Fotowoltaika 4 kW - cena i najważniejsze informacje.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 4 kW - sprawdzamy oferty

Przeciętna, 5-osobowa rodzina w ciągu roku na potrzeby bytowe może zużyć nawet około 4.000 kWh energii elektrycznej. Aby zaspokoić takie zapotrzebowanie na prąd za pomocą fotowoltaiki, potrzeba zestawu, która w ciągu roku dostarczy mniej więcej 4 MWh (w net-billingu przewymiarowanie fotowoltaiki nie musi być bowiem opłacalne). Ponieważ w Polsce, z 1 kW fotowoltaiki otrzymuje się ok. 1.000 kWh (1 MWh) energii elektrycznej, wymagana moc systemu to ok. 4 kW. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kW? Cena z montażem i bez, może się znacząco różnić. Sprawdźcie stawki w 2023 roku!

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Instalacja fotowoltaiczna 4 kW - cena z montażem

Przeciętna, orientacyjna cena instalacji fotowoltaicznej 4 kW z montażem w 2023 roku wynosi o ok. 18.000 zł do 25.000 zł brutto (8% VAT). W przeliczeniu na 1 kW daje to koszt od ok. 4.000 zł do ok. 6.000 zł brutto. 

Poniżej znajdziecie przykładowe wyceny wykonania instalacji fotowoltaicznej 4 kW. Cena z montażem dla odbiorcy indywidualnego (gospodarstw domowych) uwzględnia 8% podatek VAT. W przypadku podmiotów biznesowych zainteresowanych instalacją o takiej mocy, podatek wynosi już 23%. Przedsiębiorstwa mogą go jednak w całości odliczyć, dlatego też w tabeli znalazły się również stawki netto.

Instalacja fotowoltaiczna 4 kW - cena z montażem

Moc instalacji Cena całkowita (netto) Cena za 1 kW
(netto)
Cena całkowita (brutto + 8% VAT) Cena za 1 kW
(brutto + 8% VAT)
3,9 kW

moduły: Longi 355 W
falownik: Sofar Solar

17.792 zł 4.510 zł 19.000 zł 4.871 zł
4 kW

moduły: Trina Solar 370 W,
falownik: Sofar Solar

17.592 zł 4.398 zł 19.000 zł 4.750 zł
4,14 kW

moduły: Phono Solar 460 W,
falownik: FoxESS

19.211 zł 4.640 zł 20.748 zł 5.011 zł
4,24 kW

moduły: JA Solar 385 W,
falownik: Solis

17.792 zł 5.437 zł 24.898 zł 5.872 zł
4,5 KW

moduły: Luxen 450 W,
falownik: Sofar Solar

16.388 zł 3.641 zł 17.700 zł 3.933 zł

Powyższe wyceny dotyczą najpopularniejszej w Polsce instalacji dachowej, z poszyciem wykonanym z blachodachówki lub blachy trapezowej. W przypadku fotowoltaiki na gruncie, cena fotowoltaiki 4 kW mógłby wzrosnąć o ok. 15% (należy bowiem wówczas uwzględnić m.in. wyższy koszt konstrukcji, dodatkowe wydatki na wykonanie prac ziemnych, czy większą ilość przewodów solarnych).

Zaprezentowane ceny instalacji fotowoltaicznej 4 kW oprócz montażu uwzględniają kompleksową obsługę, w tym:

 • wykonanie audytu na miejscu montażu,
 • wsparcie merytoryczne w doborze systemu,
 • wykonanie projektu,
 • uruchomienie systemu i wykonanie pomiarów,
 • szkolenie z obsługi systemu,
 • zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do OSD,
 • pomoc w uzyskaniu finansowania (np. z kredytu, ale też dofinansowania do fotowoltaiki).

Uwaga! Pamiętajcie, że podane przez nas ceny instalacji fotowoltaicznej 4 kW z montażem to wartości szacunkowe. Ostateczny koszt systemu każdorazowo będzie zależeć m.in. od indywidualnych potrzeb inwestora, a także miejsca i warunków montażu czy cech samej instalacji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że obecnie właściwie każdy wykonawca instalacji fotowoltaicznej zapewnia bezpłatny audyt i wycenę instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika 4 kW - cena bez montażu

W przypadku fotowoltaiki 4 kW cena bez montażu w większości przypadków będzie znacząco od ceny kompleksowej usługi. Przeciętny koszt zestawu fotowoltaicznego 4 kW do samodzielnego montażu wynosi od ok. 13.500 zł do 18.500 zł brutto (w 23% VAT). W przeliczeniu na 1 kW wynosi od 3.500 zł do 4.700 zł brutto.

Poniższa tabela zawiera przykładowe ceny gotowych zestawów fotowoltaicznych do samodzielnego montażu. W koszcie, uwzględniliśmy 23% podatek VAT - taki obowiązuje bowiem w przypadku zakupu instalacji fotowoltaicznej 4 kW bez usługi montażu.

Fotowoltaika 4 kW - cena bez montażu

Moc instalacji Cena całkowita (netto) Cena za 1 kW
(netto)
Cena całkowita (brutto + 8% VAT) Cena za 1 kW
(brutto + 8% VAT)
3,9 kW

moduły: JA Solar 325 W,
falownik: Huawei

11.120 zł 2.851 zł 13.678 zł 3.507 zł
3,9 kW

moduły: Hyundai 390 W,
falownik: FoxESS

15.024 zł 3.852 zł 18.480 zł 4.738 zł
3,98 kW

moduły: LONGI 495 W,
falownik: Growatt

13.554 zł 3.405 zł 16.672 zł 4.188 zł
4 kW

moduły: Risen 405 W,
falownik: Growatt

12.845 zł 3.211 zł 15.799 zł 3.949 zł

W przypadku instalacji fotowoltaicznej 4 kW cena bez montażu uwzględnia zwykle:

 • zestaw modułów fotowoltaicznych,
 • falownik fotowoltaiczny,
 • konstrukcję montażową,
 • przewody solarne wraz z opaskami i ochronnym peszlem,
 • rozdzielnicę DC/AC z kompletem zabezpieczeń,
 • dokumentację elementów systemu,
 • niezbędne narzędzia.

W wielu przypadkach, cena uwzględnia także instrukcję lub wsparcie merytoryczne przy pracach instalacyjnych, a także pomoc w zgłoszeniu systemu do Zakładu energetycznego.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Cena instalacji fotowoltaicznej 4 kW - od czego zależy?

Wyceny instalacji fotowoltaicznej 4 kW cechuje dość duża rozpiętość cenowa ofert. Warto jednak wiedzieć, że różnice w koszcie nie zależą wyłącznie od marży wykonawcy, ale są także uzależnione od szeregu czynników. Zaliczamy do nich m.in.:

 • wielkość instalacji - im większa jest instalacja, tym firmy fotowoltaiczne będą bardziej skłonne obniżyć koszt instalacji (oczywiście w przeliczeniu na 1 kW).
 • miejsce montażu - standardowo, instalacje fotowoltaiczne montowane są na dachu - jest to wygodne i opłacalne miejsce montażu. Po alternatywę, jaką jest fotowoltaika na gruncie sięga się dopiero wtedy, gdy instalacja na dachu nie jest możliwa. Dlaczego? Fotowoltaika naziemna wymaga większych nakładów pracy (m.in. wykopów, przygotowania betonowych podkładów), co z kolei wiąże się z większymi kosztami, których inwestorzy wolą uniknąć. Jednak nawet i koszt instalacji 4 kW na dachu może się różnić, w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. Przykładowo, montaż systemu na dachówce ceramicznej wymaga przeszlifowania elementów poszycia - co znów przekłada się na wyższe koszty.
 • wykorzystane podzespoły - zestaw fotowoltaiczny składa się z wielu elementów, z których każdy może się różnić pod względem jakości, wykorzystywanej technologii, wydajności, żywotności czy gwarancji. Dla przykładu na wyższy koszt paneli fotowoltaicznych może przełożyć się m.in. marka, moc poszczególnego panelu, sprawność modułów, degradacja mocy w czasie czy odporność na czynniki atmosferyczne. Więcej wskazówek na temat doboru paneli fotowoltaicznych znajdziecie w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych 2023. Zróżnicowanie cenowe mocno widoczne jest również w przypadku falowników fotowoltaicznych - za modele z kategorii “premium” zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych więcej niż za sprzęt budżetowy.
 • jakość obsługi - montaż przeciętnie stanowi ok. 20-30% całkowitych kosztów fotowoltaiki. Na ostateczny poziom cen w tym zakresie wpływ ma przede wszystkim zakres oferowanych usług, ale też doświadczenie wykonawcy. Na rynku nie brakuje tanich firm fotowoltaicznych, których obsługa kończy się na przymocowaniu paneli do dachu. Jednak, gdy w grę wchodzi inwestycja rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, warto dołożyć nieco więcej, aby uzyskać dodatkowe korzyści, takie jak monitoring działania paneli, wsparcie w zgłoszeniu instalacji czy pomoc w uzyskaniu dofinansowania do fotowoltaiki.

Poniżej znajdziecie rozkład kosztów w standardowej instalacji fotowoltaicznej:

Rozkład kosztów - fotowoltaika 4 kW.

Źródło: opracowanie własne enerad.pl na podstawie raportu “Rynek fotowoltaiki w Polsce” IEO.

Najwięcej zapłacimy za urządzenia - panele fotowoltaiczne, falownik (inwerter) oraz stelaż i okablowanie. Jak już wspominaliśmy, usługa montażu pochłania ok. 20% całkowitych kosztów przedsięwzięcia. Znaczącym kosztem jest jednak również usługa montażu. Szczególnie teraz, gdy ze względu na m.in. inflację, koszty pracownicze systematycznie rosną.

Koszt fotowoltaiki 4 kW - jak można go zmniejszyć?

Przeciętny koszt fotowoltaiki 4 kW, wynoszący od 3.500 zł do 6.000 zł brutto za 1 kW nie jest niski. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na jego obniżenie. Jakich?

Dobrym pomysłem na znalezienie korzystnej cenowo oferty jest zebranie wycen od kilku, kilkunastu wykonawców. Dzięki temu, łatwo sprawdzimy jakie stawki obowiązują w naszej okolicy i który wariant będzie dla nas najlepszy. Dobrym pomysłem jest również unikanie niepotrzebnych wydatków - jeśli np. posiadamy ubezpieczenie nieruchomości, które obejmuje fotowoltaikę, nie musimy już płacić za dedykowaną polisę.

Uwaga! Trzeba jednak pamiętać, że wybór najtańszej oferty na fotowoltaikę nie musi być dobrym pomysłem. Niski koszt fotowoltaiki 4 kW może oznaczać, że wykonawca oszczędza na jakości podzespołów fotowoltaicznych bądź montażu. Niesie to ze sobą ogromne ryzyko - nie tylko zmniejszonej wydajności, ale także np. pożaru fotowoltaiki.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej 4 kW cena może zostać jednak rozsądnie obniżona dzięki dofinansowaniom. Przykładowo osoby fizyczne mogą otrzymać:

 • z programu Mój Prąd - do 50% kosztów przedsięwzięcia (jednak nie więcej niż ok. 6.000 zł - 7.000 zł, w zależności od zakresu inwestycji).
 • z projektu Czyste Powietrze, w zależności od dochodów - od 6.000 zł do nawet 15.000 zł.

Oprócz tego, istnieje szereg narzędzi wsparcia dedykowanych również rolnikom (m.in. Agroenergia) czy przedsiębiorstwom (Energia Plus). Dodatkową pomocą mogą być też ulgi podatkowe, które w większości przypadków można łączyć z programami dofinansowań. Mowa tu m.in. o uldze termomodernizacyjnej czy zwrocie VAT (dla firm). Jeśli chcecie wiedzieć o nich więcej, sprawdźcie nasz artykuł o dofinansowaniach do fotowoltaiki.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments