Instalacja fotowoltaiczna 3 kW - cena z montażem.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW - cena z montażem i bez

Choć na chwilę obecną, w Polsce największą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne 6 kW i więcej, nie brakuje osób, które interesuje znacznie mniejszy system – ok. 3 kW. To idealna baza do dalszej rozbudowy. Jak wygląda koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW? Cena z montażem i bez może się znacznie różnić. Znaczenie ma m.in. rodzaj wykorzystanych podzespołów czy miejsce montażu.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Instalacja fotowoltaiczna 3 kW to system, który powinien zaspokoić zapotrzebowanie niewielkiej rodziny - zużywającej rocznie ok. 2.800 - 3.000 kWh energii. W polskich warunkach, przez rok, taka instalacja może wyprodukować ok. 3.000 kWh prądu. Ile trzeba zapłacić za fotowoltaikę o takiej mocy?

Koszt instalacji 3 kW - od czego zależy?

Jak się przekonacie w dalszej części artykułu, koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW, uzależniony jest od wielu zmiennych, indywidualnych dla każdego inwestora. Dlatego, wszystkie wartości, jakie zobaczycie, powinniście traktować orientacyjnie. Ostateczny koszt inwestycji w Waszym przypadku może się bowiem znacząco różnić od zaprezentowanych przez nas wartości. Oto co może mieć wpływ na wycenę:

 • rodzaj i jakość wykorzystanych podzespołów - instalacje fotowoltaiczne na rynku dostępne są w wielu konfiguracjach. Panele fotowoltaiczne oraz falowniki różnią się m.in. długością gwarancji, zastosowanymi technologiami, sprawnością czy wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Moduły (które mają ok. 50% udział w ogólnych kosztach inwestycji) od producentów premium, takich jak np. REC, LG Solar czy Sunpower gwarantujące ponadstandardową żywotność będą oczywiście znacznie droższe od popularnych “średniaków” (czyli m.in. JA Solar, Q.Cells czy Astronergy). Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku falowników, które mają ok. 15-20% udział w wydatkach na instalację;
 • miejsce montażu - to, czy instalacja trafi na grunt, czy na dach także ma znaczenie. System gruntowy będzie wymagał większej ilości przewodów solarnych, a także dodatkowych prac ziemnych (które kosztują) - wszystko to podnosi cenę instalacji fotowoltaicznej 3 kW. Jednak różnice w wydatkach mogą pojawić się także w związku z określonym typem poszycia dachu, np. ze względu na konieczność zastosowania innego systemu montażowego;
 • zakres usług dodatkowych - choć nie zawsze możemy zdawać sobie z tego sprawę, ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW w znacznym stopniu będzie uzależniony także od usług, jakie mieszczą się pojęciu “montażu instalacji PV”. Firmy, które konkurują ceną, zwykle zapewniają jedynie podstawowy pakiet obsługi - dobiorą Wam więc system, a potem dostarczą i założą podzespoły. Profesjonalni instalatorzy (tacy, jak np. ci z naszego rankingu firm fotowoltaicznych), oprócz tego zatroszczą się o formalności związane z podłączeniem systemu do sieci, zajmą się za Was wnioskowaniem o dofinansowanie do fotowoltaiki, a nawet będą prowadzić regularny monitoring instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, niektóre firmy zapewniają dodatkowe bonusy w postaci np. darmowego, rocznego ubezpieczenia fotowoltaiki czy też darmowego serwisowania systemu PV.

Wskazane powyżej kryteria, to nie jedyne, które decydują o ostatecznym koszcie inwestycji. Znaczenie ma bowiem również lokalna konkurencja, wysokość podatku VAT czy np. uwarunkowania miejsca montażu (np. zacieniania, odległości).

Instalacja fotowoltaiczna 3 kW - cena z montażem. Przegląd ofert

Jak wynika z analiz enerad.pl, średnia cena fotowoltaiki w 2023 roku oscyluje w granicach +/- 3.250 - 8.000 zł brutto, za instalację o mocy do 10 kW. Oczywiście im większy system, tym niższy koszt, w przeliczeniu na 1 kW. Jak powyższe dane przekładają się na faktyczne stawki?

 

Oferta I Oferta II Oferta III
Moc 3,68 kW 3 kW 2,96 kW
Moduły Phono Solar 460 W SunLink 450 W Trina Solar 370 W
Falownik FoxESS Hypontech Sofar Solar
Cena całkowita
brutto (8% VAT)
21.200 zł 20.000 zł 17.00 zł
Cena za 1 kW
brutto
ok. 5.760 zł ok. 6.660 zł ok. 5.743 zł

Jak możecie zobaczyć, w większości przypadków ceny są dość oscylują w granicach ok. 17.000 - 21.000 zł za instalację o mocy ok. 3 kW.

Instalacja fotowoltaiczna 3 kW - cena z montażem. Omówienie ofert

Jeśli chodzi o moduły, to wśród propozycji można znaleźć moduły od producentów takich jak Phono Solar, Sun Link czy Trina Solar. Są to urządzenia wysokiej jakości, czego dowodem może być np. 20-letnia gwarancja produktowa na moduły SunLink i 15-letnia gwarancja od Phono Solar i Trina Solar.

Jeśli chodzi o falowniki, to do wyboru były urządzenia m.in. marki:

 • Sofar Solar - będące produktami budżetowymi (niezła jakość, w atrakcyjnej cenie) z 12-letnią gwarancją na produkt.
 • Fox Ess - na polskim rynku dostępne są od niedawna, bo od 2021 roku. Oferują jednak znakomite parametry pracy, 12-letnią gwarancję i atrakcyjne ceny.
 • Hypontech - dostępnego również z 12-letnią gwarancją.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Instalacja fotowoltaiczna 3 kw - cena z montażem i… haczykami!

Mamy dla Was małą radę - przygotowując się do montażu instalacji, dokładnie przeanalizujcie nadesłane oferty. Na co zwracać uwagę?

 • Uwaga na parametry! Jeśli interesują Was konkretne parametry urządzeń lub warunki usługi zawsze upewnijcie się, że przesłana oferta je uwzględnia. Bywa bowiem, że wykonawcy np. ze względu na utrudnienia w dostępie do konkretnych modułów czy falowników, proponują inne modele lub urządzenia bez konsultacji z inwestorem.
 • Zwróćcie uwagę na koszty dodatkowe - sprawdźcie, czy w zaprezentowanej ofercie zawierają się wszystkie interesujące Was koszty.  Bywa bowiem, że w wycenach firmy nie uwzględniają np. kosztów wykonania przekopu i ułożenia kabla (a to wydatek rzędu ok. 450 zł z materiałem, za każde 10 rozpoczętych metrów).

Ile kosztuje fotowoltaika 3 kW bez montażu?

Choć większość inwestorów wybiera system fotowoltaiczny z usługą montażu, część z Was może być zainteresowana ceną fotowoltaiki 3 kW bez instalacji. Ile trzeba zapłacić za gotowy zestaw fotowoltaiczny o takiej mocy?

 

Oferta I Oferta II
Moc 3,2 kW (na dach skośny) 3,46 kW (na dach płaski)
Moduły JA Solar 460 W JA Solar 495 W
Falownik FoxESS T3 G3 Growatt MIN 3000TL-X
Cena całkowita
brutto (23% VAT)
16.190 zł 15.022 zł
Cena za 1 kW brutto ok. 5.060 zł ok. 4.341 zł

Jak widać, ceny zestawów fotowoltaicznych 3 kW bez montażu są znacznie niższe i oscylują w granicach 15.000 - 16.000 zł brutto. Warto podkreślić, że w tym przypadku naliczony podatek wynosi 23% (8% obowiązuje z usługą montażu). W przeliczeniu na 1 kW, stawki sięgają od ok. 4.340 zł do ok. 5.060 zł.

Co otrzymujemy za tę cenę? Kompletny system fotowoltaiczny, zawierający moduły, falownik, okablowanie, konstrukcję montażową, zabezpieczenia, a nawet uziemienie instalacji fotowoltaicznej. Niektórzy sprzedawcy (Oferta VII), dodatkowo dodają w pakiecie instrukcję montażu oraz dokumentację do fotowoltaiki.

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW?

Choć w przypadku instalacji fotowoltaicznej 3 kW cena z montażem i bez jest względnie atrakcyjna, dla wielu gospodarstw domowych stanowi sporą barierę. Czy istnieją sposoby na skuteczne obniżenie kosztów fotowoltaiki 3 kW? Owszem!

 • Negocjuj cenę - przede wszystkim, warto potargować się z wykonawcą. W naszym przypadku, udało się zbić cenę aż o 800 zł. W zależności od Waszych zdolności negocjacyjnych, upust może być jednak nawet jeszcze większy.
 • Sprawdź więcej ofert - nigdy nie decydujmy się na pierwszą otrzymaną propozycję montażu. Jak widać na powyższych przykładach, nawet instalacje o zbliżonej charakterystyce mogą się znacznie różnić ceną. Dlatego warto zrobić większe rozeznanie na rynku (to da nam też argument do negocjacji).
 • Nie montujmy więcej niż to konieczne - może się zdarzyć, że sprzedawca będzie miał dla nas wyjątkowo korzystną ofertę instalacji o większej mocy niż jest to nam potrzebne. Jednak jeśli w najbliższym czasie nie planujemy zakupu energochłonnych urządzeń, nie dajmy się namówić. Większy system (nawet w atrakcyjnej cenie), to większy koszt, a nadwyżek energii możemy nie zdążyć wykorzystać i przepadną.
 • Skorzystajmy ze wsparcia publicznego - lista narzędzi i dofinansowań do fotowoltaiki (szczególnie dla właścicieli domów jednorodzinnych) jest całkiem długa. Do wyboru jest m.in. ulga termomodernizacyjna czy program “Czyste powietrze”, a także lokalne systemy wsparcia takie jak np. dotacja warszawska.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments