Kredyt dla emeryta – w jakich bankach?

5 /5
(Ocen: 1)

Wysokość polskich emerytur pozostawia wiele do życzenia. Pomimo zapowiedzi reform i wprowadzenia waloryzacji kwotowej dla najbiedniejszych beneficjentów świadczeń emerytalnych, nadal ciężko uznać życie przeciętnego polskiego seniora za komfortowe pod względem ekonomicznym. Sytuacje mówiące o braku funduszy na podstawowe potrzeby, takie jak leki czy żywność, niestety nadal są na porządku dziennym. Często w przypadku niespodziewanych wydatków, emeryci zmuszeni są do szukania dodatkowych funduszy w postaci kredytów. Choć zdawałoby się, że rzetelni i obowiązkowi seniorzy są wymarzonymi kredytobiorcami, to niestety rzeczywistość pod tym względem wygląda zgoła inaczej. Sprawdziliśmy, w których bankach polscy emeryci mogą szukać pozytywnego rozpatrzenia swoich wniosków kredytowych.

Emeryt – kredytobiorca idealny?

Ze względu na postępujące zjawisko starzenia się społeczeństw, należałoby przypuszczać, że w większości instytucji usługowych będziemy spotykać się z dostosowywaniem ofert do potrzeb osób starszych. Dla polskich banków nie jest to jednak niestety nadal oczywisty kierunek postępowania. Pomimo tego ogólna opinia instytucji finansowych o emerytach w roli kredytobiorców jest jak najbardziej pozytywna. Jakie czynniki na nią wpływają?

 • Seniorzy starający się o kredyt posiadają stały, regularny dochód w postaci świadczenia emerytalnego. Perspektywa utraty pracy jest dużo bardziej prawdopodobna niż utrata prawa do wypłaty świadczeń.
 • Emeryci są zazwyczaj postrzegani jako osoby sumienne, obowiązkowe i rzetelne. Cechy te pozytywnie wpływają na systematyczność i skrupulatność w pilnowaniu kolejnych terminów spłat.
 • Osoby starsze są także zazwyczaj bardzo rozsądne i w przemyślany sposób podchodzą do podejmowania decyzji o zaciągnięciu pożyczki. Szansa na wystąpienie zjawiska tzw. “spirali długów” jest więc w tej grupie wiekowej mniejsza. Tym samym banki mogą być spokojniejsze o spłaty kolejnych rat kredytowych.

Na co zwracają uwagę banki udzielając seniorowi kredytu?

Tak, jak w przypadku kredytobiorcy w innym wieku, również w odniesieniu do emerytów banki zwracają szczególną uwagę na konkretne czynniki podczas szacowania zdolności kredytowej. Podstawową kwestią jest oczywiście wiek potencjalnego kredytobiorcy. W większości banków nie ma problemu z udzieleniem kredytu osobom do ok. 70 r.ż. Oczywiście średni okres kredytowania wówczas to maksymalnie 10 lat. Jeżeli senior dożył już bardziej sędziwego wieku o kredyt może być trudniej. Zawsze jednak należy wykazać wysokość i regularność osiąganych dochodów i przygotować się na sprawdzenie naszej historii kredytowej. Jeżeli w przeszłości pojawiły się problemy z terminowymi spłatami zobowiązań, zdobycie zdolności kredytowej może nie być proste.

Oferty kredytu dla emeryta w poszczególnych bankach

Niektóre banki, z których usług możemy skorzystać w naszym kraju przygotowały specjalne oferty kredytowe dedykowane seniorom. Inne instytucje potraktowały tę kwestię bardziej ogólnie, wskazując na konkretne cechy procedowania wniosków kredytowych, które mogłyby ułatwić emerytom skorzystanie z ich oferty. Co mają zatem do zaproponowania seniorom konkretne banki?

Getin Bank

Ofertę tego kredytodawcy przedstawiamy jako pierwszą ponieważ jest ona najbardziej kompleksowa. Getin Bank udziela pożyczek dla seniora na przejrzystych warunkach:

 • Minimalny miesięczny dochód to 850 zł netto
 • Wymagana zdolność i wiarygodność kredytowa
 • Kredyt może być wykorzystany na dowolny cel
 • RRSO – 21,5 %
 • Kwota pożyczki od 1000 zł do nawet 150 tys. zł
 • Okres kredytowania – do 10 lat

Getin Bank zachęca ponadto do rozmów telefonicznych z doradcami lub do odwiedzin placówki banku. Tradycyjne formy kontaktu mogą być dla seniorów bardziej dogodne.

Credit Agricole

Chociaż Credit Agricole nie posiada w swojej ofercie kredytu dedykowanego w szczególności seniorom, to zapewnia gwarancję minimum formalności. Wystarczy, aby emeryt przedłożył ważny dowód osobisty oraz ostatni dowód wypłaty świadczenia lub kserokopię ostatniej waloryzacji lub kserokopię ostatniej ostatniej decyzji o przyznaniu świadczenia. Procedowanie wniosku przebiega szybko i sprawnie. Kwota pożyczki, jaką można uzyskać to do 150 tys. zł na okres do 120 miesięcy.

Bank Pocztowy

Bank Pocztowy proponuje swoim klientom nie tylko kredyty dedykowane emerytom ale także założenie konta Aktywny Nestor, które uwzględnia potrzeby seniorów. Celem starania się o kredyt gotówkowy dla emeryta w Banku Pocztowym należy mieć założony wspomniany rodzaj konta osobistego oraz spełnić poniższe warunki:

 • w chwili spłaty ostatniej raty mieć nie więcej niż 80 lat,
 • starać się o pożyczkę w przedziale 500 zł do 100 tys. zł,
 • przyjąć okres kredytowania nie dłuższy niż 10 lat, a więc 120 rat.

Warto przyjrzeć się bliżej ofercie Banku Pocztowego, gdyż jeżeli wierzyć informacjom na stronie internetowej, to konto Aktywny Nestor jest całkowicie darmowe i może przynieść dodatkowe korzyści.

Wśród banków, które zwróciły uwagę na szczególne potrzeby seniorów możemy wyróżnić dodatkowo Bank Spółdzielczy SGB, który gwarantuje emerytom niskie koszty kredytu. Z uproszczoną procedurą możemy się za to spotkać w Eurobanku, natomiast Santander Bank Polska szczyci się przejrzystą ofertą. W każdym przypadku warto zadzwonić lub udać się do placówki banku celem doprecyzowania informacji na temat kredytu dla emeryta.

Pożyczka dla seniora – jeśli nie w banku, to gdzie?

Zdarza się, że emeryci szukający dodatkowej gotówki spotykają się z odmową udzielenia kredytu w bankach ze względu na swój zaawansowany wiek. Dla niektórych wyjściem z sytuacji okazuje się skorzystanie z usług instytucji pozabankowych. Niektóre z nich udzielają bowiem pożyczek osobom nawet do 99 r.ż. Polecamy jednak dobrze przemyśleć taką decyzję i pamiętać, że popularne chwilówki wiążą się z bardzo wysokim oprocentowaniem, które może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla emerytów. Z tego rozwiązania najlepiej korzystać w ostateczności.

Przeglądając oferty banków pod kątem sprostania potrzebom kredytowym seniorów, zwróciliśmy uwagę na wciąż ubogie propozycje w tym obszarze. Należy jednak przypuszczać, że postępujące starzenie się społeczeństwa, wymusi na bankach bardziej skrupulatne przyjrzenie się potrzebom emerytów.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments