Kredyt gotówkowy po rozwodzie – kto go spłaca?

5 /5
(Ocen: 4)

Zaciągając kredyt gotówkowy jako małżeństwo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak potoczą się nasze dalsze losy. Niestety, nie każdą historię kończy happy end. Podczas rozwodu dzielimy się wspólnym majątkiem, domem, samochodami, sądy orzekają w sprawie opieki nad dziećmi i regulują masę kwestii, jednak nie dzielą zobowiązań wobec wierzycieli. Kto wobec tego będzie spłacał zobowiązania? Jak te kwestie są regulowane? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Wspólny kredyt gotówkowy a rozwód

Zaciągając wspólnie kredyt gotówkowy w banku oboje jesteśmy solidarnie za niego odpowiedzialni. Banków nie interesuje status cywilny kredytobiorców. Wszystkich zaciągających zobowiązanie traktuje na równi i zobowiązuje do spłaty. Nie ma zatem tutaj znaczenia, czy para jest nadal małżeństwem.

Byli małżonkowie we dwoje odpowiadają za dług. Banki nie będą dociekać, kto korzysta z pieniędzy albo kto po rozwodzie stał się właścicielem samochodu kupionego na kredyt. Wobec tego, jeżeli nie będzie mógł ściągnąć długu z jednego z małżonków, rozpocznie uzyskiwanie spornych roszczeń z drugiego z nich.

Sąd może wskazać, który z byłych współmałżonków ma płacić kredyt. Jednak wierzyciel nie musi brać pod uwagę takiego wyroku. Jest on skuteczny jedynie w sytuacji, gdy drugi ze współmałżonków spłaci dług i chce ubiegać się zwrotu pieniędzy na drodze sądowej.

Przeniesienie kredytu gotówkowego na jednego z byłych współmałżonków

Jeżeli byli małżonkowie mają uporządkowane relacje i są w stanie sami dogadać się co do tego, kto ma spłacać kredyt gotówkowy, mogą spróbować przenieść go na jednego z nich. Należy wtedy udać się do banku i złożyć odpowiedni wniosek. Bank nie ma obowiązku przychylania się do niego.

Jeżeli instytucja finansowa stwierdzi, że pozostawienie jednego kredytobiorcy nie jest wystarczające do zabezpieczenia terminowej spłaty rat, może odmówić takiego zabiegu. Wtedy oboje kredytobiorcy nadal, solidarnie pozostaną odpowiedzialni za zobowiązanie.

Rozwiązaniem może być również sprzedaż części majątku i po prostu spłata zadłużenia. Pozwoli to na uwolnienie się od długu.

Poręczenie kredytu gotówkowego a rozwód

Kolejnym rozwiązaniem może być znalezienie innego współkredytobiorcy, który przejmie zobowiązanie jednego z byłych współmałżonków. Ważne, aby taka osoba posiadała odpowiednią zdolność kredytową, która jest konieczna do uzyskania zgody banku.

Refinansowanie kredytu gotówkowego

Następnym sposobem na rozwikłanie sporu może być przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku. Zmieniając warunki zobowiązania możemy sprawić, że zdolność kredytową uzyska jeden z eks-małżonków. Wystarczy np. wydłużenie okresu spłaty, czy zmiana rodzaju rat z malejących na równe.

Kredyt gotówkowy po rozwodzie

Prawo bankowe dokładnie reguluje kwestie w tego rodzaju sytuacjach. Nie ma tutaj mowy o żadnych niedopowiedzeniach. Instytucje finansowe z chęcią udzielają kredytów parom, gdyż mają większe możliwości wyegzekwowania długu. Po rozwodzie nadal jesteśmy dłużnikami i mamy obowiązek spłaty rat.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments