koszt pompy ciepła do domu 200 m2

Koszt pompy ciepła do domu 200 m2

Ekologiczne pompy ciepła zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Głównych przyczyn tego trendu należy szukać przede wszystkim w ich wielofunkcyjności, niezawodności, efektywności, jak i możliwości ubiegania się o różnego rodzaju dofinansowania do pomp ciepła. Przy czym to, ile zapłacimy za jej zakup i montaż, zależeć będzie od wielu czynników, w tym i wielkości budynku, który będzie ogrzewać. Jaki zatem będzie koszt pompy ciepła do domu 200 m²?

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie grzewcze

Coraz więcej osób uważa, że inwestycje w odnawialne źródła energii są koniecznością - i to nie tylko ze względu na ochronę środowiska. W przypadku bowiem tak popularnej w ostatnich latach fotowoltaiki, do jej montażu motywuje Polaków przede wszystkim chęć optymalizacji zużycia energii oraz obniżenia rachunków (co jest szczególnie ważne ze względu na rosnące ceny prądu). Ważnym bodźcem, dla wielu osób rozważających inwestycję we własną instalację PV, jest też możliwość skorzystania z takich programów dofinansowań, jak m.in. Mój Prąd.

Wraz ze wzrostem zainteresowania w Polsce fotowoltaiką, zaczęła rosnąć również sprzedaż ekologicznych pomp ciepła, które zwiększają konsumpcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Połączenie tych dwóch urządzeń OZE, pozwala inwestorowi zabezpieczyć swoją przyszłość, dzięki uzyskaniu niezależności energetycznej i zminimalizowaniu do minimum rachunków nie tylko za prąd, ale i ogrzewanie domu oraz podgrzewanie c.w.u. Warto podkreślić, że tym co wyróżnia energooszczędne pompy ciepła, są również ich doskonałe parametry techniczne i wysoka efektywność, możliwość zastosowania w nowym i starym budownictwie oraz chyba to co najważniejsze dla inwestora - komfort ich użytkowania i niskie koszty eksploatacji.

Polacy najczęściej decydują się na montaż powietrznej pompy ciepła

Polski rynek pomp ciepła rośnie dynamicznie. Duży popyt na pompy ciepła wśród prywatnych inwestorów spowodowany jest nie tylko licznymi zaletami tych urządzeń, ale również drastycznymi podwyżkami cen gazu oraz nowymi programami dotacji do pomp ciepła, takimi, jak m.in. Moje Ciepło, czy Ciepłe Mieszkanie. Jak szacuje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC, Polacy najczęściej decydują się na montaż powietrznych pomp ciepła, typu powietrze-woda, w przypadku których, tylko w 2022 roku nastąpił spektakularny 137-procentowy wzrost. Wówczas to, w Polsce niemal co trzecie urządzenie w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania, stanowiły właśnie ekologiczne pompy ciepła (cały rynek pomp ciepła wzrósł wtedy aż o 120 proc).

sprzedaż pomp ciepła w Polsce od 2016 do 2022 roku

Źródło: enerad.pl na podstawie danych PORT PC

Dlaczego Polacy najczęściej wybierają właśnie ten rodzaj pomp ciepła? Spowodowane jest to przede wszystkim ich ceną, która jest znacznie niższa niż w przypadku gruntowych pomp ciepła. Ponadto doskonale sprawdzają się one w naszym klimacie, osiągając duże sprawności. W dodatku są proste w montażu i nie wymagają posiadania dużej działki, która może okazać się niezbędna w przypadku gruntowych pomp ciepła, których sprzedaż w wykazuje lekką stagnację.

Wpływ na to ma przede wszystkim koszt początkowy inwestycji, który jest znacznie wyższy niż w przypadku ich powietrznego odpowiednika. Związane jest to przede wszystkim z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych robót ziemnych (instalacja wymiennika gruntowego pionowego lub poziomego), a także uzyskaniem stosownych zezwoleń. Należy tu jednak podkreślić, że gruntowe pompy ciepła wyróżniają się wysokim współczynnikiem COP, niezawodnością nawet w warunkach najzimniejszego klimatu, a także długą żywotnością (dolne źródło ciepła gruntowej pompy ciepła ma trwałość nawet 50 - 80 lat).

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Od czego zależy koszt pompy ciepła do domu 200 m²?

To, ile przyjdzie nam zapłacić za pompę ciepła zależy przede wszystkim od:

 • dolnego źródła ciepła - jak było to wspomniane wcześniej, najdroższe są gruntowe pompy ciepła (w ich przypadku koszt różni się też w zależności od montażu kolektora - pionowego lub poziomego). Tańsze są natomiast powietrzne pompy ciepła, wykorzystujące powietrze atmosferyczne jako źródło energii cieplnej. Nie wymagają one ani dodatkowej instalacji do odbioru ciepła, ani odpowiedniej działki budowlanej, zaś sam montaż jest stosunkowo szybki, trwa bowiem 2-3 dni;
 • parametrów urządzenia i producenta pompy ciepła, na rynku bowiem dostępna jest zróżnicowana oferta tych urządzeń, również pod względem ich zaawansowania technologicznego. Podstawowymi parametrami które mają również wpływ na cenę pompy ciepła są COP i SCOP (im współczynniki te są wyższe, tym urządzenie jest tańsze w eksploatacji, ale i jednocześnie droższe). Przy jej doborze zasadniczą kwestią jest też odpowiednie dopasowanie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania konkretnego budynku i jego mieszkańców (zarówno niedowymiarowanie urządzenia, jak i jego przewymiarowanie może przyczynić się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych i inwestycyjnych);
 • górnego źródła (instalacji grzewczej w budynku) - istotny wpływ na efektywność energetyczną systemu grzewczego ma instalacja odbierająca ciepło z pompy ciepła. Jest ona najwyższa gdy system ogrzewania budynku jest niskotemperaturowy. Najlepiej więc w przypadku pompy ciepła sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne). Warto tu jednak zaznaczyć, że na rynku dostępne są też wysokotemperaturowe pompy ciepła, które są doskonałym rozwiązaniem do modernizowanych budynków z instalacją grzewczą opartą o grzejniki (w swojej ofercie mają je m.in. tacy znani producenci jak: Danfoss, Vaillant, Daikin, czy LG).

Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 200 m²?

Na koszt pompy ciepła wpływ ma również technologia budynku, w jakiej został on wybudowany (w tym rodzaj stolarki okiennej, ocieplenia, występowanie mostków termicznych itp.), czy liczba domowników. Warto tu przypomnieć, że wszystkie budowane obecnie domy, muszą spełniać wymagania określone w warunkach technicznych 2021. Spełniają je m.in. pompy ciepła:

 • gruntowe z ogrzewaniem płaszczyznowym podłogowym i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją);
 • powietrzne z ogrzewaniem płaszczyznowym podłogowym i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz panelami fotowoltaicznymi.

Nie można również zapominać o powierzchni budynku i sposobie użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Jak wynika z danych Eurostatu, już ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Przy czym optymalna wielkość budynku przeciętnie zamyka się w przedziale 120-200 m². Najnowszy raport enerad.pl - Rynek pomp ciepła w Polsce 2022 wskazują też, że Polacy decydują się najczęściej na pompę ciepła w domach o powierzchni wynoszącej do 150 m² (stanowi to ok. 37,6 proc. zleceń). Zainteresowanie to minimalnie maleje wraz ze wzrostem metrażu, w przypadku budynków mieszczących się w przedziale od 151 do 200 m², jest to 34,2 proc., a zaledwie 15,6 proc. - jeśli chodzi o domy od 201 do 300 m². Należy zaznaczyć, że wpływ na taki wynik miało nie tyle małe zainteresowanie tymi energooszczędnymi urządzenia grzewczymi (doskonale sprawdzają się one także w dużych budynkach), ale fakt, że większych domów jest w Polsce po prostu mniej.

Koszt pompy ciepła do domu 200 m² - od czego zależy?

Wiemy już, że koszt inwestycji w pompę ciepła uzależniony jest od wielu czynników, w związku z tym, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, ile kosztuje pompa ciepła do domu 200 m² (w przypadku nieruchomości o powierzchni 150 m² z pompą ciepła powietrzną, będzie to średnio od 40.000 do 60.000 zł). W przypadku natomiast pompy ciepła do domu o powierzchni 200 m² wszystko zależeć będzie od tego, czy inwestor zdecyduje się na pompę ciepła powietrzną (split lub monoblok - tańsza jest ta pierwsza), czy najdroższą gruntową. Obecnie, koszt powietrznej pompy ciepła do domu 200 m² waha się granicach od 30.000 zł do 90.000 zł netto, w zależności:

 • od producenta (zapraszamy do naszego rankingu producentów pomp ciepła);
 • mocy (w przypadku dobrze zaizolowanego termicznie budynku o metrażu 200 m², w którym zapotrzebowanie na ciepło wynosi zazwyczaj ok. 50 W/m2, wystarczą modele o mocy do 10 kW);
 • od funkcji jaką będą pełnić - najtańsze są pompy ciepła służące wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej, więcej przyjdzie nam zapłacić za pompę ciepła przeznaczoną do ogrzewania i chłodzenia domu oraz podgrzewania c.w.u.

Należy jednak pamiętać, że na ostateczny koszt inwestycji - przykładowo w powietrzną pompę ciepła typu split, wpływ będzie miała nie tylko cena samego urządzenia, ale i jego montaż, w przypadku którego poza kosztem robocizny, uwzględnić trzeba wydatki związane z m.in.

 • transportem;
 • przygotowaniem montażu;
 • elementami hydraulicznymi i elektrycznymi potrzebnymi w montażu;
 • zamontowaniem pomiędzy jednostkami instalacji freonowej;
 • próbą azotem, wytworzenie próżni;
 • sprawdzeniem poprawności działania i szczelności instalacji chłodniczej;
 • materiałami montażowymi i użyciem specjalistycznych narzędzi;
 • zbiornikiem wody użytkowej;
 • podłączeniem instalacji elektrycznej;
 • montażem grawitacyjnego odprowadzania skroplin;
 • bezprzewodowym sterowaniem strefami grzewczymi;
 • pracami związanymi z przystosowaniem domu do użytkowania pompy ciepła, a więc: ponadstandardowymi przewiertami i wywiertami, kuciem ścian lub dodatkową pompką skroplin;
 • montażem kompletnej kotłowni dla pompy ciepła oraz jej uruchomieniem i przeszkoleniem użytkownika.

Dużym udogodnieniem jest obecnie to, że większość firm montujących pompy ciepła wlicza koszt jej instalacji w cenę zakupu. Podsumowując, łączny koszt pompy ciepła do domu o powierzchni ogrzewanej 200 m² wynosi ok. 70.000 zł netto, przy uwzględnieniu kosztu zakupu i montażu pompy ciepła powietrznej typu split o zmiennej wydajności (z inwerterem) w domu jednorodzinnym:

 • w którym mieszka 4-osobowa rodzina;
 • z ogrzewaniem podłogowym o parametrach 35/25°C;
 • który jest zabezpieczony przed stratami ciepła;
 • zlokalizowanym w centralnej Polsce (III strefa klimatyczna, z obliczeniową temperaturą zewnętrzną -20°C i średnią roczną temperaturą zewnętrzną 7,6°C).

W sytuacji natomiast, gdy inwestor zdecyduje się również na montaż paneli fotowoltaicznych to wówczas będzie musiał liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu 50.000 - 55.000 zł (należy wówczas rozważyć instalację fotowoltaiczną o mocy 5-6 kWp, która pozwoli na wygenerowanie około 4.800 kWh rocznie).

Koszt pompy ciepła do domu 200 m² typu split mieści się w granicach od 60.000 do 80.000 zł. Gdy inwestor zdecyduje się też montaż pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, to wówczas koszt przedsięwzięcia będzie się wahał w granicach 100.000 - 120.000 zł. Natomiast roczny koszt ogrzewania domu o tej powierzchni bez instalacji PV nie powinien wynosić więcej niż ok. 6.000 - 7.000 zł.

Co ważne, znacznie wyższy będzie koszt gruntowej pompy ciepła do domu 200 m² (tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem przekraczającym nawet 100.000 zł). Rozważając inwestycję w te ekologiczne urządzenie grzewcze, uwzględnić należy również podwyżki cen pomp ciepła oraz usług związanych z ich montażem oraz serwisowaniem. Wpływ na to ma m.in. duży popyt na pompy ciepła, który zaskoczył ich producentów i instalatorów. Jak wynika z analiz, tylko na przestrzeni ostatniego roku, koszt całej instalacji wzrósł o 30-40 proc.

Jak obniżyć koszt inwestycji w pompę ciepła do domu 200 m²?

Przy obecnych cenach pomp ciepła, koszt zwrotu w ten rodzaj inwestycji wynosi średnio 7-10 lat, przy czym w dużej mierze zależy on od wielkości i awaryjności instalacji. Ponadto okres zwrotu całego przedsięwzięcia można skrócić, decydując się, na którąś z form dofinansowania do pompy ciepła:

 • pierwsza z nich to program Czyste Powietrze, w ramach którego zainteresowani mogą otrzymać bezzwrotną dotację w maksymalnej wysokości nawet do 50.900 zł na gruntową pompę ciepła;
 • druga z nich to programu Moje Ciepło, w ramach którego beneficjenci mogą liczyć na maksymalną kwotę dotacji w wysokości do 30 proc. albo do 45 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 21.000 zł na jedną inwestycję;
 • trzecia z nich to Stop Smog, w przypadku której inwestorzy mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania szacowanych kosztów inwestycji (do 53.000zł), również na zakup i montaż ekologicznej pompy ciepła;
 • czwarta to program Ciepłe Mieszkanie, skierowany do mieszkańców budynków wielorodzinnych. Mogą oni ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła (maksymalnie, w zależności od dochodu, uzyskać można od 30 do 95 proc. kosztów zakup i montaż pompy ciepła);
 • piąta to wojewódzkie, gminne lub miejskie dofinansowania do wymiany starego pieca na energooszczędne urządzenie grzewcze, w tym pompę ciepła. Dotacja w zależności od miasta może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych;
 • szósta to program Mój Prąd 5.0, w przypadku którego dotacje na pompy ciepła odpowiadają tym w programie Czyste Powietrze w podstawowym poziomie dofinansowania (maksymalnie uzyskać można 28.500 zł);
 • siódma to ulga termomodernizacyjna, w przypadku której maksymalny limit odliczeń, obejmujących również pompę ciepła i fotowoltaikę, wynosi 53.000 zł.

Zobacz również inne nasze artykuły:
1. Koszt pompy ciepła do domu 70 m2
2. Koszt pompy ciepła do domu 100 m2
3. Koszt pompy ciepła do domu 120 m2
4. Koszt pompy ciepła do domu 150 m2

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2023-02-23 17:48

jak potrafisz liczyć i jesteś racjonalnym człowiekiem to pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną to tylko szpan, nie ma to nic wspólnego z ekonomią, łatwiejsze i tańsze, nawet gdy nie masz gazu ziemnego, jest zainstalowanie zbiornika na propan/aktualna cena 1,97zł/l/, tankowanie za 5000 zl wystarcza dla domu o pow. 120m2 na cały rok z podgrzewaniem wody, i to bezobsługowo, a i koszty przeglądow mniejsze, slużę informacją

Paweł
Paweł
2022-01-25 12:50

Koszt ompy ciepła zależy od wielu czynników. Ja zamontowałem pompę we własnym zakresie do domu o powierzchni 200m mam zrobiony wymiennik poziomy oraz zamontowałem nagrzewnice 30kw. Nagrzewnica w ciepłe dni pobiera ciepło z otoczenia co podnosi temperature glikol zasilającego pompę. Jak narazie jest rewelacja. Ziemia po 2 dniach odzyskuje cieło i pompa ma lepszą wydajność. Mnie ta instalacja w listopadzie 2021r kosztowała 15tysięcy zł ale sam wszystko robiłem.

Marian
Marian
2022-01-23 10:47

Pompa ciepła to nie Inwestycja to wyrzucone pieniądze w bloto które nigdy nie odzyskacie. To się nie opłaca. Hiper drogie rozwiązanie, zawodne po kilku latach(ciągle serwisy itd.) Prądożerne tylko w połączeniu z fotowoltaika która kosztuje drugie tyle i też przestała się opłacać ok kwietnia 2022r. To nie rozwiązanie dla kogoś co umie liczyć.

Przemo
Przemo
2022-01-21 21:56

Użytkuję pompę split 9kW od 4 lat. Pow. użytkowa 128m2. Średnia z 3 ostatnich lat za cały prąd 7200kWh w tym z licznika pompy ok. 3500kWh (woda+grzanie) Zimą w domu 23-24oC bez żadnej dodatkowej obslugi. Strefa I, zachodniopomorskie. Koszt 4 lata temu 20kpln.

Sławek
Sławek
2022-01-20 13:47

No i kogo na to stać?
Ja zarabiam 55000 rocznie. To mam nie jeść tylko założyć ogrzewanie ekologiczne .
Choć zarabiał średnio to i tak dla mnie to kosmos pieniędzy.
Jeszcze spłacam kredyt ,którego oprocentowanie rośnie jak grzyby po deszczu.
Do emerytury 5 lat.
Energia elektryczna w górę, gaz w górę ,paliwo w górę, podatki w górę, przeglądy rejestracyjne 2 w ciągu roku za ile?……..
Podatki od nieruchomości w górę. .
Ceny artykułów spożywczych w górę.
Chcą nas zagłodzić we własnym kraju.
Tylko kto będzie na nich pracował jak nas zamordują?
Ktoś tu nie umie liczyć.

Krzysztof
Krzysztof
2022-01-19 05:33

Witam każdy jest kowalem swego losu model ogrzewanie domu to wiele składowych jak mamy na czym czapkę nosić to wybierzemy wariant dla nas odpowiedni pozdrawiam „górników i ekologów”

Mm7
Mm7
2022-01-18 14:26

W tym miesiącu (od 1 do 18 stycznia 2022 godzina 14) pompa zużyła 490 kWh, dom stuletni, 200m2, 21st w domu

Marcin
Marcin
2022-01-18 10:21

180m2 uzytkowej ogrzewane kotłem 5klasy ekogroszek z buforem 1000l w domu temp śr. 23st (lub wiecej) +grzanie cwu. Koszt roczny jeszce nie przekroczył 4000tys zł. (po tegorocznych podwyżkach powinien mazknac się w przyszłym roku w 5000 tys. zł za rok) koszt inwestycji 21000 zł. Więc gdzie jest wasza ekonomia w wyliczeniach powyżej. Zaznaczam ten eko z którego korzysta pompa ciepła prąd też powstaje z węgla najczęściej nieprzekraczającą sprawności 35% takiego kotla.

Rafał
Rafał
2022-01-18 09:31

7000 roczny koszt. Widać że bajkopisarz bez doświadczenia przygotował artykuł.
Z panelami nie zapłacimy nic za ogrzewanie. Bez paneli 2000-4000. Gruntowa opłaty roczne przez połowę.