Konto w szwajcarskim banku – kto może je założyć?

5 /5
(Ocen: 1)

Szwajcaria słynie ze swego systemu bankowego. Jest to prawdziwy raj podatkowy, ale czy każdy może z niego skorzystać? Co właściwie jest takiego wyjątkowego w bankach szwajcarskich? Czy, aby ich renoma nie wyprzedza rzeczywistości? Sprawdzamy!

Szwajcarskie konto tylko dla zamożnych?

Właściwie każdy może założyć konto w szwajcarskim banku. Nierezydenci muszą mieć jednak wystarczająco duży portfel. Dla większości banków w Szwajcarii minimalny depozyt rozpoczyna się od 50 000 CHF. W niektórych “próg wejścia” to minimum 250 000 CHF. Gdy bank ma łagodniejsze wymagania, może się to wiązać z oczekiwaniem, że w przyszłości środki na rachunku zdecydowanie wzrosną.

Oczywiście ze względu na ochronę reputacji oraz warunki prawne banki szwajcarskie nie przyjmują pieniędzy, co do których istnieje podejrzenie, że mogą pochodzić z działalności przestępczej. Dlatego podczas zakładania rachunku bank może poprosić o przedstawienie dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia majątku.

Jak założyć rachunek w szwajcarskim banku?

Sposób w jaki można otworzyć konto bankowe w Szwajcarii, zależy od samego banku. W nielicznych otworzymy rachunek przez internet podając swoje dane do weryfikacji podczas rozmowy wideo. Większość instytucji wymagać będzie jednak dostarczenia dokumentów w formie fizycznej. Lista pism, które będziemy musieli przedstawić, także różni się ze względu na wewnętrzne regulacje banku.

Standardowa procedura weryfikacji tożsamości przewiduje osobistą wizytę w oddziale banku z dokumentem tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Dodatkowo bank może wymagać listu referencyjnego od poprzedniej instytucji finansowej, w której mieliśmy rachunek lub wyciągu z konta.

Co jest wyjątkowego w bankach szwajcarskich?

Przepis na sukces szwajcarskich instytucji finansowych był dotychczas prosty – zapewnić swoim klientom stabilność, bezpieczeństwo i prywatność. Jednak od 2018 roku na mocy umowy między Szwajcarią a UE, obie strony dzielą się automatycznie informacjami o rachunkach rezydentów Unii Europejskiej. Oznacza to po prostu, że banki szwajcarskie nie zapewniają już anonimowości. Z drugiej strony w Szwajcarii przewiduje się wysoką karę grzywny i więzienia za nieuprawnione wyjawienie danych osobowych posiadacza rachunku.

O wyjątkowości systemu bankowego Szwajcarii stanowi jej siła gospodarcza, polityczna neutralność i gwarancja bezpieczeństwa majątku klientów. Banki szwajcarskie tym samym są najbardziej odporne na kryzys i wojnę. Aury unikalności kont szwajcarskich dodaje jeszcze wiekowa tradycja usług finansowych.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments