Koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW – cena z montażem i bez

4.6 /5
(Ocen: 5)
Choć na chwilę obecną, w Polsce największą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne 6 kW, nie brakuje osób, które interesuje znacznie mniejszy system – ok. 3 kW. To idealna baza do dalszej rozbudowy. Jak wygląda koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW? Cena z montażem i bez może się znacznie różnić. Znaczenie ma m.in. rodzaj wykorzystanych podzespołów czy miejsce montażu.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna 3 kW to system, który powinien zaspokoić zapotrzebowanie niewielkiej rodziny – zużywającej rocznie ok. 2.500 – 2.800 kWh energii. W polskich warunkach, przez rok, taka instalacja może wyprodukować ok. 3.000 kWh prądu. Tyle wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie własne budynku oraz dodatkowe 20% należne sprzedawcy (zgodnie z zasadami systemu opustów). Ile trzeba zapłacić za fotowoltaikę o takiej mocy?

Koszt instalacji 3 kW – od czego zależy?

Jak się przekonacie w dalszej części artykułu, koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW, uzależniony jest od wielu zmiennych, indywidualnych dla każdego inwestora. Dlatego, wszystkie wartości, jakie zobaczycie, powinniście traktować orientacyjnie. Ostateczny koszt inwestycji w Waszym przypadku może się bowiem znacząco różnić od zaprezentowanych przez nas wartości. Oto co może mieć wpływ na wycenę:

 • rodzaj i jakość wykorzystanych podzespołów – instalacje fotowoltaiczne na rynku dostępne są w wielu konfiguracjach. Panele fotowoltaiczne oraz falowniki różnią się m.in. długością gwarancji, zastosowanymi technologiami, sprawnością czy wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Moduły (które mają ok. 50% udział w ogólnych kosztach inwestycji) od producentów premium, takich jak np. REC, LG Solar czy Sunpower gwarantujące ponadstandardową żywotność będą oczywiście znacznie droższe od popularnych “średniaków” (czyli m.in. JA Solar, Q.Cells czy Astronergy). Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku falowników, które mają ok. 15-20% udział w wydatkach na instalację;
 • miejsce montażu – to, czy instalacja trafi na grunt, czy na dach także ma znaczenie. System gruntowy będzie wymagał większej ilości przewodów solarnych, a także dodatkowych prac ziemnych (które kosztują) – wszystko to podnosi cenę instalacji fotowoltaicznej 3 kW. Jednak różnice w wydatkach mogą pojawić się także w związku z określonym typem poszycia dachu, np. ze względu na konieczność zastosowania innego systemu montażowego;
 • zakres usług dodatkowych – choć nie zawsze możemy zdawać sobie z tego sprawę, ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW w znacznym stopniu będzie uzależniony także od usług, jakie mieszczą się pojęciu “montażu instalacji PV”. Firmy, które konkurują ceną, zwykle zapewniają jedynie podstawowy pakiet obsługi – dobiorą Wam więc system, a potem dostarczą i założą podzespoły. Profesjonalni instalatorzy (tacy, jak np. ci z naszego rankingu firm fotowoltaicznych), oprócz tego zatroszczą się o formalności związane z podłączeniem systemu do sieci, zajmą się za Was wnioskowaniem o dofinansowanie do fotowoltaiki, a nawet będą prowadzić regularny monitoring instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, niektóre firmy zapewniają dodatkowe bonusy w postaci np. darmowego, rocznego ubezpieczenia fotowoltaiki czy też darmowego serwisowania systemu PV.

Wskazane powyżej kryteria, to nie jedyne, które decydują o ostatecznym koszcie inwestycji. Znaczenie ma bowiem również lokalna konkurencja, wysokość podatku VAT czy np. uwarunkowania miejsca montażu (np. zacieniania, odległości).

Instalacja fotowoltaiczna 3 kW – cena z montażem. Przegląd ofert

Jak wynika z analiz enerad.pl, średnia cena fotowoltaiki w 2022 roku oscyluje w granicach +/- 4.000 – 6.500 zł brutto, za instalację o mocy do 10 kW. Oczywiście im większy system, tym niższy koszt, w przeliczeniu na 1 kW. Jak powyższe dane przekładają się na faktyczne stawki?

By odpowiedzieć na to pytanie, poprosiliśmy o ofertę kilka firm fotowoltaicznych. W wysyłanych zapytaniach uwzględniliśmy następującą charakterystykę miejsca montażu i profilu energetycznego:

 • system miał być przeznaczony na dom jednorodzinny z dachem pokrytym blachą trapezową,
 • dach skierowany jest na południowy-zachód,
 • spadek płaszczyzny montażu wynosi ok. 10 stopni,
 • roczne zapotrzebowanie na energię to ok. 2.600 – 2.700 kWh,
 • instalacja trójfazowa,
 • gwarancja na panele fotowoltaiczne nie krótsza niż 15 lat.

Oto przegląd ofert, jakie do nas spłynęły. Uwaga! Oferta III i IV pochodzi od jednego sprzedawcy.

Oferta I Oferta II Oferta III
Moc 3,55 kW 3,16 kW 3,12 kW
Moduły Risen Titan S 395 Jinko 395M BF Hyundai 390 Wp FB
Falownik Sofar 3300 TL FOX T3.0 Fronius SYMO 3.0-3-M
Cena całkowita
brutto (8% VAT)
15.375 zł 15.802 zł 17.500 zł
Cena za 1 kW
brutto
ok. 4.331 zł ok. 5.000 zł ok. 5.609 zł
Oferta IV Oferta V Oferta VI
Moc 3,12 kW 3,2 kW 3,2 kW
Moduły Hyundai 390 Wp FB Risen 400 FB Recom 460 Wp
Falownik Huawei SUN2000-3KTL-M1 Sofar 3300 TL Huawei SUN2000-3KTL-M0
Cena całkowita
brutto (8% VAT)
17.790 zł 17.928 zł 17.000 zł
Cena za 1 kW
brutto
ok. 5.629 zł ok. 5.602 zł ok. 5.312 zł

Jak możecie zobaczyć, w większości przypadków ceny są dość zbliżone i oscylują w granicach ok. 17.000 – 18.000 zł za instalację o mocy nieco ponad 3 kW. Tylko jedna z ofert wyraźnie odstaje cenowo od pozostałych, oferując aż 3,55 kW za ok. 15.300 zł brutto. Średnie stawki, w przeliczeniu za 1 kW wahają się od ok. 4.330 zł do ok. 5.630 zł.

Uwaga! Po negocjacjach ze sprzedawcą, udało nam się obniżyć cenę Oferty nr IV do 16.990 zł. Warto zatem spróbować się targować, bo dzięki temu można zmniejszyć cenę instalacji o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej podzespołom fotowoltaicznym zaproponowanym przez handlowców.

Instalacja fotowoltaiczna 3 kW – cena z montażem. Omówienie ofert

Jeśli chodzi o moduły, to wśród propozycji nadesłanych przez firmy instalacyjne dość często pojawiały się produkty ze średniej półki jakościowej i cenowej, m.in. moduły Jinko, ale także panele Risen.

Znalazły się jednak również bardzo dobre moduły Hyundai, z wyjątkową, bo 25-letnią gwarancją, wykorzystujące technologię shingled. Ciekawostką są również wykonane w tej samej technologii moduły Recom, które na polskim rynku raczej nie są zbyt popularne. To urządzenia od europejskiego producenta, które według karty katalogowej, są objęte 25-letnią gwarancją na produkt.

Jeśli chodzi o falowniki, to do wyboru były urządzenia m.in. marki:

 • Huawei – czyli inwertery wysokiej klasy, objęte 10-letnią gwarancją produktową oraz posiadające wbudowany interfejs, pozwalający na współpracę z magazynem energii.
 • Sofar Solar – będące produktami budżetowymi (niezła jakość, w atrakcyjnej cenie) z 12-letnią gwarancją na produkt.
 • Fox Ess – na polskim rynku dostępne są od niedawna, bo od 2021 roku. Oferują jednak znakomite parametry pracy, 12-letnią gwarancję i atrakcyjne ceny.
 • Fronius – znanej i cenionej na polskim rynku. Zaproponowany model jest objęty 5-letnią gwarancją.

Instalacja fotowoltaiczna 3 kw – cena z montażem i… haczykami!

Mamy dla Was małą radę – przygotowując się do montażu instalacji, dokładnie przeanalizujcie nadesłane oferty. W naszym przypadku, pojawiło się bowiem kilka “smaczków”, których przeoczenie lub zbagatelizowanie, mogłoby sprawić, że instalacja wcale nie spełniałaby przyjętych założeń cenowych i technologicznych.

 • Uwaga na parametry! Chociaż w rozesłanych zapytaniach wyraźnie zaznaczyliśmy, że interesują nas moduły o 15-letniej gwarancji i tak, jedna z firm (Oferta I) przesłała nam ofertę na moduły z 12-letnią gwarancją. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku falownika – zamiast falownika trójfazowego, w ofercie znalazło się urządzenie na instalację jednofazową. Niższa cena może skutecznie odwrócić uwagę inwestora. Tymczasem za moduły z dłuższą gwarancją i inwerter trójfazowy – zgodne ze specyfikacją, będzie trzeba zapłacić więcej.
 • Zwróćcie uwagę na koszty dodatkowe – zaprezentowane oferty dotyczą uproszczonej sytuacji, gdy panele trafiają na dach domu, a inwerter do pomieszczenia w jego obrębie. Jeśli w Waszym przypadku sytuacja nie jest taka prosta, może się okazać, że będziecie musieli dodatkowo dopłacić np. za przeprowadzenie przewodów. Ile? Jedna z firm, wykonanie przekopu i ułożenie kabla, wyceniła na 450 zł (z materiałem) za każde 10 rozpoczętych metrów.
 • Uwaga na moc – jak z pewnością zauważyliście, większość ofert jedynie lekko przekracza moc 3 kW. Wyjątkiem jest tu Oferta I, gdzie instalator zaproponował system o mocy 3,55 kW, czyli znacznie więcej niż reszta. Kalkulacja wydaje się korzystna, szczególnie że system, pomimo wielkości, jest tańszy od konkurencyjnych. A zatem otrzymujemy więcej za mniej? Nie do końca. Po pierwsze, jak już wspominaliśmy, moduły w tym przypadku są objęte 12-letnią gwarancją. Po drugie, pamiętajcie, że jeśli korzystacie z systemu opustów, nadwyżki, których nie wykorzystacie, przepadają po 12 miesiącach. Jeśli Wasze zużycie wynosi ok. 2.600 – 2.700 kWh rocznie, to przy instalacji 3,55 kW możecie stracić nawet ok. 800-900 kWh rocznie (uwzględniając 20% dla sprzedawcy).

Ile kosztuje fotowoltaika 3 kW bez montażu?

Choć większość inwestorów wybiera system fotowoltaiczny z usługą montażu, część z Was może być zainteresowana ceną fotowoltaiki 3 kW bez instalacji. Ile trzeba zapłacić za gotowy zestaw fotowoltaiczny o takiej mocy?

Oferta VII Oferta VIII Oferta IX
Moc 3,3 kW 3,25 kW 3,015 kW
Moduły LONGi 415 W JA Solar 325 W Sunlink 335
Falownik Growatt MOD 3000 TL3-X Huawei SUN 2000-3KTL-M0 Sofar 3.3 KTL-X
Cena całkowita
brutto (23% VAT)
13.232 zł 12.093 zł 10.000 zł
Cena za 1 kW brutto ok. 4.010 zł ok. 3.721 zł ok. 3.316 zł

Jak widać, ceny zestawów fotowoltaicznych 3 kW bez montażu są znacznie niższe i oscylują w granicach 10.000 – 13.000 zł brutto. Warto podkreślić, że w tym przypadku naliczony podatek wynosi 23% (8% obowiązuje z usługą montażu). W przeliczeniu na 1 kW, stawki sięgają od ok. 3.320 zł do ok. 4.000 zł.

Co otrzymujemy za tę cenę? Kompletny system fotowoltaiczny, zawierający moduły, falownik, okablowanie, konstrukcję montażową, zabezpieczenia, a nawet uziemienie instalacji fotowoltaicznej. Niektórzy sprzedawcy (Oferta VII), dodatkowo dodają w pakiecie instrukcję montażu oraz dokumentację do fotowoltaiki.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW?

Choć w przypadku instalacji fotowoltaicznej 3 kW cena z montażem i bez jest względnie atrakcyjna, dla wielu gospodarstw domowych stanowi sporą barierę. Czy istnieją sposoby na skuteczne obniżenie kosztów fotowoltaiki 3 kW? Owszem!

 • Negocjuj cenę – przede wszystkim, warto potargować się z wykonawcą. W naszym przypadku, udało się zbić cenę aż o 800 zł. W zależności od Waszych zdolności negocjacyjnych, upust może być jednak nawet jeszcze większy.
 • Sprawdź więcej ofert – nigdy nie decydujmy się na pierwszą otrzymaną propozycję montażu. Jak widać na powyższych przykładach, nawet instalacje o zbliżonej charakterystyce mogą się znacznie różnić ceną. Dlatego warto zrobić większe rozeznanie na rynku (to da nam też argument do negocjacji).
 • Nie montujmy więcej niż to konieczne – może się zdarzyć, że sprzedawca będzie miał dla nas wyjątkowo korzystną ofertę instalacji o większej mocy niż jest to nam potrzebne. Jednak jeśli w najbliższym czasie nie planujemy zakupu energochłonnych urządzeń, nie dajmy się namówić. Większy system (nawet w atrakcyjnej cenie), to większy koszt, a nadwyżek energii możemy nie zdążyć wykorzystać i przepadną.
 • Skorzystajmy ze wsparcia publicznego – lista narzędzi i dofinansowań do fotowoltaiki (szczególnie dla właścicieli domów jednorodzinnych) jest całkiem długa. Do wyboru jest m.in. ulga termomodernizacyjna czy program “Czyste powietrze”, a także lokalne systemy wsparcia takie jak np. dotacja warszawska.
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments