Kredyt gotówkowy czy karta gotówkowa?

5 /5
(Ocen: 1)

Powodów, dla których potrzebujemy zastrzyku gotówki jest wiele. Dla jednych będą to wymarzone wakacje, szkolna wyprawka dziecka, dla innych po prostu pusty portfel, gdy do wypłaty jeszcze daleko.

Niezależnie od przyczyny– każdy z nas prędzej czy później będzie potrzebował dodatkowych pieniędzy. Banki doskonale zdają sobie z tego sprawę , dlatego większość z nich posiada w swojej ofercie produkty finansowe, które pozwolą zasilić domowy budżet. Opcją, z której najczęściej korzystają klienci jest kredyt gotówkowy lub karta kredytowa. Dziś przyjrzymy się bliżej obu produktom, przedstawiając zalety i wady każdego z nich.

Kredyt gotówkowy – kiedy warto?

Kredyt gotówkowy to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, by pieniądze jak najszybciej trafiły do ich kieszeni Kredytodawcy wychodzą naprzeciw swoim klientom, dlatego z roku na rok maleje liczba formalności związanych z przyznaniem kredytu gotówkowego. W większości banków wniosek o kredyt możemy złożyć on-linie, praktycznie bez wychodzenia z domu, co zacznie skraca oczekiwanie na decyzję o przyznaniu pożyczki. Jej wysokość jest oczywiście uzależniona od naszej zdolności kredytowej, jednak decydując się na kredyt możemy liczyć na to, że gotówka szybko trafi do naszej kieszeni.

Co ważne: spłata kredytu gotówkowego ma zazwyczaj charakter długoterminowy, co oznacza, że należność zostaje rozłożona na raty. Kredyt gotówkowy można bowiem spłacać nawet 120 miesięcy. Wiadomo, im dłuższy okres kredytowania, tym mniejsza rata. System niewielkich, ale stałych rat nie będzie bowiem dużym obciążeniem w skali miesiąca. Ponadto wiele banków umożliwia skorzystanie z tak zwanych wakacji kredytowej, czyli przerwy od spłaty.

Należy jednak pamiętać, że wydłużenie okresu kredytowego, a co za tym idzie – mniejsze raty, sprawią, że oddamy dużo więcej niż pożyczyliśmy. Nie chodzi tu jednak jedynie o odsetki, ale o całościowe koszty kredytu, na które składa się np. marża pobierana przez bank.

Jak widać, wybór kredytu to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybko sporej gotówki i są przygotowane na dodatkowe koszty, związane ze spłatą zobowiązania.
Zalety kredytu gotówkowego:

 • automatyczne rozłożenie płatności na raty, wedle życzenia klienta,
 • możliwość pożyczenia dużej kwoty,
 • wakacje kredytowe lub karencja w spłacie,
 • darmowa wypłata w placówce lub bankomacie,
 • formalności online.

Minusy kredytu gotówkowego:

 • wysoka prowizja za udzielenie kredytu,
 • brak możliwości wzięcia darmowego kredytu,
 • drogie ubezpieczenie,
 • opłaty za każdą zmianę w umowie kredytowej.

Karta gotówkowa – spłata bez odsetek?

Największą zaletą karty gotówkowej jest możliwość oddania „pożyczonej” sumy bez konieczności spłaty odsetek. Każdy bank precyzuje termin spłaty, po którym zostaną naliczone odsetki. Jest to tak zwany okres bezodsetkowy. Jeśli zmieścimy się w tym czasie, oddamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Ponadto karta gotówkowa zapewnia użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa, pozwala uniknąć kłopotliwych sytuacji. Kiedy nagle przy kasie okazuje się, że nie mamy czym zapłacić za zakupy, bo wypłata wpłynie na nasze konto dopiero za kilka dni – możemy zapłacić kartą.

Jeśli mamy pewność, że spłata nie będzie dla nas problemem, karta gotówkowa w przypadku finansowych sztormów będzie dla nas niczym kołem ratunkowym. By tak się jednak stało warto pamiętać o kilku istotnych kwestach.

Karta gotówkowa służy do transakcji bezgotówkowych, zatem wypłacanie z niej pieniędzy będzie zazwyczaj wiązało się z dużą prowizją lub odsetkami. Karta gotówkowa to świetna opcja, jeśli chcemy kupić coś na raty, ale w krótkim czasie. Nie zapominajmy również, że karta gotówkowa ma swój limit , określany na podstawie zdolności kredytowej i choć środki pochodzą z banku, a nie z konta użytkownika, warto używać karty rozważnie. Inaczej narzędzie to przestanie być kołem ratunkowym, a zamieni się w przysłowiową brzytwę, której trzyma się tonący.

Zalety karty kredytowej:

 • kredyt bez opłat przez określoną ilość dni,
 • tanie lub bezpłatne ubezpieczenie,
 • promocje za płatności kartą kredytową,
 • możliwość rozłożenia kredytu z karty na raty.

Minusy karty kredytowej:

 • drogie przelewy z karty na konto,
 • drogie wypłaty w bankomacie (natychmiastowe odsetki),
 • trudniejsza kontrola nad zadłużeniem,
 • dodatkowe płatności za raty.

Co wybrać – porównanie kosztów karty i kredytu gotówkowego

Wybór między kartą gotówkową a kredytem gotówkowym zależy od naszej indywidualne sytuacji. Jeśli potrzebujemy szybko dużych pieniędzy, dobrym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy, jeśli natomiast myślimy o zakupie sprzętu elektronicznego lub po prostu zabrakło nam pieniędzy na bieżące wydatki, a zadłużenie chcemy zlikwidować jak najszybciej, wybierzmy kartę gotówkową.

Różnica kosztów pomiędzy obiema formami nie jest zbyt duża. RRSO w ofertach największych polskich banków jest podobne.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments