Kredyt gotówkowy dla rolnika w 2017 roku

0 /5
(Ocen: 0)

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga ponoszenia wielu nakładów finansowych. Kupno specjalistycznych maszyn, nawozów, materiałów siewnych i nie tylko, pochłania ogromne środki z budżetu. Jednak co zrobić, gdy nie starcza pieniędzy na zakup produktów niezbędnych do funkcjonowania lub rozwoju gospodarstwa? Wtedy jedynym rozwiązaniem wydaje się kredyt gotówkowy.

Decydując się na niego warto poznać oferty różnych instytucji finansowych. Często bowiem mają one produkty na preferencyjnych warunkach, dedykowane dla konkretnych grup zawodowych, czy też spełniających określone warunki. W Polsce istnieją instytucje finansowe, które swoje oferty kierują specjalnie dla rolników. Wśród nich wyróżnia się z pewnością BGŻ BNP Paribas, który w tym roku otrzymał nagrodę dla najlepszego banku dla rolnika. Także BOŚ Bank od lat proponuje specjalny wachlarz produktów skierowany do rolników. Oferty dla rolników znajdziemy w części banków uniwersalnych, jak również wyspecjalizowanych pod tym względem instytucjach.

BGŻ BNP Paribas – co oferuje rolnikom?

Jeżeli zwrócimy uwagę na ofertę BGŻ BNP Paribas dla rolników, to zauważymy, że jest bardzo rozbudowana. W ramach kredytu gotówkowego można otrzymać środki do 2 mln złotych na maksymalnie 5 lat, a w ramach linii RR kwotę nawet czterokrotnie wyższą, czyli 8 mln złotych. Instytucja finansowa proponuje kredyty na rozwój gospodarstwa, regulowanie bieżących potrzeb oraz zakup środków do produkcji rolnej. Znajdziemy tutaj również pożyczkę leasingową, która jest rozwiązaniem pozwalającym sfinansować zakup środków trwałych. Kredyt w BGŻ BNP Paribas może być celowy lub przeznaczony na dowolny cel.

Maksymalny okres spłaty zobowiązania to 30 lat. Rolnicy mogą wybierać spośród pożyczek zabezpieczanych nieruchomością, jak również i tymi bez takiej konieczności. W niektórych produktach możliwe jest zabezpieczenie pod nieruchomość, której właścicielem jest osoba trzecia. Prowizja za udzielenie kredytów rozpoczyna się od 2%, natomiast oprocentowanie stanowi stawkę WIBOR 1M (dla kredytów do 12 miesięcy) lub WIBOR 3M (dla kredytów powyżej 12 miesięcy) plus marżę banku.

W BGŻ BNP Paribas otrzymamy produkty z dopłatami z ARiMR do kapitału. W razie wystąpienia klęski możemy starać się o przyznanie jednej z dostępnych linii kredytowych. To również rozwiązanie dla sfinansowania inwestycji i rozwoju gospodarstwa rolnego.

Formalności związane z zaciąganiem kredytu gotówkowego dla rolników w BGŻ BNP Paribas zależne są od jego wysokości oraz sposobu zabezpieczenia. Do podstawowych należą dowód tożsamości, wniosek kredytowy, dokumenty finansowe potwierdzające uzyskiwanie dochodów oraz tytuł prawny do gospodarstwa rolnego, potwierdzenie zawarcia obowiązkowego dla rolników ubezpieczenia OC oraz dotyczące nieruchomości, na której ustanowione będzie zabezpieczenie.

BOŚ Bank – kredyty gotówkowe dla rolników

BOŚ Bank jest również bardzo znaną instytucją finansową oferującą produkty dla rolników. W jego ofercie znajdziemy kredyty preferencyjne AGRO z dopłatami ARiMR do oprocentowania, wśród których istnieją kredyty inwestycyjne oraz „klęskowe”. Pierwsze z nich udzielane są na maksymalnie 15 lat do 80% wartości nakładów inwestycyjnych. Możemy je przeznaczyć na zakup użytków rolnych, inwestycje w rolnictwie oraz przetwórstwie produktów rolnych. Kredyty „klęskowe” to pomoc w przypadku szkód spowodowanych suszą, gradem, deszczem nawalnym, ujemnymi skutkami przezimowania, przymrozkami wiosennymi, powodzią, obsunięciem się ziemi, lawiną, huraganem lub piorunem. To także opcja dla gospodarstw zadłużonych na wznowienie działalności lub odtworzenie środków trwałych. Okres kredytowania w tym przypadku jest ustalany indywidualnie.

Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu dla rolników w BOŚ Banku to wniosek kredytowy wraz z załącznikami oraz inne potrzebne zaświadczenia do podjęcia decyzji kredytowej. Rolnik w przypadku ubiegania się o środki musi przedstawić także komplet dokumentów wymaganych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Prowizja za udzielenie kredytu z dopłatami ARiMR to 1,85%.

Gdzie jeszcze otrzymamy kredyt gotówkowy dla rolnika?

Na polskim rynku wśród kredytów dla rolników znajdziemy również takie banki jak: Pekao SA, Alior Bank czy BZ WBK. Przed podjęciem decyzji warto się dobrze zastanowić i sprawdzić, która instytucja finansowa i jaki rodzaj kredytu będą najlepsze. Kredyt gotówkowy możemy uzyskać pod zastaw całego gospodarstwa rolnego lub maszyn rolniczych, jednak niezbędne dla banku jest uzyskanie dochodu pozwalającego na terminową spłatę zobowiązania.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments