uzyskać darmową kartę debetową. To wszystko może doprowadzić do zwiększenia kosztów jego prowadzenia. Dobrze jest zapoznać wcześniej dziecko z zasadami bezpieczeństwa. Powinno wiedzieć, jak chronić hasło czy PIN, a także jak pilnować kartę i co zrobić w razie jej utraty.

W dzisiejszych czasach ciężko jest obyć się bez konta osobistego. Świat finansów rozwija się, korzystając przy tym z różnych technicznych nowinek. Ważne jest, aby cały czas za nimi nadążać. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dziecko umiejętnego korzystania z produktów bankowych, a pierwszą lekcją może być właśnie założenie konta dla dziecka.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments