Instalacja fotowoltaiczna 6 kW - cena zestawu.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 6 kW - ile może wynieść?

Zużycie energii elektrycznej zarówno w Polsce, jak i na całym świecie rośnie dynamicznie. Według prognoz raportu Energy Outlook 2019, do 2050 roku globalna konsumpcja energii zwiększy się o około 50% (w porównaniu z rokiem 2018). Więcej prądu będą zużywać wszyscy – zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe. Nic więc dziwnego, że fotowoltaika o wyższej mocy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Popularność zyskuje m.in. ta o mocy 6 kW. Ile kosztuje? Odpowiedź nie jest prosta, bo w przypadku instalacji fotowoltaicznej 6 kW – cena z montażem i bez może się znacząco różnić. Sprawdziliśmy zatem, jak wygląda aktualny koszt fotowoltaiki 6 kW.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW - cena z montażem. Ile wynosi?

Przeciętna, całkowita cena instalacji fotowoltaicznej 6 kW z montażem wynosi od ok. 26.000 zł do 31.750 zł brutto (z uwzględnieniem 8% podatku VAT), W przeliczeniu na 1 kW, daje to od ok. 4.000 zł do ok. 5.200 zł brutto. 

Zebrane przez nas orientacyjne koszty fotowoltaiki 6 kW dotyczą systemów montowanych w głównej mierze na dachach budynków. W cenie brutto uwzględniono 8% podatek VAT obowiązujący przy kompleksowej usłudze zakupu i montażu systemu fotowoltaicznego. W przypadku przedsiębiorstw oraz części innych podmiotów, stawka VAT na fotowoltaikę wynosi 23%. Może być jednak w całości odliczona od podatku należnego.

W skład kompleksowej usługi wchodzi:

 • wykonanie audytu fotowoltaicznego i doradztwo w zakresie dobru systemu,
 • zaprojektowanie instalacji i systemu zabezpieczeń,
 • budowa elektrowni,
 • wykonanie niezbędnych pomiarów,
 • uruchomienie instalacji i przeszkolenie użytkownika,
 • przygotowanie dokumentacji,
 • zgłoszenie systemu do Operatora Sieci Dystrybucyjnej,
 • wsparcie w pozyskaniu środków - np. z kredytu, programów dofinansowujących.

Uwaga! W przypadku instalacji, której moc przekracza 6,5 kW konieczne jest dokonanie uzgodnienia PPOŻ. To może podnieść koszt systemu.

Moc instalacji

 

Cena całkowita
(netto)
Cena za 1 kW
(netto)
Cena całkowita
(brutto + 8% VAT)
Cena za 1 kW
(brutto + 8% VAT)
5,98 kW

 

moduły: Phono Solar 460 W,
falownik: FoxESS

24.509 zł 4.099 zł 26.470 zł 4.426 zł
5,98 kW

moduły: Trina Solar 460 W,
Sofar Solar

24.074 zł 4.026 zł 26.000 zł 4.348 zł
6,16 kW

moduły: JA Solar 385 W,
falownik: Solis

29.393 zł 4.772 zł 31.744 zł 5.153 zł
6,3 kW
moduły: LONGi 450 W,
falownik: Sofar Solar
23.148 zł 3.674 zł 25.000 zł 3.968 zł
6,3 kW

moduły: Jinko 450 W,
falownik: FoxESS

25.463 zł 4.042 zł 27.500 zł 4.365 zł

Choć w powyższej tabeli znajdziecie faktyczne ceny instalacji fotowoltaicznej 6 kW, musicie pamiętać, że zaprezentowane stawki to jedynie szacunki. Ostateczna kwota będzie zależeć od wielu kryteriów związanych z inwestorem, miejscem montażu oraz samą instalacją. O tym, od czego zależy koszt fotowoltaiki 6 kW szerzej napiszemy w dalszej części artykułu.

Fotowoltaika 6 kW - cena bez montażu

W przypadku fotowoltaiki 6 kW cena bez montażu będzie istotnie niższa niż w wariancie uwzględniającym usługę zainstalowania paneli. W zależności od konfiguracji zestwu, cena instalacji fotowoltaicznej 6 kW bez montażu będzie wynosić od 16.000 zł do 25.400 zł brutto (23% VAT). W przeliczeniu na 1 kW da to stawki na poziomie od ok. 2.750 zł do 4.000 zł brutto.

Jako, że zestaw fotowoltaiczny 6 kW jest traktowany jako towar, obowiązuje go 23% procentowy podatek VAT. Podobnie jak w przypadku usługi kompleksowej, może on jednak zostać odliczony przez uprawnione do tego podmioty. Sprawdźcie, kto może otrzymać zwrot za fotowoltaikę.

Moc instalacji

 

Cena całkowita
(netto)
Cena za 1 kW
(netto)
Cena całkowita
(brutto + 23% VAT)
Cena za 1 kW
(brutto + 23% VAT)
5,81 kW

moduły: Risen 415 W,
falownik: Sofar Solar

13.000 zł 2.238 zł 15.990 zł 2.752 zł
5,85 kW

moduły: Hyundai 390 W, FoxESS

18.602 zł 3.180 zł 22.880 zł 3.911 zł
6,4 kW

moduły: JA Solar 460 W,
falownik: FoxESS

20.700 zł 3.234 zł 25.469 zł 3.980 zł
6,44 kW

moduły: LONGi 485 W,
falownik:
Growatt

18.837 zł 2.925 zł 23.169 zł 3.598 zł

Podane wyżej ceny instalacji fotowoltaicznej 6 kW bez montażu obejmują zwykle:

 • niezbędne podzespoły fotowoltaiczne - moduły PV, falownik, system mocowania;
 • przewody fotowoltaiczne wraz z osłonami i mocowaniami,
 • skrzynkę rozdzielczą, z dobranymi zabezpieczeniami DC, AC;
 • komplet niezbędnych dokumentów - certyfikaty, karty katalogowe;
 • niezbędne narzędzia;
 • wsparcie merytoryczne i techniczne związane z montażem.


Uwaga! Pamiętajcie, że zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do Operatora Sieci Dystrybucyjnej będzie wymagało przedstawienia dokumentu z podpisem instalatora systemu. Musi on posiadać niezbędne uprawnienia (np. SEP, UDT). Wymóg ten to jednak nie tylko pusta formalność. Niewłaściwie zamontowana instalacja fotowoltaiczna może sprawiać wiele problemów - począwszy od zmniejszonej produkcji, po pożar systemu. Warto mieć to na uwadze decydując się na obniżenie kosztu fotowoltaiki 6 kW poprzez rezygnację z usługi montażu, zrealizowanej przez profesjonalną ekipę.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW - cena zależy od wielu czynników

Przeciętnie, koszt fotowoltaiki 6 kW wyniesie Was około ok. 26.000 zł - 32.000 zł brutto, przy uwzględnieniu 8% VAT. Skąd taka duża różnica?

Wpływ na cenę fotowoltaiki ma wiele różnych kryteriów. Najważniejsze z nich to:

 • rodzaj urządzeń - fotowoltaika, jako dziedzina prężnie się rozwija. Wybór urządzeń, które wchodzą w skład zestawu fotowoltaicznego jest bardzo szeroki i zróżnicowany pod względem jakości, wydajności oraz, oczywiście, ceny. Za produkty premium będzie trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy więcej niż za urządzenia ze urządzenia. Jest to jedna z kluczowych kwestii wpływających na cenę zestawu fotowoltaicznego.
 • umiejscowienie instalacji - najpopularniejsza, a zarazem najkorzystniejsza cenowo jest fotowoltaika zamontowana na dachu. Przy czym, jej koszt może się nieznacznie różnić, w zależności o rodzaju pokrycia (ma to związek m.in. z koniecznością zastosowania różnych konstrukcji mocujących). Instalację można również umieścić w innym, nawet nietypowym miejscu, np. na fasadzie budynku czy też na gruncie (jest to wówczas tzw. fotowoltaika wolnostojąca). Wtedy trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami, związanymi z dodatkowymi robotami ziemnymi.
 • standard obsługi klienta - energetyka słoneczna rozwija się w Polsce błyskawicznie - na koniec 2022 roku łączna zainstalowana moc fotowoltaiki przekroczyła 12 GW. Dla porównania, na koniec 2019 roku wynosiła ona 1,3 GW. Jak grzyby po deszczu pojawiają się zatem kolejne firmy zajmujące się montażem instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że usługa usłudze nie jest równa. Podczas gdy część instalatorów może zaoferować wyłącznie przytwierdzenie paneli do dachu, inne, oprócz tego, mogą Wam pomóc w formalnościach związanych ze zgłoszeniem inwestycji czy otrzymaniem dofinansowania do fotowoltaiki. W przypadku sporej inwestycji, jaką jest montaż fotowoltaiki 6 kW warto niekiedy nieco dołożyć, aby całe przedsięwzięcie przebiegło szybko, profesjonalnie i bez komplikacji.

Ciekawostką jest fakt, że chociaż całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej 4 kW w większości przypadków będzie niższy niż koszt fotowoltaiki 6 kW, to w przeliczeniu na 1 kWp, cena będzie spadała wraz ze wzrostem mocy instalacji. Zależność ta wynika z innego rozłożenia wydatków w ogólnej cenie.

Największy koszt zwykle stanowią panele fotowoltaiczne - jeden moduł to koszt rzędu kilkuset złotych (przy produktach premium cena może jednak przekraczać nawet 2.000 zł). Drugim co wartości urządzeniem jest inwerter, za który zwykle zapłacimy kilka tysięcy (wszytko zależy od marki, cech urządzenia etc). Reszta wydatków rozkłada się na stelaże, okablowanie oraz samą usługę montażu.

Cena fotowoltaiki 6 kW - jak zapłacić mniej i nie żałować?

Opłacalność, obok proekologicznego wpływu, to jedna z kluczowych kwestii mających znaczenie przy montażu fotowoltaiki. Dlatego, naturalną tendencją inwestorów jest dążenie do obniżenia kosztu fotowoltaiki 6 kW. Trzeba jednak pamiętać, że tanie oferty mogą nieść ze sobą pewne ryzyko.

“Podejrzanie” niska cena instalacji fotowoltaicznej może być sygnałem, że mamy do czynienia z “oszustwem na fotowoltaikę”. Gdy idzie ona w parze z naciskami, by całość kwoty zapłacić z góry - należy zachować ostrożność i dobrze przemyśleć warunki współpracy. Bardzo niska cena instalacji fotowoltaicznej 6 kW z montażem może też oznaczać, że mamy do czynienia z produktami lub usługami niskiej jakości. Oczywiście nie oznacza to jednak, że droższe oferty na fotowoltaikę są z automatu lepsze!

Po prostu przy wyszukiwaniu korzystnej cenowo fotowoltaiki należy zachować zdrowy rozsądek. Oto kilka porad, jak można zmniejszyć cenę fotowoltaiki 6 kW, by nie żałować.

 1. Nie decyduj się na pierwszą ofertę -  przed wyborem wykonawcy, warto rozesłać kilka, kilkanaście zapytań, by po ich przeanalizowaniu, wybrać najlepszą ofertę. Nie kierujmy się jednak wyłącznie ceną. Przy takim podejściu, pozornie tania instalacja może okazać się bardzo kosztowna, gdy np. ze względu na błędy montażowe będzie produkować mniej energii, czy będzie wymagać częstszego serwisu fotowoltaiki).
 2. Nie bój się negocjować - nie każdy wie, handlowcy oferujący fotowoltaikę, w wielu przypadkach bazują na pewnym zakresie cenowym. To otwiera klientowi drzwi do negocjacji. Warto z nich skorzystać.
 3. Nie bierz więcej niż potrzebujesz - przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też upewnić się, że zarówno oferowana moc instalacji, jak i zakres usług na pewno odpowiada naszym potrzebom. W net-billingu przewymiarowanie fotowoltaiki nie zawsze musi przynieść wymierne korzyści (niewykorzystane nadwyżki są zwracane jedynie w 20%). Może się też okazać, że w wybranej ofercie płacimy za coś, co nie będzie nam niezbędne - przykładowo jeśli polisa ubezpieczeniowa domu obejmuje instalację PV, nie ma sensu wybierać oferty z rocznym ubezpieczeniem fotowoltaiki gratis.

Skorzystaj z dotacji!

Najskuteczniej koszt fotowoltaiki 6 kW możemy zmniejszyć korzystając z dofinansowań. Dzięki nim ostateczną cenę możemy zmniejszyć nawet o kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy - wszystko zależy od wykorzystanego modelu wsparcia.

Przykładowo, w programie Mój Prąd zwrot może wynieść 6.000 zł lub 7.000 zł (wyższa kwota obowiązuje przy jednoczesnym zakupie urządzeń zwiększających autokonsumpcję). Do tego można doliczyć ulgę termomodernizacyjną w wysokości 12% wartości inwestycji, (pomniejszonej o uzyskane wsparcie publiczne).

Z kolei Czyste Powietrze pozwala obniżyć koszt inwestycji o 6.000 zł - 15.000 zł (wszystko zależy od dochodu inwestora). Wymogiem jest jednak posiadanie ekologicznego źródła ciepła lub wymiana posiadanego kotła na taki, który spełnia normy 5 klasy.

Oczywiście wsparcie przewidziano także dla odbiorców biznesowych (np. z programu Energia Plus), czy rolników (m.in. Agroenergia). Szczegółową listę dostępnych programów wsparcia znajdziecie w naszym artykule na temat dofinansowań do fotowoltaiki: https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-dofinansowanie-2023-lista-aktualnych-dotacji/.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alfreda
Alfreda
2021-09-18 11:56

Świetny artykuł doksztalcajacy dla laików. Dziekuje