Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW – przegląd ofert

3.29 /5
(Ocen: 51)

Polacy coraz chętniej sięgają po zestawy fotowoltaiczne – w połączeniu np. z pompą ciepła, stanowią one doskonały sposób na ochronę środowiska i oszczędności. W przypadku większego zużycia energii, wynoszącego ok. 8.000 kWh na rok, zalecana jest instalacja o mocy około 10 kW. Ile będzie kosztować taka inwestycja? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, postanowiliśmy sprawdzić koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW – cena może być różna

Nim przejdziemy do konkretnych informacji na temat kosztów, musimy zaznaczyć, że choć podane przez nas ceny pochodzą z faktycznych ofert, musicie traktować je jako wartości orientacyjne. Dlaczego?

Fotowoltaika, aby była jak najbardziej opłacalna, powinna zostać dobrana do indywidualnych potrzeb inwestora i warunków danego obiektu. Efektywność, ale i również koszty instalacji fotowoltaicznej 10 kW zależą zatem od:

 • wykorzystanych urządzeń – właściwie każdy element zestawu fotowoltaicznego może występować w różnych wariantach technologicznych i cenowych. Panele fotowoltaiczne czy falowniki, w zależności o mocy, wydajności, marki czy oferowanej gwarancji, mogą wiązać się z innymi kosztami. Instalacja o takiej samej mocy, jednak oparta na innych podzespołach może kosztować nawet kilka tysięcy złotych więcej lub mniej.
 • miejsce montażu – fotowoltaika może zostać umieszczona w różnych miejscach, najczęściej jednak montuje się ją na dachu – jest to najpopularniejsze i najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet i w tym przypadku, cena może się różnić o kilkaset złotych w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. Natomiast jeśli w grę będzie wchodzić fotowoltaika na gruncie koszt usługi montażu może wzrosnąć jeszcze bardziej – ze względu na konieczność wykonania dodatkowych robót (np. wykopów ziemnych).
 • stopień skomplikowania projektu – również trudność całego przedsięwzięcia może wpływać na koszty fotowoltaiki 10 kW. Jeśli np. dach ma nietypowy kształt, właściwe rozmieszczenie instalacji będzie wymagało sporo pracy.
 • jakość obsługi – podobnie jak to bywa w przypadku wielu innych usług, kwestia poziomu obsługi klienta ma wpływ na całkowity koszt usługi. Na rynku nie brakuje wyjątkowo tanich firm, których działanie ogranicza się wyłącznie do zamontowania instalacji w wybranym miejscu i które po tym, pozostawiają klienta samemu sobie. Nie brakuje też firm oferujących wyższe standardy – pomagających klientowi w zgłoszeniu instalacji, uzyskaniu finansowania zewnętrznego czy wspierających go wiedzą i doświadczeniem w przypadku wątpliwości związanych z pracą instalacji. Warto pamiętać, że gdy w grę wchodzi kilkudziesięciotysięczna inwestycja nie zawsze opłaca się nadmiernie oszczędzać.

Co ma największy wpływ na koszt fotowoltaiki 10 kW? Przede wszystkim urządzenia. Same panele odpowiadają za ok. 45% kosztów całej inwestycji. Falownik razem z oprzyrządowaniem to kolejne 35% całkowitej ceny. Usługa montażu stanowi zwykle ⅕ wydatków związanych z wdrożeniem fotowoltaiki.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW

Aby odpowiedź na pytanie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW, postaraliśmy się o faktyczną ofertę na fotowoltaikę od firmy Alians OZE, którą możecie zresztą znaleźć w naszym rankingu firm fotowoltaicznych. Dla porównania zdobyliśmy także ofertę od firmy – Wojtmar.

Podane ceny dotyczą kompleksowej usługi, która zawiera:

 • audyt fotowoltaiczny i projekt instalacji,
 • dowóz i instalację zestawu,
 • wsparcie pomontażowe – np. pomoc przy zgłoszeniu instalacji.

Warto jeszcze wspomnieć, że poniższe koszty uwzględniają 8% podatku VAT, właściwego dla fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego. W przypadku np. działalności gospodarczej stawka ta wynosi 23% i podlega odliczeniu.

Wariant I Wariant II
Panele Ulica Solar UL-340M-120, monokrystaliczne 340Wp Panele LONGi LR4-60HPB-365M, monokrystaliczne 360Wp, half-cut, Full Black
FoxESS T10 Sofar Solar 11 KTL-X
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe DC
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe AC
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe DC
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe AC
System montażowy (stelaż) System montażowy (stelaż)
Przewód solarny Przewód solarny
Konektory MC4 Konektory MC4
Transport Transport
Montaż Montaż
Całkowita cena brutto: 39.431 zł Całkowita cena brutto: 39.000 zł
Cena brutto za 1 kW: 3.897 zł Cena brutto za 1 kW: 3.900 zł

Podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami wynikają z zastosowanych paneli fotowoltaicznych oraz wykorzystanych falowników. Jak przekłada się to ja samą instalację i jej koszt?

Koszt fotowoltaiki 10 kW – wariant I

Choć dla sięgających po fotowoltaikę ekologia jest często kluczową kwestią, nie da się ukryć, że opłacalność inwestycji również nie jest bez znaczenia. Większość firm instalacyjnych posiada specjalne warianty instalacji, przewidziane dla osób, którym zależy na jak największej rentowności przedsięwzięcia.

W tym przypadku, na budżetowy zestaw składają się panele fotowoltaiczne marki Ulica Solar – w Polsce raczej mało znanej i niezbyt często spotykanej. A szkoda. Podzespoły te cechują się bardzo dobrymi parametrami, które doskonale sprawdzą się w przypadku fotowoltaiki dla domu. Dla przykładu sprawność urządzenia sięga blisko 20% – co jest naprawdę dobrym wynikiem. Oprócz tego, na uwagę zasługuje technologia utrzymywania ogniw w czystości. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki, zanieczyszczenia są rozkładane przez promienie UV, a następnie spłukiwane przez deszcz.

Panele są odporne obciążenia mechaniczne wynikające z silnego wiatru lub śniegu, oraz wykazują dużą wytrzymałość w zetknięciu ze środkami chemicznymi (amoniakiem i solami). Producent na swoje produkty daje 12 lat gwarancji produktowej i 25 lat gwarancji na wydajność min. 80%.

Korzystnie wypada też zastosowany inwerter. Marka FoxESS to nowinka na polskim rynku fotowoltaiczny. Mimo to ma szansę zdobyć w naszym kraju wierne grono fanów. Co wyróżnia to urządzenie? Doskonała wydajność (w standardzie europejskim – 97,8%), wytrzymałość (aluminiowa obudowa), 12 lat gwarancji oraz ciche działanie.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW w tym przypadku wynosi 38.431 zł brutto z montażem. W przeliczeniu na 1 kW daje to ok. 3.941 zł, czyli nawet poniżej dolnej granicy stawek rynkowych. To o ok. 13% mniej niż jeszcze rok temu.

Cena instalacji fotowoltaicznej 10 kW – wariant II

Jeśli chodzi o panele, to w tym przypadku instalacja opiera się na panelach fotowoltaicznych Longi – największego producenta tego typu podzespołów na świecie. Urządzenia Longi charakteryzują się wysoką jakością wykonania i często zyskują wysokie miejsca w różnych zestawieniach (takich jak np. nasz ranking paneli fotowoltaicznych).

Zastosowane w tym zestawie panele to wariant full black (z czarną ramą i folią EVA), cechujące się szeregiem zalet, które powinny usatysfakcjonować szerokie grono klientów. Dzięki zastosowanej technologii half-cut:

 • są one bardziej odporne na silne podmuchy wiatru oraz obciążenie śniegiem,
 • temperatura ich pracy jest niższa, co wydłuża żywotność i zwiększa wydajność podzespołu,
 • minimalizowane są napięcia w panelu, które sprzyjają powstawaniu mikropęknięć i tzw. hot-spotów.

Te konkretne panele charakteryzują się też mniejszą utratą sprawności w czasie eksploatacji (ok. 2% w pierwszym roku i 0,55% w kolejnych) oraz mniejszymi stratami podczas zmiany promieni słonecznych w energię elektryczną.

Falownik marki Sofar to rozwiązanie, które na polskim rynku jest cenione za bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Sprawność na poziomie 98%, szeroki zakres temperatur pracy, skuteczne algorytmy wyszukiwania MPPT oraz 10-letnia gwarancja to niewątpliwe zalety urządzenia.

W tym przypadku całkowity koszt fotowoltaiki 10 kW wynosi 39.000 zł brutto wraz z montażem, czyli niemal tyle samo co w przypadku wariantu I. W przeliczeniu na 1 kW daje to ok. 3.900 zł – również blisko dolnej stawki rynkowej.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW – powierzchnia

W systemach solarnych o większej mocy, koszt to nie jedyne na co warto zwrócić uwagę. Przy instalacjach, takich jak instalacja fotowoltaiczna 10 kW, powierzchnia niezbędna do montażu może już niekiedy stanowić problem.

By osiągnąć pożądane 10 kW w instalacji trzeba by użyć 28 do 30 sztuk paneli o mocy odpowiednio 360 Wp i 340 Wp. Ich powierzchnia wyniosła by natomiast około 51 metrów kwadratowych.

W przypadku dachów dwuspadowych, taka powierzchnia nie powinna trudna do osiągnięcia. Wyzwaniem może być jednak w przypadków dachów czterospadowych lub połaci, na których zamontowano okna dachowe czy tzw. jaskółki.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Wyjściem może być albo zastosowaniem modułów o większej mocy, w mniejszej ilości bądź rozważenie montażu w innym miejscu – np. na gruncie.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW? Podsumowanie

Przykładowy koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW
Podsumowując, średni koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW wynosi obecnie ok. 38.715 zł brutto z montażem, uwzględniając w tym 8% podatku VAT.

W tej cenie, większość rzetelnych firm instalacyjnych zaoferuje Wam:

 • profesjonalne doradztwo,
 • indywidualny projekt dopasowany do potrzeb inwestora,
 • sprawdzone urządzenia od renomowanych producentów,
 • bezpieczny i sprawny montaż,
 • wsparcie w formalnościach – np. przy zgłoszeniu fotowoltaiki,
 • pomoc w uzyskaniu środków na projekt – dotacji z funduszy rządowych, np. dofinansowania “Mój prąd” bądź ze źródeł komercyjnych, w postaci np. kredytu na fotowoltaikę,
 • doradztwo posprzedażowe.

Oczywiście, nie każda firma zagwarantuje powyższe profity. Może się zdarzyć, że za wciąż jeszcze wysoką cenę, otrzymamy tylko niezbędne minimum. Weryfikując koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW warto zatem dobrze się przyjrzeć zakresowi proponowanych usług.

Jeśli szukacie firm, które oprócz przeprowadzenia montażu, wesprą Was w pozostałych kwestiach związanych z wdrożeniem fotowoltaiki, sprawdźcie nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments