Kredyt gotówkowy w Polsce dla Ukraińców

5 /5
(Ocen: 1)

W ostatnich latach do Polski przybyło wielu cudzoziemców szukających pracy i nowego życia. Najwięcej z nich, bo już nawet 1,5 mln osób, pochodzi z Ukrainy. Wielu decyduje się na osiedlenie się w Polsce na stałe – wynajmuje lub kupuje mieszkania, auta i zakłada firmy.

W odpowiedzi na te zmiany, coraz częściej możemy spotkać się z kredytami gotówkowymi przeznaczonymi dla obcokrajowców. Dodatkowe pieniądze z pewnością ułatwiłyby odnalezienie się w nowym miejscu. Zatem jakie warunki należy spełnić?

Jakie warunki musi spełnić obcokrajowiec, by dostać kredyt gotówkowy?

Większość banków ma przygotowaną specjalną ofertę dla obcokrajowców, zarówno na kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny. Głównym warunkiem jest posiadanie udokumentowanego, legalnego źródła dochodu. Wygląda to tak samo jak w przypadku obywateli Polski. Może to być umowa o pracę, zlecenie lub o dzieło, czy też prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

W zależności od banku wymagany jest różny okres osiągania dochodów. Zwykle nie powinien być on krótszy niż 3 miesiące (w przypadku umowy o pracę) lub 6 miesięcy – dla umów cywilnoprawnych. Najsurowsze warunki dotyczą osób prowadzących własną działalność – tu trzeba udokumentować dochody z okresu od 12 do 24 miesięcy. Warto dodać, że w sytuacji kiedy obcokrajowiec stara się o kredyt w Polsce, ale uzyskuje dochód poza granicami, zazwyczaj czeka go decyzja odmowna.

Istotną kwestią jest posiadanie pozytywnej i dobrze udokumentowanej historii kredytowej. Przez pewien czas, było to problematyczne, jednak dzięki nawiązaniu współpracy przez BIK z ukraińskimi odpowiednikami tej instytucji, zarówno wymiana informacji, jak i otrzymanie kredytu dla obcokrajowca stało się łatwiejsze. Według danych, obywatele Ukrainy otrzymali już ponad 8 tysięcy kredytów, na kwotę niemal 44 mln zł. Wynik ten świadczy zarówno o zainteresowaniu kredytem, jak i większej skłonności banków do ich udzielania.

Jakie dokumenty, oprócz stałego dochodu i informacji o historii kredytowej powinni przedstawić Ukraińcy lub obywatele innych państw spoza Unii Europejskiej?

To w dużej mierze zależy od banku, jednak warto się przygotować na pytania o:

  • kartę stałego lub czasowego pobytu (banki mogą w regulaminie określić minimalny wymagany okres pobytu np. 12 miesięcy) – w przypadku pozwolenia na pobyt czasowy, kredyt zostanie udzielony tylko na dany okres;
  • aktualny paszport;
  • umowę o pracę (lub zaświadczenie od pracodawcy),
  • posiadanie aktywnego konta bankowego w jednym z polskich banków,
  • w pewnych przypadkach – PESEL (jeśli został nadany).

Trzeba zauważyć, że w ostatnim czasie, liczba warunków jakie należy spełnić znacząco się zmniejszyła. Pamiętajmy, że każdy bank może mieć inne wymagania. Nikogo nie powinno dziwić, że dla większości z nich bardziej wiarygodny będzie obcokrajowiec z kartą pobytu na stałe – ryzyko dla banku jest wtedy mniejsze.

Jednak nawet czasowe pozwolenie na pobyt nie przekreśla szans na zdobycie dodatkowej gotówki. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z faktem, że okres spłaty kredytu nie przekroczy czasu pozwolenia na pobyt. Oczywiste jest również, że im o wyższą kwotę będziemy wnioskować, tym większe zabezpieczenie będzie konieczne. Przed ostateczną decyzją, warto zatem sprawdzić różne dostępne opcje.

Kredyt gotówkowy dla Ukraińca – co warto wiedzieć?

W związku z dużym zainteresowaniem produktami bankowymi przez obywateli Ukrainy, coraz więcej banków wprowadza dokumenty i obsługę w ich ojczystym języku. Znaczna ich część stara się również dopasowywać ofertę do specyficznych potrzeb obcokrajowców, m.in. proponując niższe opłaty za przelewy międzynarodowe. Niektóre banki oferują nawet szersze wsparcie, np. bezpłatną kartę pre-paid z atrakcyjną ofertą dla rozmów zagranicznych. Jest to duże ułatwienie, zwłaszcza dla tych osób, które mają jeszcze problem w porozumiewaniu się w języku polskim.

Chociaż część banków oferuje infolinię w języku ukraińskim, to wciąż nie jest to standard. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto poprosić o pomoc kogoś z najbliższego otoczenia, biegle mówiącego po polsku. Dzięki temu unikniemy wielu niedomówień, które mogą wprowadzić nas w błąd podczas podejmowania decyzji. Pamiętajmy także, że banki przeprowadzają dokładną analizę zdolności kredytowej, a odmowa często związana jest zbyt niskimi dochodami.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments