koszt pompy ciepła do domu 150 m2

Koszt pompy ciepła do domu 150 m2

Pompy ciepła to ekologiczne i energooszczędne urządzenia, które wykorzystywane są do ogrzewania budynku, wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów. To, ile inwestor zapłaci za to urządzenie grzewcze w dużej mierze zależy od metrażu budynku. Dzisiaj sprawdzamy, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 150 m².

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Pompa ciepła w domu to wygoda i oszczędność

Jak wynika z szacunków PORT PC, w Polsce niemal co trzecie sprzedane urządzenie grzewcze stanowi pompa ciepła. Z czego największym zainteresowaniem cieszą się powietrzne pompy ciepła, których wzrost sprzedaży wyniósł w 2022 roku 137 proc. w stosunku do 2021 roku, a w ciągu ostatnich 10 lat zanotował ponad 100-krotny wzrost):

sprzedaż pomp ciepła powietrze woda w Polsce od 2012 do 2022

Źródło: enerad.pl na podstawie danych PORT PC

Wpływ na to ma zarówno większa dostępność i wzrost zaufania do tej technologii, coraz przystępniejsze ceny pomp ciepła oraz zmiany wynikające z wymogów tzw. warunków technicznych 2021. Ponadto należy tu podkreślić, że pompy ciepła są obecnie najbardziej proekologicznymi i opłacalnymi systemami ogrzewania domu i c.w.u. Dlaczego? Ponieważ aż 75 proc. potrzebnej do tego energii pobierają ze źródeł odnawialnych (powietrza, gruntu, czy wody), a tylko 25 proc. z sieci elektrycznej.

Doskonale sprawdzają się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach, w których mogą stanowić samodzielne źródło ciepła lub też współpracować z istniejącym urządzeniem grzewczym. Co istotne, pompy ciepła wraz z fotowoltaiką i rekuperacją mogą tworzyć kompatybilny system grzewczy o efektywności dochodzącej nawet do klasy A+++. Wśród innych korzyści płynących z posiadania pompy ciepła wymienia się również:

 • oszczędność - która związana jest zarówno z niskimi kosztami eksploatacyjnymi (energooszczędne pompy ciepła to najbardziej opłacalne źródło ciepła), jak i brakiem dodatkowych kosztów związanych m.in. z kotłownią, czy kominem spalinowym;
 • dbałość o środowisko - działanie pompy ciepła nie wiąże się z wytwarzaniem spalin i zanieczyszczeniem środowiska, a energia potrzebna do jej zasilania pochodzi w większości z OZE;
 • wygoda i bezpieczeństwo - prawidłowo dobrana i zainstalowana pompa ciepła jest niemalże bezobsługowa (można więc zapomnieć o codziennym obowiązku czyszczenia pieca oraz szukaniu dobrej jakości paliwa i jego składowania). Jest ona również najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania budynku;
 • wielofunkcyjność - oprócz bowiem ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej może ona służyć do chłodzenia pomieszczeń, klimatyzacji i podgrzewania wody w basenach;
 • prestiż i długa żywotność - korzystając z energii odnawialnej kreujemy swój wizerunek siebie, jako osoby świadomej ekologicznie i odpowiedzialnej za dobro planety. Co równie ważne, pompy ciepła mogą niezawodnie pracować nawet do 50-80 lat;
 • duży wybór tych urządzeń dostępnych na rynku - wszyscy zainteresowani ich zakupem mogą wybierać pośród szerokiej oferty pomp ciepła powietrznych, pomp ciepła gruntowych służących do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej, jak i pomp ciepła, które mogą być wykorzystywane wyłącznie do podgrzewania c.w.u. (najlepsze, dostępne obecnie urządzenia znaleźć można w naszym rankingu pomp ciepła).

Od czego zależy cena pompy ciepła?

Tak więc bogata i zróżnicowana oferta tych ekologicznych urządzeń grzewczych pozwala dostosować je do indywidualnych rozwiązań każdego inwestora. Nieważne, czy są to niskotemperaturowe pompy ciepła do nowego budownictwa, czy też wysokotemperaturowe pompy ciepła, które doskonale sprawdzają się w przypadku starszych domów (więcej na ten temat w naszym artykule: pompa ciepła w nowym i starym domu - na jakie rozwiązanie się zdecydować? Jedno jest jednak pewne - inwestycja ta będzie wiązać się z dużym wydatkiem. Przy czym to, ile przyjdzie nam zapłacić za pompę ciepła zależeć będzie przede wszystkim od m.in. jego dolnego źródła, parametrów, producenta pompy ciepła, czy wielkości i wykończenia domu.

Koszt pompy ciepła a dolne źródło, z którego pompa ciepła pozyskuje energię cieplną

Dolnym źródłem może być powietrze, grunt lub woda. Warto jednak pamiętać, że jego wybór ma przełożenie nie tylko na ostateczną cenę instalacji, ale i na efektywność urządzenia. Najdroższą, ale i najbardziej wydajną opcją jest pompa ciepła gruntowa. W jej przypadku bowiem koszt montażu nie wynika wyłącznie z ceny samego urządzenia, ale z całościowych kosztów inwestycyjnych, związanych m.in. z instalacją wymiennika gruntowego. Najwięcej zapłacimy za wymiennik pionowy (dzięki któremu urządzenie osiąga wyższy współczynnik wydajności COP), mniej natomiast za wymiennik poziomy (w jego przypadku konieczne jest jednak posiadanie działki o dostatecznie dużych rozmiarach). Prostszym i tańszym rozwiązaniem jest najczęściej montowana w Polsce powietrzna pompa ciepła, której instalacja ogranicza się wyłącznie do jej montażu przy ścianie zewnętrznej budynku, a następnie połączenia za pomocą instalacji rurowej z systemem wewnętrznym.

Cena pompy ciepła do domu 150 m² a producent i parametry tego urządzenia grzewczego

Coraz większe zainteresowanie, jakim cieszą się pompy ciepła sprzyja pojawianiu się firm, które posiadają w swojej ofercie zróżnicowaną pod względem cenowym ofertę tych urządzeń grzewczych. Szukając jednak tego odpowiedniego, dobrze jest postawić na pompę ciepła sprawdzonego producenta, który ma dobrą i ugruntowaną opinię na rynku instalacyjnym (pomocny w tym może okazać się nasz ranking producentów pomp ciepła).Tylko wtedy bowiem będziemy mieć pewność, że zakupione urządzenie będzie działać poprawnie i służyć nam przez kolejne kilkadziesiąt lat. To, ile zapłacimy za pompę ciepła zależeć będzie również od jej parametrów. Ponieważ im urządzenie to jest bardziej zaawansowane technologicznie, tym ma lepszą wydajność, co naturalnie nie pozostaje bez wpływu na cenę pompy ciepła. Współczynnik wydajności COP i SCOP i inne ważne parametry poszczególnych modeli pomp ciepła można porównać korzystając z rankingu najlepszych i najpopularniejszych modeli pomp ciepła.

Koszt instalacji pompy ciepła do domu 150 m² a wielkości i wykończenia domu

Na uwadze trzeba mieć także to, że wybór najlepszej pompy ciepła należy rozpatrywać indywidualnie dla każdego domu. Tak więc ważne, jest aby dopasować ją do zapotrzebowania konkretnego budynku i jego mieszkańców. Na finalną cenę pompy ciepła mają wpływ takie czynniki, jak chociażby:

 • sposób ogrzewania w budynku (ogrzewanie podłogowe potrzebuje niższej temperatury zasilania niż tradycyjne grzejniki);
 • liczba domowników i ich oczekiwania względem temperatury powietrza w pomieszczeniach czy temperatury wody użytkowej;
 • technologia budowania domu (w tym rodzaj ocieplenia, stolarki okiennej i występowanie mostków termicznych);
 • czynniki lokalizacyjne budynku (w Polsce jest pięć stref klimatycznych);
 • zapotrzebowanie na energię grzewczą i wodę użytkową;
 • to czy będzie ona pracowała jako jedyne źródło ciepła dla budynku, wówczas oprócz pompy ciepła zastosowana jest jeszcze grzałka elektryczna wspomagająca jej pracę w największe mrozy (jest to system biwalentny monoenergetyczny). Czy może będzie pracować w układzie monowalentnym, biwalentnym równoległym lub biwalentnym alternatywnym.

Zarówno od wymienionych wyżej zmiennych, jak i powierzchni oraz sposobu użytkowania pomieszczeń, zależy moc pompy ciepła. Im jest ona wyższa, tym więcej przyjdzie nam zapłacić za urządzenie. Warto tu również pamiętać o tym, że aby instalacja była ekonomiczna i energooszczędna, a przy tym służyła nam bezawaryjnie przez kilkadziesiąt lat, ważny jest prawidłowy dobór jej mocy. W tym celu najlepiej jest zasięgnąć rady specjalisty, aby otrzymać fachową pomoc przy szacowaniu mocy źródła ciepła. W innym wypadku bowiem:

 • niedowymiarowana pompa ciepła może przyczynić się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych i ogólnej ceny kosztów ogrzewania oraz konieczności korzystania z innego źródła ciepła;
 • przewymiarowana pompa ciepła może natomiast spowodować znaczące zwiększenie kosztów inwestycyjnych i wydłużenie okresu zwrotu. Jej właściciel bowiem zapłaci więcej za i tak drogie urządzenie, a nie wykorzysta w pełni jego mocy. Ponadto rozwiązanie to będzie generować niepotrzebne koszty roczne i skróci jego żywotność.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 150 m²?

Dom to inwestycja na wiele lat, w związku z tym, dobrze jest dokładnie przemyśleć zarówno koszty, jakie poniesiemy z tytułu jego budowy, jak i jego wielkość, by z czasem nie okazał się np. zbyt ciasny. W ostatnim czasie jednak coraz więcej osób decyduje się na budowę niewielkiego domu, kierując się czysto ekonomicznymi względami. Są one bowiem tańsze zarówno w budowie, jak i w eksploatacji. Często wybór pada na dom o powierzchni 150 m², który doskonale sprawdzi się w przypadku 3-4 osobowej rodziny.

Pompa ciepła na 150 m² a warunki techniczne 2021

Należy tu przypomnieć, że wszystkie nowo budowane domy, również te o metrażu 150 m² muszą spełniać wymagania określone w warunkach technicznych 2021. Oznacza to zatem, że konieczne jest zainwestowanie w OZE. Przy czym nowe, restrykcyjne wymagania spełnić mogą zarówno kocioł na biomasę (np. pellet), czy gazowy kocioł kondensacyjny (wraz z ogrzewaniem płaszczyznowym podłogowym i kolektorami słonecznymi), jak i:

 • gruntowa pompa ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym podłogowym i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją);
 • powietrzna pompa ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym podłogowym i wentylacją mechaniczną oraz fotowoltaiką.

Warto tu jednak podkreślić, że ze względu na cenę i prosty montaż spektakularny wzrost sprzedaży notuje się obecnie w segmencie powietrznych pomp ciepła, które w zupełności przystosowane są do naszego klimatu i do tego zajmują mało miejsca (wiele modeli ma niewielkie, kompaktowe rozmiary). Z tego też powodu na jej montaż najczęściej decydują się właściciele budynków o średniej wielkości. Jak wynika z najnowszego raportu enerad.pl - Rynek pomp ciepła w Polsce 2022, 37,6 proc. zleceń pochodzi od właścicieli domów o powierzchni 150 m2.

powierzchnia budynku na montaż pompy ciepła

Źródło: raport enerad.pl - Rynek pomp ciepła w Polsce 2022

Wśród powietrznych pomp ciepła dostępne są obecnie dwa ich warianty monoblok i split, w przypadku których różnice tkwią w konstrukcji jednostek. A to z kolei przekłada się zarówno na parametry pracy i komfort użytkowania tych urządzeń, jak i kwestie związane z ich ceną oraz montażem. Najczęściej jednak wybór pada na pompy ciepła typu split, które są z reguły tańsze od ich monoblokowych odpowiedników. Zatem, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 150 m²?

Pompa ciepła do domu 150 m² - cena

Obecnie, cena powietrznej pompy ciepła, w zależności od producenta, mocy oraz od tego, czy będzie ona przeznaczona wyłącznie do ogrzewania domu (czy może i też podgrzewania c.w.u.) waha się w granicach od 15.000 zł do 65.000 zł netto netto. A jaki jest koszt pompy ciepła do 150 m²? Otóż warto tu zauważyć, że na ostateczny koszt inwestycji w powietrzną pompę ciepła typu split wpływ ma nie tylko cena samego urządzenia, ale i jego montaż. Przy czym, poza kosztem robocizny, doliczyć do tego trzeba wydatki związane z m.in.:

 • przygotowaniem montażu;
 • materiałami montażowymi i użyciem specjalistycznych narzędzi;
 • elementami hydraulicznymi i elektrycznymi potrzebnymi w montażu;
 • zamontowaniem pomiędzy jednostkami instalacji freonowej;
 • zbiornikiem wody użytkowej;
 • podłączeniem instalacji elektrycznej;
 • próbą azotem, wytworzenie próżni;
 • montażem grawitacyjnego odprowadzania skroplin;
 • sprawdzeniem poprawności działania i szczelności instalacji chłodniczej;
 • montaż kompletnej kotłowni z pompą ciepła, uruchomienie i przeszkolenie użytkownika;
 • bezprzewodowym sterowaniem strefami grzewczymi;
 • pracami, które związane są z przystosowaniem budynku - kuciem ścian, ponadstandardowymi przewiertami i wywiertami, czy dodatkową pompką skroplin.

Na ten moment jednak większość firm instalujących pompy ciepła wlicza koszt jej montażu w cenę zakupu, co jest dla kupującego dużym udogodnieniem. Tak więc reasumując, łączny koszt instalacji pompy ciepła do domu 150 m² wynosi obecnie ok. 40.000 - 45.000 zł netto, przy uwzględnieniu kosztu zakupu i montażu pompy ciepła powietrznej typu split o zmiennej wydajności (z inwerterem):

 • w domu jednorodzinnym, w którym mieszka 4-osobowa rodzina;
 • o powierzchni ogrzewanej 150 m²;
 • który jest zabezpieczony przed stratami ciepła;
 • z ogrzewaniem podłogowym o parametrach 35/25°C;
 • zlokalizowanym w centralnej Polsce (III strefa klimatyczna, z obliczeniową temperaturą zewnętrzną -20°C i średnią roczną temperaturą zewnętrzną 7,6°C).

Na pewno zastanawiacie się też jaki jest wówczas koszt ogrzewanie takiego budynku? Otóż wydatki związane zarówno z ogrzewaniem pomieszczeń i podgrzewaniem c.w.u. nie powinny przekroczyć wtedy 3.000 zł rocznie.

Koszt powietrznej pompy ciepła do domu 150 m² typu split mieści się w granicach od 40.000 do 60.000 zł. Natomiast jeśli inwestor zdecyduje się na montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną, to koszt inwestycji może wynieść ok. 75.000-95.000 zł.

Po jakim czasie zwróci się koszt pompy ciepła do domu 150 m²

Ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła jest obecnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy szybko rosnące ceny gazu lub oleju opałowego w stosunku do cen prądu. Ma to oczywiście wpływ na koszty eksploatacyjne tradycyjnych instalacji kotłowych, które zaczynają być wyższe niż instalacji z pompą ciepła. Dlatego też, w nadziei na niższe rachunki w przyszłości, coraz więcej osób inwestuje w pompę ciepła. Liczą oni bowiem, że za ogrzewanie domu będą płacić miesięcznie kilkakrotnie mniej niż osoby, które korzystają z kotłów na gaz płynny, czy olej opałowy.

Już teraz, przy gwałtownie rosnących cenach paliw, a malejących kosztach powietrznej pompy ciepła do domu 150 m², okres zwrotu inwestycji w to urządzenie grzewcze wynosi 8-10 lat (w stosunku do tradycyjnych kotłowni na gaz płynny, olej opałowy czy ogrzewanie elektryczne). Jest to zatem bardzo dobry wynik w porównaniu do konwencjonalnych metod ogrzewania.

Jak można obniżyć koszt pompy ciepła do domu 150 m²?

Realny czas zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych można skrócić korzystając z różnych form dofinansowania OZE, w tym dofinansowania do pomp ciepła. Dla osób planujących zakup i montaż pompy ciepła w starym domu przygotowany został rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego kwota maksymalna dotacji do pompy ciepła w przypadku:

 • podstawowego poziomu dofinansowania (część pierwsza programu) może wynosić 28.000 zł na pompę ciepła;
 • podwyższonego poziomu dofinansowania (część druga programu) może wynieść 40.700 zł na pompę ciepła;
 • najwyższego poziomu dofinansowania (część trzecia programu) jest to nawet 50.900 zł.

Co ważne, wydatki związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, można odliczyć również w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wówczas maksymalny limit odliczeń, obejmujących m.in. pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną, których podatnik może dokonać w jej ramach wynosi 53.000 zł.

Możliwości takiej nie mają już za to osoby budujące dom, nie mogą one także skorzystać z różnego rodzaju dotacji do wymiany pieca. Jednak od 29.04.2022 roku, mogą one składać wnioski o dotację na zakup i montaż pompy ciepła w ramach programu Moje Ciepło, a od 22.04.2023 roku w ramach programu Mój Prąd. Ponadto o dofinansowanie na pompę ciepła można ubiegać się też z takich programów, jak: Ciepłe Mieszkanie i Stop Smog.

Zobacz również inne nasze artykuły:
1. Koszt pompy ciepła do domu 70 m2
2. Koszt pompy ciepła do domu 100 m2
3. Koszt pompy ciepła do domu 120 m2
4. Koszt pompy ciepła do domu 200 m2

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments