Kredyt hipoteczny a umowa o pracę na czas nieokreślony

4.83 /5
(Ocen: 12)

Etat to, wiadomo powszechnie, prawie pewny kredyt. Tak też jest w przypadku kredytu hipotecznego. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda, kiedy naszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Analiza zdolności kredytowej dla marzących o własnym domu nie należy do procesów, przez które łatwo jest przejść. Ze względu na wielkie sumy, które wchodzą w grę przy kredycie hipotecznym, wymagania dotyczące zatrudnienia, ale i wysokości zarobków są dość mocno wyśrubowane. Dla wszystkich rodzajów umów swoją zdolność kredytową sprawdzisz w naszym teście zdolności kredytowej, pamiętaj jednak, że najlepiej wypadnie ona, kiedy przed bankiem będziesz mógł się pochwalić umową o pracę z nieokreślonym terminem zatrudnienia.

Kredyt hipoteczny a umowa o pracę na czas nieokreślony – co warto wiedzieć

Przy tym wszystkim wielkość zarobków ma właściwie mniejsze znaczenie od gwarancji stabilnego zatrudnienia. Największą taką gwarancję daje oczywiście umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Jednak, przy wykazaniu odrobiny większego wysiłku, szans na kredyt hipoteczny nie są pozbawieni zatrudnieni w oparciu o umowę o dzieło czy też zlecenie. Jeszcze parę lat temu umowa o pracę na czas określony dawała bardzo małe szanse na realizację marzeń o własnych czterech kątach. Teraz także i to zmieniło się.

Mimo wszystko, umowa o pracę na czas nieokreślony pozostaje najpewniejszą formą zatrudnienia. To właśnie ona jest dla banków udzielających kredytów najbezpieczniejsza w kontekście spłaty rat, bo daje największą gwarancję długoterminowego zatrudnienia. Nie ma tutaj znaczenia długość okresu wypowiedzenia, bo tak przy umowach o pracę na czas określony, jak i nieokreślony od lutego 2016 r. wynosi on dokładnie tyle samo. Umowa taka jest znakiem, że pracodawca wiąże pracownika z przyszłością swojej firmy, co z kolei w długofalowej perspektywie gwarantuje, a przynajmniej powinno, regularną spłatę rat kredytowych.

Co zmienia umowa o pracę na czas nieokreślony przy wniosku o kredyt hipoteczny?

Etat, w którym mamy gwarancję zatrudnienia dzięki zapisie o nieokreślonym terminie jej trwania zmienia głównie wymaganą przez kredytodawcę długość stażu w danym przedsiębiorstwie. Ten właśnie czynnik sprawia, że może wystarczyć, w zależności od instytucji, w której składamy wniosek kredytowy, nawet 3 miesiące pracy w określonym miejscu.

  • Jaka umowa jest najlepsza do kredytu hipotecznego?

Ułatwia to otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej, ponieważ już dla umów na czas określony banki rzadko wymagają krótszego niż pół roku okresu stażowego, a często waha się on w granicach od roku do nawet trzech lat. To, jak długi powinien być okres zatrudnienia zależeć będzie od stabilności miejsca pracy, ale i pozycji firmy. Z natury swej może tu być uprzywilejowane zatrudnienie w sferze budżetowej.

O tym warto pamiętać – umowa o pracę na czas nieokreślony przy wniosku o kredyt hipoteczny?

Do wspomnianego czasu zatrudnienia, który udokumentowany należy przedstawić przed bankiem, wlicza się okres próbny. Wiedzmy przy tym, że jego odbycie nie wystarczy do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.

Kredytodawcy z umową o pracę na czas nieokreślony stanowią największy odsetek osób spłacających regularnie raty kredytowe, wyprzedzając na tym polu nawet osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Dlatego też właśnie oni cieszą się największym zaufaniem banków. Planując wzięcie kredytu hipotecznego, a nie robi się tego przecież z dnia na dzień, warto postarać się o umowę o pracę z nieokreślonym horyzontem zatrudnienia. Nie należy zachłysnąć się wysokością swoich zarobków, bo to jaka nadwyżka zostaje w naszym domowym budżecie kredytodawców mniej interesuje, niż to, czy środki pieniężne regularnie spływają na nasze konto, a więc z większym prawdopodobieństwem wpłynie także na rachunek banku udzielającego nam kredytu.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments