Koszt instalacji fotowoltaicznej 6 kW – ile może wynieść?

4.4 /5
(Ocen: 5)
Instalacja fotowoltaiczna 6 kW - cena zestawu.

Zużycie energii elektrycznej zarówno w Polsce, jak i na całym świecie rośnie dynamicznie. Według prognoz raportu Energy Outlook 2019, do 2050 roku globalna konsumpcja energii zwiększy się o około 50% (w porównaniu z rokiem 2018). Więcej prądu będą zużywać wszyscy – zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe. Nic więc dziwnego, że fotowoltaika o wyższej mocy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dziś postanowiliśmy dla Was sprawdzić, jak wygląda koszt instalacji fotowoltaicznej 6 kWp.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Zestaw fotowoltaiczny 6 kw z montażem – co wpływa na koszty?

Na początek warto zauważyć, że jednoznaczne określenie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 6 kW w praktyce nie jest właściwie możliwe. Wpływ na cenę fotowoltaiki ma bowiem wiele różnych czynników. Najważniejsze z nich to:

 • moc instalacji – choć naturalnie, całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej 4 kW będzie niższy niż np. instalacji o mocy 6 kW, to trzeba pamiętać, że w większości przypadków cena za 1 kWp będzie spadała wraz ze wzrostem mocy instalacji. Tego rodzaju “promocję” oferuje właściwie każda firma fotowoltaiczna.
 • rodzaj urządzeń – fotowoltaika, jako dziedzina prężnie się rozwija. Wybór urządzeń, które wchodzą w skład zestawu fotowoltaicznego jest bardzo szeroki i zróżnicowany pod względem jakości, wydajności oraz, oczywiście, ceny.
 • umiejscowienie instalacji – najpopularniejsza, a zarazem najkorzystniejsza cenowo jest fotowoltaika zamontowana na dachu. Przy czym, jej koszt może się nieznacznie różnić, w zależności o rodzaju pokrycia. Instalację można również umieścić w innym, nawet nietypowym miejscu, np. na fasadzie budynku (jak to często ma miejsce np. w przypadku fotowoltaiki dla szpitala) czy też na gruncie (jest to wówczas tzw. fotowoltaika wolnostojąca). Wtedy trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami, związanymi z zastosowaniem specjalnych stelaży i mocowań.
 • standard obsługi klienta – energetyka słoneczna rozwija się w Polsce błyskawicznie (przez rok, od kwietnia 2019 do kwietnia 2020 odnotowano wzrost o 180%!). Jak grzyby po deszczu pojawiają się zatem kolejne firmy zajmujące się montażem instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że usługa usłudze nie jest równa. Podczas gdy część instalatorów może zaoferować wyłącznie przytwierdzenie paneli do dachu, inne, oprócz tego, mogą Wam pomóc w formalnościach związanych ze zgłoszeniem inwestycji czy otrzymaniem dofinansowania do fotowoltaiki. W przypadku sporej inwestycji, jaką jest montaż fotowoltaiki 6 kW warto niekiedy nieco dołożyć, aby całe przedsięwzięcie przebiegło szybko, profesjonalnie i bez komplikacji.

Dobra wiadomość jest taka, że (jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej) koszty instalacji fotowoltaicznych w ciągu ostatnich 10 lat spadły aż o około 50-60%. Zatem w 2020 roku na 1 kWp fotowoltaiki trzeba przeciętnie wyłożyć od ok. 4,5 do 6,5 tys. zł. brutto z montażem. Jak rozkładają się poszczególne koszty?

Struktura kosztów fotowoltaiki 6 kW.

Największy koszt stanowią oczywiście panele fotowoltaiczne. Choć w ostatnim czasie staniały one o ok. 80%, wciąż pochłaniają blisko połowę budżetu inwestycji. Sporo kosztuje też drugie, kluczowe urządzenie zestawu – inwerter. Reszta wydatków rozkłada się na stelaże, okablowanie oraz samą usługę montażu.

Skoro wiadomo już, skąd biorą się ceny przydomowej elektrowni słonecznej, przejdźmy teraz do konkretnych informacji.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 5.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Koszt instalacji fotowoltaicznej 6 kW

Aby móc zaprezentować Wam rzeczywiste stawki za instalację, zdobyliśmy prawdziwe oferty na fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego. Koszty instalacji fotowoltaicznej 6 kW, które znajdziecie poniżej, dotyczą kompletnej usługi – przygotowania projektu, montażu oraz wsparcia poinstalacyjnego, związanego m.in. ze zgłoszeniem fotowoltaiki.

Co istotne, w obu przypadkach, podana cena zawiera podatek VAT w wysokości 8%. Jest on jednak przewidziany dla obiektów objętych społecznym programem budownictwa mieszkaniowego, czyli np. dla domów jednorodzinnych. W przypadku dla fotowoltaiki dla firm stawka podatku VAT wynosiłaby 23%.

Wariant I Wariant II
Panele Ulica Solar UL-320M-60, moduł monokrystaliczny 320Wp Panele LONGI LR6-60HPH, moduł monokrystaliczny 320 Wp, Half-cut
Falownik Solis-3P6K-4G-DC SMA Sunny Tripower 6.0 Wifi
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe DC

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe AC

RDC Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe DC

RDA Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe AC

System montażowy (stelaż) System montażowy (stelaż)
Przewód solarny Przewód solarny
Konektory MC4 Konektory MC4
Transport Transport
Montaż Montaż
Cena: 31 634 zł brutto Cena: 33 833 zł brutto
Cena za 1 kW: 5272 zł Cena za 1 kW: 5639 zł

Jak z pewnością zauważyliście, zestawy różnią się przede wszystkim pod względem paneli oraz użytego falownika. Przyjrzyjmy się tym wyborom.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 6 kW – opcja dla budżetowa

Pierwsza propozycja, to rozwiązanie dla osób, które stawiają na maksymalną optymalizację kosztów oraz jak najszybszy zwrot z inwestycji.

Zastosowane panele, marki Ulica Solar, nie są szeroko wykorzystywane na polskim rynku. Posiadają jednak wiele cech, których nie powstydziłby się czołowi producenci ogniw fotowoltaicznych. Dla przykładu, sprawność urządzenia sięga blisko 20%, czyli stosunkowo dużo. Panel pokryto specjalnymi powłokami, dzięki którym sam utrzymuje się w czystości – brud jest rozkładany przez promienie UV, a następnie spłukiwany przez desz. Jako plus należy też wskazać wysoką wytrzymałość mechaniczną m.in. na wiatr i śnieg oraz wytrzymałość na związki chemiczne (np. amoniak, sole). Właściwości te potwierdza certyfikat TÜV.

Do kompletu zaproponowano inwerter marki Solis, który bardzo często trafia do budżetowych instalacji fotowoltaicznych. Marka ta stanowi bowiem połączenie niezłych osiągów i umiarkowanej ceny.

W efekcie, całkowity koszt instalacji 6 kW z montażem wynosi 31.634 zł brutto (wliczając 8% VAT). W przeliczeniu na 1 kW daje to 5.272 zł – oferta znajduje się zatem mniej więcej pośrodku stawek rynkowych.

Cena instalacji fotowoltaicznej 6 kW – wariant dla wymagających

Opcja druga przewidziana jest dla osób, które cenią sobie sprawdzone marki paneli fotowoltaicznych oraz innowacyjne, wygodne rozwiązania.

Ten zestaw fotowoltaiczny opiera się na dobrze znanych w Polsce panelach marki Logi Solar – firma posiada w kraju oficjalnego dystrybutora, firmę KENO. Produkty tej marki mogą poszczycić się mniejszą degradacją mocy podczas użytkowania (mniej niż 2% w pierwszym roku i ok. 0,55% przez kolejne lata) oraz mniejszymi stratami w przetwarzaniu energii słonecznej na elektryczną (technologia PERC).
Dodatkowo, ogniwa w tych panelach wykonano w technologii half-cut, dzięki czemu:

 • lepiej radzą sobie one z zacienieniem, zabrudzeniami,
 • ich temperatura pracy jest mniejsza, co przekłada się na dłuższe i wydajniejsze działanie,
 • większą odporność na m.in. mikropęknięcia, które powodują tzw. hot-spoty.

Wszystko to przekłada się na wyższe uzyski energii, długie, bezawaryjne działanie oraz 8. miejsce w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych.

Inwerter przewidziany do zestawu to urządzenie jednego z bardziej renomowanych producentów – SMA. Marka ta często otrzymuje wyróżnienia w testach przeprowadzanych przez instytut PVEL. Ten konkretny model z pewnością przypadnie do gustu fanom nowinek technologicznych. Można się z nim łączyć za pomocą Wifi, posiada system inteligentnego zarządzania energią oraz funkcję informowania o ewentualnej awarii za pomocą e-maila.

W przypadku tej instalacji fotowoltaicznej 6 kW cena jest wyższa o ok. 7% i wynosi ok. 33.800 zł brutto (z VAT 8%). Daje to ok. 5.639 zł w przeliczeniu na 1 kW.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – cena to nie jedyne, na co warto zwrócić uwagę

Koszt instalacji fotowoltaicznej 6 kW.Przeciętnie, koszt fotowoltaiki 6 kW wyniesie Was około ok. 32.700 zł brutto, przy uwzględnieniu 8% VAT. W tej kwocie, najlepsze firmy instalacyjne (m.in. te, które znajdziecie w naszym rankingu firm fotowoltaicznych) oferują usługi takie jak:

 • indywidualny projekt instalacji, dopasowany do potrzeb inwestora;
 • pewne, wydajne urządzenia,
 • profesjonalny montaż zestawu,
 • wsparcie w uzyskaniu dodatkowych środków – np. dedykowanego kredytu na fotowoltaikę,
 • pomoc doświadczonego personelu, m.in. w procesie zgłoszenia instalacji,
 • opiekę posprzedażową.

Oprócz tego, firmy te oferują swoje doradztwo w uzyskaniu dofinansowania do fotowoltaiki z jednego z kilku rządowych programów. W zależności od beneficjenta może to być np. dotacja z “Mój prąd” dla osób fizycznych, dofinansowanie z programu Energia Plus dla firm czy środki z projektu Agroenergia na fotowoltaikę dla rolnika.

Oczywiście, nie każdy instalator zagwarantuje tyle korzyści. Analizując koszt instalacji fotowoltaicznej 6 kW warto zatem lepiej się przyjrzeć zakresowi usług oferowanemu przez daną firmę. Często bywa bowiem, że za odrobinę wyższą opłatą możemy uzyskać szereg dodatkowych profitów.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka fotowoltaiki i innych ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments