Kraje rozwijające stawiają na OZE – Europa zostaje w tyle

0 /5
(Ocen: 0)

turbina wiatrowa z bliskaOdnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne i to nie tylko w najbogatszych krajach, ale również w tych rozwijających. Prym w ekologicznych technologiach wiodą Chiny.

Według raportu Renewables Global Status, rok 2015 był rekordowy pod względem wydatków na OZE – łączna suma wyniosła 328,9 miliardów dolarów, tym samym odnotowano wzrost o 5 proc. w porównaniu z 2014 rokiem. Warto podkreślić, że rekord padł, gdy w zeszłym roku były bardzo niskie ceny paliw kopalnych. Łącznie w 2015 roku podłączono do sieci aż 147 GW z OZE – tyle mocy generuje cała Afryka.

OZE na świecie

Od wielu lat niekwestionowanym liderem w inwestycje OZE była Europa. Jednak w 2015 roku została ona wyprzedzona przez Azję. To właśnie na tym kontynencie znajduje się państwo, którego wydatki na zieloną energię stanowiły aż 33 proc. wydatków światowych! Chiny, bo o nich mowa, w ostatnich latach bardzo mocno inwestują w odnawialne źródła. W tyle nie pozostają Indie, Chile, RPA, czy Meksyk.

W Europie sytuacja wygląda nieco mniej kolorowo – niekorzystna polityka rządów, odbija się na inwestycjach. Dla przykładu: w Niemczech dofinansowanie zostało zmniejszone aż o 46 proc. W rezultacie na Starym Kontynencie wydano 48,4 mld dolarów – tym samym odnotowany spadek o 13,2 mld dolarów w porównaniu do roku 2014.

Jednak, w tym roku trend może się odwrócić – w Chinach rozwój OZE może zostać zahamowany przez nową politykę celną.

Najpopularniejsze źródła odnawialnej energii

Chyba niezbyt wielkim zaskoczeniem są najpopularniejsze źródła odnawialnej energii. Najchętniej inwestorzy stawiali na energię słoneczną – wydano 150 mld dolarów, ogólny wzrost wyniósł 12 proc. Na drugim miejscu uplasowała się energetyka wiatrowa ze wzrostem na poziomie 4 proc. Natomiast, nakłady finansowe zmniejszyły się na biopaliwa oraz hydroenergetykę.

fot.: freeimages.com

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments