Kredyt hipoteczny Bank BPS 2019 – nasza recenzja i opinie

3.74 /5
(Ocen: 31)

Bank Polskiej Spółdzielczości działa na rynku od 1992 roku. Jest największym zrzeszeniem banków spółdzielczych w naszym kraju – w jego skład wchodzi 355 banków spółdzielczych z całej Polski. Profil działalności Banku BPS łączy funkcje banku zrzeszającego i komercyjnego. Świadczy usługi dla banków spółdzielczych i jest jednocześnie ich partnerem biznesowym oraz reprezentantem.

Kredyt hipoteczny w banku spółdzielczym nie różni się proponowanymi warunkami od tych oferowanych przez banki komercyjne. U wielu osób obawy budzi możliwość bankructwa banku spółdzielczego, sektor bankowy ma jednak wypracowane rozwiązania, które sprawiają, że kredytobiorca nawet nie odczuje takiej sytuacji.

Kredyt hipoteczny w Banku BPS

Bank BPS oferuje swoim klientom kredyt hipoteczny, konsolidacyjny, kredyt refinansowy oraz kredyt z dopłatą z programu Mieszkanie dla Młodych. Sztandarowym produktem jest kredyt mieszkaniowy “Mój dom”.

Bank Polskiej Spółdzielczości oferuje bardzo atrakcyjne warunki kredytu hipotecznego, wielokrotnie wygrywając rankingi i zestawienia kredytów hipotecznych oraz MdM. Kredyt można otrzymać tam na maksymalnie 30 lat. Marża uzależniona jest od wartości wkładu własnego oraz kwoty zobowiązania – minimalna jej wartość może wynieść zaledwie 1,59%. Jeśli chodzi o koszty – musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji w wysokości od 2% do 3% wartości kredytu.

Oferty kredytów hipotecznych w Banku BPS

Kredyt hipoteczny Mój Dom

Kredyt hipoteczny Bank BPS Mój Dom posiada szeroki zakres kredytowania. Może być przeznaczony na zakup domu, mieszkania, działki budowlanej czy też budowę domu. Kredyt ten może być udzielony na kwotę wartości nawet 90% wartości nieruchomości, a okres kredytowania może wynieść do 30 lat. Istnieje możliwość 36-miesięcznej karencji w spłacie części kapitałowej raty. Raz w roku możliwe są tzw. wakacje kredytowe, czyli tymczasowe zawieszenie spłaty całej raty.

Kredytobiorcom bank oferuje także ubezpieczenia zabezpieczające kredytowane nieruchomości czy też życie i zdrowie.

Koszty kredytu w Banku BPS

Koszty kredytu hipotecznego “Mój dom” w BPS są bardzo atrakcyjne, wygrywają różnego rodzaju rankingi i zestawienia. Bank pobiera prowizję od udzielenia kredytu – wynosi ona od 2% do 3% wartości kredytu (nie mniej niż 400 złotych) dla posiadaczy ROR-u w tym banku oraz 3% dla klientów z zewnątrz. Dodatkowo bank pobiera także jednorazową opłatę za wydanie promesy kredytowej – wynosi ona 0,5% wartości kredytu (nie mniej niż 100 złotych).

Marża banku uzależniona jest od wysokości pożyczki oraz wysokości wkładu własnego. Najbardziej atrakcyjne warunki czekają na osoby, które pożyczają mniej niż 30% wartości nieruchomości, mogą one wtedy liczyć na marżę w wysokości 1,59%. Najwięcej zapłacą osoby, które decydują się na pożyczkę z zaledwie 10-20% wkładu własnego – marża w tym wypadku wynosi 2,29% dla pożyczek poniżej 100 tyś złotych oraz 2,19% dla kredytów o wyższej wartości. Stopą procentową, według której bank BPS oblicza koszt kredytu hipotecznego, jest w każdym wypadku WIBOR 3M. Razem z marżą stawka WIBOR składa się na odsetki od kredytu.

W przypadku kredytu z obniżonym wkładem własnym bank istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia. Jest to dość istotny koszt kredytu, szczególnie do momentu spłaty brakującej części wkładu. Ubezpieczenie niskiego wkładu zazwyczaj płacone jest przez pierwszych kilka lat kredytowania i stanowi wtedy dużą część miesięcznej raty. W przypadku BPS oznacza to podwyższenie marży o 1% do momentu, gdy wysokość zaciągniętego kredytu nie spadnie poniżej 80% wartości nieruchomości.

Decydując się na wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu bank BPS przez pierwsze 3 lata trwania umowy pobierze od nas do 3% kwoty, jaka pozostała do spłaty. Po trzyletnim okresie karencji opłata znika.

Bank BPS pobiera od kredytobiorcy także wyższą marżę w ramach tzw. ubezpieczenia pomostowego, obowiązkowego na okres, dopóki interesy banku nie zostaną zabezpieczone wpisem do księgi wieczystej. Okres ten może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Jeśli na ten czas nie wykażemy dodatkowego zabezpieczenia hipoteki – bank podwyższy nam marżę o 1%.

Dokumenty wymagane do kredytu hipotecznego BPS

Podstawowym dokumentem jest wniosek kredytowy, wraz z załączonymi informacjami, potwierdzającymi stan inwestycji (wypis z Księgi Wieczystej, plan nieruchomości, kosztorys budowlany, zdjęcia działki lub mieszkania itp.). Bardzo ważnym elementem jest też zaświadczenie o dochodach, a także dokumenty potwierdzające historię i rodzaj zatrudnienia. Bank może też wymagać dokumentów, potwierdzających stan cywilny (akt ślubu, akty urodzenia dzieci).

Mieszkanie dla Młodych w Banku BPS

Kredyt hipoteczny Mieszkanie dla Młodych skierowany jest do osób planujących zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, wtórnym lub w spółdzielni mieszkaniowej. Ten kredyt hipoteczny Banku BPS objęty jest rządowym dofinansowaniem do wkładu własnego kredytobiorcy. Kredyt udzielany jest w złotówkach, na kwotę do 90% wartości nieruchomości. Okres kredytowania wynosi od 15 do 30 lat. Okres karencji w spłacaniu kapitału może wynieść do 36 miesięcy. Kredyt hipoteczny Bank BPS umożliwia także łączenie dochodów kredytobiorców i innych osób związanych z kredytobiorcą.

Warunki kredytu hipotecznego Mieszkanie dla Młodych:

   • metraż mieszkania: max. 75 m2 / dla rodzin z min. 3 dzieci – 85 m2;
   • metraż domu: max. 100 m2 / dla rodzin z min. 3 dzieci – 110 m2.

Kredyt Mieszkanie dla Młodych jest adresowany do osób zainteresowanych zakupem na rynku pierwotnym lub wtórnym lokalu/domu energooszczędnego (za wyjątkiem osób wychowujących co najmniej troje dzieci):

   • poniżej 35 roku życia (w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszej osoby);
   • które nie są i nie były właścicielami mieszkania lub domu (dotyczy obydwu osób w przypadku małżeństw);
   • którym nie przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, które nie były właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeśli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Powyższy kredyt hipoteczny Bank BPS, przeznaczony jest dla małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci i osób niebędących w związkach małżeńskich, niezależnie od tego czy posiadają dzieci czy też nie).

Koszty kredytu hipotecznego w Banku BPS – przykładowe wyliczenie

Kredyt hipoteczny Banku BPS Mój Dom w wysokości 200 tys. zł z 30-letnim okresem kredytowania spowoduje łączny koszt 341 079,55 zł (przy 141 079,55 zł części odsetkowej) w przypadku równych rat. Jedna rata przy stopie oprocentowania wartości 3,79% wyniosłaby 930,78 zł. Raty malejące spowodowałyby koszt łączny kredytu w wysokości 318 453,97 zł (przy wysokości 118 453,97 zł części odsetkowej). Pierwsza rata tego kredytu wyniosłaby 1 178,57 zł, a ostatnia 557,29 zł. Kredyt hipoteczny Banku BPS oprocentowany jest na 3,79%. Marża banku wyniosłaby wtedy 2,09%. Z kolei wysokość prowizji wyniosłaby 3% (min. 400 zł). Do momentu ustanowienia hipoteki koszt kredytu byłby powiększony o ubezpieczenie pomostowe, czyli 1 p. p. Przedwczesna całkowita lub częściowa spłata powoduje opłatę wartości 3% od spłaconej przed czasem kwoty przez pierwsze 3 lata. Po upływie 3 lat opłata ta wynosi 0%.

Historia Banku BPS

Bank początkowo funkcjonował pod nazwą Gospodarczy Bank Południowo-Zachodni S.A. Obecna nazwa obowiązuje od roku 2002, kiedy to doszło do połączenia sześciu regionalnych banków. Tradycje bankowości spółdzielczej w Polsce rozwinęły się około 150 lat temu. Spółdzielczość oszczędnościowo – pożyczkowa powstała, by na zasadach samopomocy połączyć siły w walce z lichwą i utrzymać polski stan posiadania rodzimego kapitału. Bank Polskiej Spółdzielczości jest obecnie głównym spadkobiercą tej tradycji, bo aż 64 procent wszystkich banków spółdzielczych jest zrzeszonych z Polskim Bankiem Przedsiębiorczości.

Grupę Banku Polskiej Spółdzielczości tworzy 355 banków zrzeszonych oraz dwa współpracujące. Mimo ogólnopolskiego charakteru jednym z głównych zadań Grupy jest wsparcie rozwoju lokalnego i regionalnego, co wyraża się w zróżnicowanej polityce produktowo-cenowej dostosowanej do poszczególnych regionów kraju.

Grupa BPS oferuje swoim klientom usługi finansowe w zakresie obsługi maklerskiej, factoringu, leasingu, funduszy inwestycyjnych, zarządzania wierzytelnościami. Szczególnie specjalizuje się w obsłudze rolnictwa i jego otoczenia, zwłaszcza małej rodzimej przedsiębiorczości, która w ofercie Banku BPS znajdzie też standardowe produkty takie jak: konta, kredyty, karty płatnicze i rachunki oszczędnościowe.

Produkty Banku BPS

Bank BPS oferuje szeroki wybór produktów dla osób prywatnych. Do podstawowych usług należy prowadzenie ROR-ów, jednak klienci BPS-u mogą liczyć na więcej. Konta oszczędnościowe, karty płatnicze, lokaty, kredyty – to podstawowe produkty. Bank ma także propozycje dla mikroprzedsiębiorstw, większych firm i instytucji. BPS wyróżnia się wieloma produktami przygotowanymi dla rolników – to grupa, do której adresuje część swojej oferty.

Kontakt z Bank BPS

Infolinia dla klientów: 801 321 456

Infolinia z telefonów komórkowych lub z zagranicy: (+48) 86 215 50 00

Opinie o kredycie hipotecznym w Banku BPS

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments