Kredyt na komunię – czy się opłaca?

5 /5
(Ocen: 1)

Komunia Święta to jedna z tych okazji, które w naszym kraju celebruje się w szczególny sposób. Pomimo, że wielu Polaków, na pytanie o swoje wyznanie odpowiada “wierzący niepraktykujący”, to jeżeli chodzi o organizację komunii starają się zapewnić swojemu dziecku to, co najlepsze. Oczywiście dużą rolę w całokształcie przygotowań odgrywają oczekiwania rodziny, która często w zamian za coraz bardziej wartościowe prezenty, spodziewa się odpowiedniego przyjęcia. Choć niestety często ucieka nam sprzed oczu to, co w tym dniu najważniejsze, to dążymy do zaspokojenia potrzeb własnych i naszych gości. Biorąc pod uwagę polskie wynagrodzenia, może się jednak okazać, że fundusze, którymi dysponujemy są nie wystarczające. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się więc  kredyt na komunię. Sprawdziliśmy opłacalność takiego wyjścia z sytuacji.

Komunijne wydatki

Jeszcze kilkanaście lat temu przyjęcia komunijne wyprawiało się w domu, nawet jeżeli było to niewielkie mieszkanie w bloku. Cała rodzina tłoczyła się na niewielkiej powierzchni, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo takie były realia. Dziś komunie pod względem organizacji zaczynają przypominać raczej wesela niż skromne rodzinne uroczystości. Oczywiście taki rozmach musi mieć swoją cenę.

Jeżeli planujemy zaprosić kilkadziesiąt osób, to musimy się liczyć z cenami od 150 zł za miejsce. Górnej granicy nie podajemy rozmyślnie, gdyż w zależności od zamożności organizatorów, mogą to być kwoty astronomiczne. Przyjmując, że planujemy przyjęcie komunijne dla 40 osób, to przy najniższych cenach przyjdzie nam zapłacić 6000 zł. Wielu Polaków pracuje 3 miesiące na taką sumę. Zwróćmy uwagę, że jest to kwota jedynie za posiłki dla gości. Niektórzy restauratorzy każą sobie płacić dodatkowo za wynajęcie sali, czy dodatkową obsługę. Inne “udogodnienia”, takie jak animator dla dzieci, czy niestandardowe rozrywki sprawiają, że koszty rosną.

Jeżeli jednak mamy już zarezerwowaną salę, wybrane menu, a dzieci naszych gości nie będą się nudzić, to nadal nie koniec wydatków. W zależności od parafii, w której nasze dziecko przyjmie komunię, będziemy musieli zainwestować w albę lub bardziej “cywilnie” – sukienkę bądź garnitur. W przypadku pierwszego rozwiązania trzeba przygotować się na koszt rzędu 120 zł. W pozostałych przypadkach koszty są tak naprawdę ograniczone jedynie zasobnością portfela rodziców.

Doliczmy jeszcze dodatki w postaci butów, dewocjonaliów, fryzjera i otrzymamy naprawdę pokaźną sumę, która może sięgać w przeciętnym wariancie nawet 10 tys. złotych. Dla wielu Polaków jest to bardzo duża kwota, której nie są w stanie wyłożyć z własnych środków. Wówczas z pomocą przychodzą kredytodawcy.

Bank czy instytucja pozabankowa, czyli gdzie po kredyt na komunię?

Banki prześcigają się w propozycjach kredytów uwzględniających różne potrzeby swoich klientów. Posiadając zdolność kredytową możemy starać się o pożyczki gotówkowe nawet do kilkuset tysięcy złotych. Najbardziej popularne są kredyty do 150 tys. zł z maksymalnie dziesięcio letnim okresem płaty. W zależności od kwoty pożyczki, wskaźnika RRSO oraz oczywiście ilości rat, za kredyt w banku przyjdzie nam zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Sami musimy zadecydować czy jednodniowa uroczystość, jaką jest komunia wymaga poniesienia takich kosztów. Jeżeli posiadamy choć część wymaganej kwoty z własnych zasobów, warto rozważyć inne rozwiązanie na zdobycie brakujących środków. Pożyczka na komunię w instytucjach pozabankowych, choć jest dużo droższym produktem niż kredyt gotówkowy, to przy zachowaniu odpowiednich parametrów może okazać się mniejszym obciążeniem budżetu.

Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że zadłużenie będzie trzeba spłacić szybciej w całości lub w kilku stosunkowo wysokich ratach. Ewentualne opóźnienia lub brak spłat będą miały również poważne konsekwencje z wpisem do baz dłużników i postępowaniami sądowymi włącznie.

Komunia to ważne wydarzenie nie tylko w życiu dziecka, ale także całej rodziny. Zrozumiałym jest również, że staramy się, aby oprawa tego święta była jak najlepsza. Jeżeli jesteśmy zmuszeni do szukania dodatkowego źródła finansowania, rozważmy czy kredyt lub chwilówka okażą się dla nas opłacalne i nie obciążą nadmiernie domowego budżetu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments