Kostaryka wykorzystuje prąd pochodzący w 99% z OZE

0 /5
(Ocen: 0)

W piątek kostarykańska agencja powiadomiła, że kraj prawie w 100 proc. przeszedł na energię pochodzącą z OZE. Tym samym Kostaryka dołączyła do niewielkiego grona państw, które mogą pochwalić się takim osiągnięciem.

wodospad na KostaryceKostaryka to niewielkie, czteromilionowe państwo w Ameryce Środkowej, leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Zapewne w naszym serwisie nigdy byśmy nie wspomnieli o tym kraju, ale dotarła do nas bardzo ważna informacja – Kostaryka dołączyła do państw, które mogą poszczycić się produkcją prądu pochodzącego w 99 proc. z OZE.

Przez równe 285 dni w 2015 roku do kostarykańskich sieci przesyłowych dostarczana była energia elektryczna pochodząca tylko z OZE. Jednak ten mały i ambitny kraj nie chce poprzestać na 99 proc. – jak podaje agencja, w 2016 roku planowane jest oddanie nowej elektrowni wodnej.

Warto tutaj wspomnieć, że Kostaryka zawdzięcza ten sukces nie tylko swoim inwestycjom, ale również sprzyjającym warunkom geograficznym i klimatycznym. Kraj charakteryzuje się gęstą siecią hydrologiczną oraz intensywnymi opadami tropikalnymi. 75 proc. prądu wytwarzanego jest w elektrowniach wodnych, natomiast wsparciem są elektrownie geotermalne, słoneczne oraz biomasa.

Kostaryka to znakomity przykład dla innych państw, ale wpadając w zachwyt musimy pamiętać, że jest to niewielki kraj o sprzyjających warunkach dla zielonej energii. Niestety, większość państw jest w trochę trudniejszej sytuacji i zastąpienie tradycyjnych elektrowni wcale nie jest takie proste, ale ambitnych planów nie brakuje, więcej:

fot. freeimages.com

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments