Instalacja fotowoltaiczna 10 kW - cena przykładowa.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW - przegląd ofert

Polacy coraz chętniej sięgają po duże zestawy fotowoltaiczne. Najczęściej wtedy, gdy w połączeniu z pompą ciepła, mają stanowić one ekologiczne źródło ogrzewania. W przeciętnym budynku, zużycie energii na potrzeby bytowe oraz ogrzewania sięga około 10.000 kWh. Wyprodukowanie takiej ilości wymaga instalacji o mocy ok. 10 kW. Jaki jest koszt fotowoltaiki 10 kW? Oto aktualne stawki na instalację fotowoltaiczną 10 kW – ceny z montażem i bez.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW - cena z montażem

Jeśli chodzi o instalację 10 kW cena z montażem w 2023 roku może wynosić od ok. 32.500 zł do 48.500 zł brutto. W przeliczeniu na 1 kW, daje to stawki od ok. 3.500 zł do 4.800 zł brutto. 

W podanej cenie zawiera się 8% podatek VAT obowiązujący na fotowoltaikę dla osób fizycznych (i niektórych innych podmiotów), decydujących się na kompleksową usługę. W jej skład wchodzi wówczas:

 • przeprowadzenie audyt fotowoltaiczny, czyli ocena potrzeb inwestora i możliwości montażu systemu,
 • wykonanie projektu instalacji, z uwzględnieniem m.in. wyboru i konfiguracji optymalnych podzespołów oraz planu rozmieszczenia,
 • instalacja systemu PV oraz wykonanie niezbędnych zabezpieczeń elektrycznych,
 • pierwsze uruchomienie instalacji fotowoltaicznej,
 • wykonanie pomiarów,
 • przeszkolenie użytkownika,
 • zgłoszenie systemu do OSD,
 • pomoc w uzyskaniu środków,
 • wykonanie uzgodnienia PPOŻ - obowiązkowego dla wszystkich instalacji o mocy powyżej 6,5 kW,
 • pomoc w sfinansowaniu przedsięwzięcia, zarówno z kredytu na fotowoltaikę, jak i z ewentualnych programów dofinansowujących.

Podmioty inne niż osoby fizyczne (m.in. przedsiębiorstwa) obowiązuje 23% doliczony do ceny fotowoltaiki 10 kW. Jednocześnie, w wielu przypadkach może on być w całości odliczony od podatku należnego.

Uwaga! Ze względu na wymaganą powierzchnię, fotowoltaika 10 kW częściej niż instalacje o mniejszej mocy może trafiać na grunt. To może przełożyć się na wyższy ostateczny koszt przedsięwzięcia. Fotowoltaika wolnostojąca jest o około 15% droższa od systemu przewidzianego na dach. Różnica wynika m.in. z konieczności wykonania przekopów.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW - cena z montażem

Moc instalacji Cena całkowita
(netto)
Cena za 1 kW
(netto)
Cena całkowita brutto
(8% VAT)
Cena za 1 kW brutto
(8% VAT)
9,55 kW

panele: JA Solar 455 W,
falownik: Solplanet
30.463 zł 3.190 zł 32.900 zł 3.445 zł
9,56 kW

panele: Risen 455W,
falownik: Solplanet
30.278 zł 3.167 zł 32.700 zł 3.421 zł
9,84 kW

panele: Jinko N-Type 410 W, falownik: Huawei
35.833 zł 3.642 zł 38.700 zł 3.933 zł
10,1 kW

panele: Risen 405 W, falownik: GoodWe(grunt)
44.907 zł 4.446 zł 48.500 zł 4.802 zł
10,12 kW

panele: Phono Solar 460 W, FoxESS
36.758 zł 3.632 zł 39.699 zł 3.923 zł

Warto pamiętać, że zaprezentowane wyżej stawki pochodzą z przykładowych wycen. Są to zatem wartości jedynie orientacyjne. Ostateczna cena uzależniona będzie od czynników indywidualnych dla każdej instalacji PV, jak i samego inwestora. Więcej na ten temat napiszemy w dalszej części artykułu.

Fotowoltaika 10 kW - cena bez montażu

W przypadku fotowoltaiki 10 kW cena (bez montażu) może sięgać od ok. 24.500 zł do 31.500 zł brutto. W przeliczeniu na 1 kW daje to stawki na poziomie ok. 2.400 zł - 3.400 zł brutto. Warto podkreślić, że w przypadku instalacji fotowoltaicznej 10 kW cena bez montażu zawiera 23% podatek.

W zaprezentowanych przez nas gotowych zestawach fotowoltaiki 10 kW cena uwzględnia wszystkie elementy niezbędne do wykonania i prawidłowego uruchomienia systemu. W koszcie zawiera się zatem:

 • komplet podzespołów fotowoltaicznych - moduły, falownik (lub mikrofalowniki), przewody solarne, dedykowany system montażowy;
 • rozdzielnię elektryczną wraz z zabezpieczeniami;
 • wsparcie techniczne związane z samodzielną instalacją;
 • dokumentację wymaganą przy podłączeniu fotowoltaiki do sieci (w tym niezbędne certyfikaty, karty katalogowe).

Ponosząc koszt fotowoltaiki 10 kW bez usługi montażu musimy pamiętać, że przy procedurze przyłączeniowej Operator Sieci Dystrybucyjnej każdorazowo będzie wymagał oświadczenia instalatora, potwierdzającego zgodność wykonanego przyłącza z obowiązującymi przepisami i wiedzą techniczną. W dokumencie będzie trzeba podać m.in. dane dotyczące posiadanych uprawnień.

Moc instalacji Cena całkowita
(netto)
Cena za 1 kW
(netto)
Cena całkowita brutto
(23% VAT)
Cena za 1 kW brutto
(23% VAT)
9,75 kW

panele: Hyundai 390 W,
falownik: FoxESS

25.593 zł 2.625 zł 31.480 zł 3.229 zł
9,99 kW

panele: Jinko 550 W Bifacial,
falownik: Solplanet
23.171 zł 2.319 zł 28.500 zł 2.853 zł
10,36 kW

panele: LONGi 370 W,
falownik: Sofar

19.919 zł 1.923 zł 24.500 zł 2.365 zł

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Koszt fotowoltaiki 10 kW - o tym warto pamiętać

Analizując wyceny instalacji fotowoltaicznych 10 kW możemy zauważyć, że faktyczna moc systemu w praktyce zwykle będzie wynosić mniej niż deklarowane 10.000 W. Dlaczego?

Dzieje się tak z dwóch powodów:

 • wiele dotacji OZE dla odbiorców indywidualnych (gospodarstw domowych) przewiduje wsparcie jedynie dla systemów solarnych, których moc wynosi od 2 kW do 10 kW. Kryterium to znajdziemy m.in. w programie Mój Prąd, ale także w programie Czyste Powietrze. Nawet minimalne przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej mocy instalacji fotowoltaicznej sprawia, że inwestor nie może ubiegać się dotację.
 • w systemie opustów przekroczenie 10 kW mocy zainstalowanej (rozumianej jako łączna moc modułów PV), oznacza zmianę stawki rozliczenia. Instalacje o mocy od 10 kW do 50 kW muszą oddać 30% nadwyżek odesłanych do sieci.

Kwestie te sprawiają, że systemy fotowoltaiczne 10 kW są tak skonfigurowane, by ich realna moc nie sięgała wartości granicznej.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW - cena może być różna

Wspominaliśmy już, że chociaż zaprezentowane przez nas ceny fotowoltaiki 10 kW pochodzą z prawdziwych wycen, inwestorzy powinni traktować je jedynie jako wartości orientacyjne. Dlaczego?

W praktyce, każdy system fotowoltaiczny jest na swój sposób unikalny. Jego parametry powinno dobrać się do indywidualnych cech miejsca montażu czy potrzeb inwestora. Wpływ na ostateczną wycenę będą miały zatem będą miały zatem kwestie takie jak, np.:

 • typ wykorzystanych podzespołów - właściwie każdy element zestawu fotowoltaicznego może występować w różnych wariantach technologicznych i cenowych. Panele fotowoltaiczne czy falowniki, w zależności od mocy, wydajności, marki czy oferowanej gwarancji, mogą wiązać się z innymi kosztami. Instalacja o takiej samej mocy, jednak oparta na innych podzespołach może kosztować nawet kilka czy kilkanaście(!) tysięcy złotych więcej lub mniej.
 • miejsce montażu - fotowoltaika może zostać umieszczona w różnych lokalizacjach, najczęściej jednak montuje się ją na dachu - jest to najpopularniejsze i najprzystępniejsze cenowo rozwiązanie. Gdy zdecydujemy się na bardziej nietypowe rozwiązanie (np. ogrodzenie fotowoltaiczne) musimy się liczyć z wyższym kosztem. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet i w przypadku instalacji dachowych, cena może się różnić o kilkaset złotych w zależności od rodzaju pokrycia. Tak samo może być w przypadku systemów montowanych na gruncie.
 • stopień skomplikowania projektu - również trudność całego przedsięwzięcia może wpływać na koszty fotowoltaiki 10 kW. Jeśli np. dach ma nietypowy kształt, właściwe rozmieszczenie instalacji będzie wymagało sporo pracy. Znaczenie ma też m.in. wysokość budynku czy charakter konstrukcji (carport fotowoltaiczny będzie droższy niż zwykła gruntowa instalacja)
 • jakość obsługi - podobnie jak to bywa w przypadku wielu innych usług, kwestia poziomu obsługi klienta ma wpływ na całkowity koszt usługi. Na rynku nie brakuje wyjątkowo tanich firm, których działanie ogranicza się wyłącznie do zamontowania instalacji w wybranym miejscu i które po tym, pozostawiają klienta samemu sobie. Nie brakuje też firm oferujących wyższe standardy - pomagających klientowi w zgłoszeniu instalacji, uzyskaniu finansowania zewnętrznego czy wspierających go wiedzą i doświadczeniem w przypadku wątpliwości związanych z pracą instalacji. Warto pamiętać, że gdy w grę wchodzi kilkudziesięciotysięczna inwestycja nie zawsze opłaca się nadmiernie oszczędzać.

Co ma największy wpływ na koszt fotowoltaiki 10 kW? Przede wszystkim urządzenia. Same panele odpowiadają za ok. 45% kosztów całej inwestycji. Falownik razem z oprzyrządowaniem to kolejne 35% całkowitej ceny. Usługa montażu stanowi zwykle ⅕ wydatków związanych z wdrożeniem fotowoltaiki.

Jak obniżyć koszt fotowoltaiki 10 kW?

Przeciętny koszt systemu fotowoltaicznego produkującego ok. 10.000 kWh energii rocznie sięga 30.000 zł - 40.000 zł brutto. Dla wielu gospodarstw domowych (i nie tylko gospodarstw) jest to stawka zaporowa. Jak obniżyć realny koszt instalacji? Sposobów jest wiele.

Przede wszystkim, dobrą praktyką jest dokładna analiza rynku instalacyjnego. Zebranie kilku, kilkunastu ofert od lokalnych i ogólnopolskich firm fotowoltaicznych pozwala zorientować się w aktualnych stawkach i warunkach współpracy. Dzięki temu możemy wybrać tę firmę, która oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Na tym etapie może Wam się przydać nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Oprócz tego warto pomyśleć o negocjowaniu ceny z handlowcem. Oszczędność może w tym przypadku wynieść od kilkuset złotych do nawet ponad tysiąca.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z dofinansowań do fotowoltaiki. Pozwalają one zmniejszyć cenę instalacji fotowoltaicznej 10 kW nawet o 50% - 90% (wszystko zależy od wybranego programu wsparcia oraz jego kryteriów). Przykładowo, w Mój Prąd dotacja może wynieść 6.000 zł - 7.000 zł (stawka zależy od zakresu inwestycji). Z kolei w Czystym Powietrzu beneficjent może otrzymać nawet 15.000 zł (jest to jednak kwota przewidziana dla inwestorów o najniższych dochodach). Co więcej, dotacje można łączyć z m.in. z ulgą termomodernizacyjną.

Warto podkreślić, że ogólnopolskie programy to nie wszystko. W wielu województwach opracowano bowiem lokalne systemy wsparcia rozwoju OZE, które mogą być nawet korzystniejsze od krajowych odpowiedników.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek
Zenek
2023-09-23 04:19

Pisząc ten artyk. Musiano gdzieś sprawdzać ceny
Proszę o podanie skąd wzieliscie bo jak na razie im więcej jest dotacji tym ceny są wyższe.

Moc 3 kWh to ceny zaczynają się od 20 tysięcy bez montażu
A jeszcze rok temu 16 tys
3 lata temu 10tys.

A teraz za 3kwh z montażem to prawie 30tys.

Podajcie dane producentow od których wzieliscie takie ceny to juz jutro kupuje.