Kredyt hipoteczny a choroba nowotworowa

5 /5
(Ocen: 1)

Wciąż rośnie liczba zachorowań na raka w Polsce. Ma na to wpływ bardzo dużo czynników m.in. stres, tryb życia czy zła dieta. Wiele osób po przebytej chorobie nowotworowej chce zakupić mieszkanie lub dom na kredyt. Czy w takim przypadku możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego? Jakie rozwiązania chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia? O tym dowiesz się z artykułu.

Kredyt hipoteczny a choroba nowotworowa – czy można uzyskać?

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest uzależnione od spełnienia określonych warunków, np. odpowiednia zdolność kredytowa, historia kredytowa czy obowiązkowe ubezpieczenie na życie. W wielu przypadkach choroba nowotworowa przekreśla szansę na zakup ubezpieczenia na życie. Jest to spowodowane tym, że ubezpieczyciele odmawiają zakupu polisy osobom, które po dokładnej analizie obecnego ich stanu zdrowia oraz rokowań, nie spełniają warunków przystąpienia do ubezpieczenia. Dlatego też po przebytych chorobach nowotworowych z dobrymi rokowaniami oraz pełną zdolnością do pracy, nie powinniśmy mieć problemu z otrzymaniem kredytu. Pomimo tego rzeczywistość jest zupełnie inna i nie każda firma ubezpieczeniowa będzie chciała sprzedać polisę.

Decydując się kredyt hipoteczny po przebytej chorobie nowotworowej, należy zachować szczególną uwagę przy oferowanych przez banki ubezpieczeniach na życie, które często są rekompensowane niższą marżą. Oferowane ubezpieczenia często mają wiele wyłączeń, a także nie najlepszą ankietę medyczną. W przypadku choroby, której nie obejmuje ubezpieczenie lub zatajenia istotnego faktu w ankiecie, ubezpieczyciel może odmówić bądź cofnąć wypłatę świadczenia. Jak można zauważyć, w takiej sytuacji wykup polisy nie ma większego uzasadnienia.

Ubezpieczenie na życie a choroba nowotworowa

Niektóre firmy ubezpieczeniowe w swojej ofercie posiadają ubezpieczenia na wypadek choroby nowotworowej. Jednak są one skierowane do osób, które nie miały nigdy raka. Przy ubezpieczeniu na życie jest bardzo podobnie. Poważny stan zdrowia lub przebyte choroby nowotworowe uniemożliwiają zakup polisy. Należy zaznaczyć, że polisa będzie tańsza w przypadku osób młodszych, gdyż ryzyko ich zachorowania jest znacznie mniejsze. Zatem dla firmy oznacza to wyższe prawdopodobieństwo, że będą one płacić składkę przez dłuższy czas.

Najlepszym rozwiązaniem dla osoby po przebytej chorobie nowotworowej jest złożenie wniosku w kilku ubezpieczalniach nawet kilka miesięcy wcześniej przed planowanym zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Wynika to przede wszystkim z długiego procesu uzyskania informacji o stanie zdrowia klienta, a także jego skierowaniem na dodatkowe badania i przekazaniem ich wyników. Ponadto warto sprawdzić oferty ubezpieczenia na życie w dużych firmach, które elastycznie podchodzą do wysokiego ryzyka. Jednak w takiej sytuacji należy liczyć się ze znacznie wyższą składką.

Kredyt hipoteczny a choroba nowotworowa – co na to Ministerstwo Zdrowia?

Obecnie przebyta choroba onkologiczna przekreśla szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Według Ministerstwa Zdrowia osoby po przebytej chorobie nowotworowej nie powinny mieć problemów z zaciągnięciem zobowiązań finansowych. W związku z tym jednym z celów Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 jest wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie przez rząd do końca 2025 roku. Mają one ułatwić pacjentom onkologicznym oraz osobom po przebytej chorobie nowotworowej zakup powszechnego ubezpieczenia na życie. Należy podkreślić, że bank nie udzieli kredytu hipotecznego bez takiego ubezpieczenia. Jest to bowiem jeden z warunków branych pod uwagę przy udzielaniu zobowiązania finansowego.

Rozwiązanie miałoby polegać na wprowadzeniu prawa do tzw. zatarcia informacji o przebytej chorobie po 5 lub 10 latach podczas rozmowy z ubezpieczycielem. Jak podkreśla prof. Piotr Rutkowski, szef zespołu pracującego przy resorcie zdrowia nad Strategią, dla dzieci okres ten powinien być krótszy. Jak ktoś w dzieciństwie przeszedł na przykład ostrą białaczkę, ryzyko nawrotu jest bardzo niewielkie. Tłumaczył również, że chodzi o to, żeby nikt nie był karany, gdy okaże się, że zachorował albo zostanie odkryte, że wcześniej miał raka.

Pojawiło się również inne rozwiązanie, które miałby polegać na tworzeniu odrębnego ubezpieczenia dla pacjentów onkologicznych. Jednak eksperci uważają, że posiadanie takiego ubezpieczenia jest droższe i stygmatyzujące.

Kredyt hipoteczny a choroba nowotworowa – co trzeba wiedzieć?

Bank nie udzieli kredytu hipotecznego osobie, która chorowała lub choruje na nowotwór. Jest to związane z tym, że nie ma ona dostępu do ubezpieczenia na życie. Warto zaznaczyć, że dotyczy to także osób, które są w pełni zdolne do pracy, a ich jedynym ograniczeniem w kwestii odbytej choroby nowotworowej jest konieczność przyjmowania leków oraz odbycia kontrolnych wizyt u onkologa. Choć kryteria oraz ocena przyjęcia do ubezpieczenia w wielu firmach się różni, wciąż trudno kupić polisę na życie chorym na raka.

Wprowadzanie rozwiązań legislacyjnych przez Ministerstwo Zdrowia, umożliwiłoby zaciągnięcie kredytu hipotecznego przez wiele osób w szczególności tych, które w młodym wieku chorowały na nowotwór. Jest to zatem szansa na zakup wymarzonego mieszkania lub domu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments