Kredyt hipoteczny BGŻ BNP Paribas 2019 – nasza recenzja i opinie

4.27 /5
(Ocen: 15)

BGŻ BNP Paribas czerpie z doświadczeń międzynarodowej instytucji, które umiejętnie łączy z polską tradycją Banku Gospodarki Żywnościowej. Widoczne jest to także w ofercie kredytów hipotecznych proponowanych przez bank. BGŻ swoją ofertę kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. Ma także szeroką gamę produktów dla rolników. Jeśli więc szukasz kredytów hipotecznych na zakup ziemi lub rozbudowę gospodarstwa – wybór BGŻ BNP Paribas jest naturalny.

Kredyt hipoteczny Banku BGŻ BNP Paribas

Kredyt hipoteczny w banku BGŻ BNP Paribas może być zaciągnięty na minimalną kwotę 50 tys. zł. W zależności od parametrów kredytu możliwa jest prowizja za 0 zł, a także marża od 1,90%. Jej wysokość zależna jest od kwoty kredytu, poziomu LTV i przedmiotu zabezpieczenia. Kredytobiorca może wziąć dodatkową kwotę na dowolny cel w wysokości do 15% kwoty pożyczki. Bank daje możliwość łączenia celów kredytowania oraz refinansowania środków zainwestowanych w nieruchomość do 12 miesięcy wstecz.

Raz na rok, biorąc kredyt hipoteczny Banku BGŻ BNP Paribas, możesz skorzystać z zawieszenia jednej raty kredytu. Może to być nawet łącznie 12 rat w całym okresie kredytowania. Odroczenie spłaty kapitału w banku jest możliwe na okres 11 miesięcy. Kredyt udzielany jest w złotówkach. Kredytobiorca ma możliwość wyboru stawki referencyjnej: WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Pierwszy z nich- WIBOR 3M opłacalny jest w okresie zniżek stóp procentowych, natomiast 6M pozwala uchronić się dłużej przed podwyżkami. Do wyboru mamy także raty równe lub malejące. Jest to bardzo ważna decyzja, która znacząco wpłynie na wysokość miesięcznych zobowiązań. Powinniśmy dokładnie zastanowić się nad wyborem, gdyż zbyt wysokie raty miesięczne mogą spowodować problemy z terminową spłatą zobowiązania.

Oferty kredytów hipotecznych w BGŻ BNP Paribas

symulacja kredytu hipotecznego w BNP Paribas

symulacja pożczyki hipotecznej w BNP Paribas

Opłacalność kredytów proponowanych przez BGŻ BNP Paribas dla innych kwot możesz sprawdzić w dosłownie parę minut dzięki rankingowi kredytów hipotecznych.

Koszty kredytu hipotecznego w BGŻ BNP Paribas

Na ostateczny koszt kredytu hipotecznego składa się wiele czynników. Pierwszy z nich wybieramy w momencie decyzji o rodzaju rat. Kredyt hipoteczny w BGŻ BNP Paribas można spłacać w formie rat równych lub malejących. Raty równe przez cały okres kredytowania są na takim samym poziomie. Zmieniają się jedynie proporcje między częścią kapitałową (tą, którą pożyczamy od banku) i odsetkową (która generuje zysk instytucji w postaci odsetek). Część odsetkowa w przypadku rat równych jest najwyższa na początku okresu kredytowania. Jeśli chodzi o raty malejące, to część kapitałowa przez cały okres spłacania pozostaje taka sama. Zmienną jest wysokość odsetek, które, tak jak w przypadku rat równych, obniżają swoją wysokość wraz z długością trwania spłaty kredytu.

Bank czerpie swoje zyski z oprocentowania, a dokładnie z części, która stanowi marżę banku. Stopa procentowa WIBOR ustalana przez Narodowy Bank Polski oznacza koszt pozyskania pieniędzy na udzielany kredyt. Z tego tytułu bank nie ponosi korzyści, rekompensując to sobie wysokością marży. Wysokość marży oraz wskaźnika WIBOR przekłada się całkowity koszt kredytu, mając wpływ także na wysokość miesięcznej raty.

Podobny mechanizm jest stosowany w przypadku prowizji bankowej – jednorazowej opłaty dokonywanej na początku okresu kredytowania. BGŻ BNP Paribas proponuje swoim klientom zerową marżę przy wyborze dodatkowych produktów. W obu przypadkach należy skalkulować koszty.

Okres kredytowania także przyczynia się do obniżenia/podwyższenia kosztów kredytu. W BGŻ BNP Paribas wynosi on maksymalnie 30 lat. Okres kredytowania zdecyduje o ocenie naszej zdolności kredytowej- będziemy mogli pożyczyć więcej pieniędzy, jeśli zdecydujemy się na długi okres kredytowania. Przekłada się on zarówno na wysokość rat, które rozłożone w czasie są niższe niż w przypadku krótszego czasu spłacania, ale też łącznej sumy odsetek. Im dłużej spłacamy kredyt, tym więcej bank pobiera od nas odsetek.

Za operacje związane z obsługą kredytu pobierane są różnego rodzaju opłaty. Mogą to być opłaty za: przewalutowanie kredytu, prowizja za przedłużenie okresu kredytowania czy podwyższenie kwoty kredytu. Banki najczęściej pobierają także opłaty za wcześniejszą spłatę rat kredytu, jednak wiążę się to z prowizją w granicach 3-5%, z której BGŻ BNP Paribas rezygnuje zazwyczaj po okresie 3 lat od rozpoczęcia spłacania kredytu (Bank pobiera prowizję w wysokości 3%). Duże znaczenie ma tu terminowe opłacanie rat.

Jednym z ważnych kosztów jest ubezpieczenie pomostowe. Obowiązuje ono klienta do czasu dostarczenia do banku wpisu hipoteki do księgi wieczystej w formie podwyższonej kwoty marży – w banku BGŻ BNP Paribas wynosi ono 0,9%. Może to trwać w większych miejscowościach nawet do kilkunastu miesięcy.

Dokumenty wymagane do kredytu hipotecznego w BGŻ BNP Paribas

Starając się o kredyt hipoteczny w BGŻ musimy przede wszystkim złożyć wniosek kredytowy wraz z zaświadczeniem o dochodach. Oprócz tego musimy dostarczyć również dokumenty potwierdzające tożsamość, stan cywilny itp. Osobną kategorią są dokumenty związanie z nieruchomością: umowa rezerwacyjna lub przedwstępna ze sprzedającym, kosztorys i plany budowlane, wypis z Księgi Wieczystej. Pełna lista zależna jest od charakteru inwestycji.

Mieszkanie dla Młodych w Banku BGŻ BNP Paribas

Kredyt hipoteczny Banku BGŻ BNP Paribas może być przeznaczony na zakup domu lub mieszkania na rynku pierwotnym (od dewelopera) lub wtórnym. Osobami, które mogą z niego skorzystać w ramach programu MdM to single, małżeństwa (młodszy z małżonków musi mieć max. 35 lat, chyba że wychowują trójkę dzieci lub więcej) i osoby samotnie wychowujące min. jedno dziecko oraz osoby spełniające pozostałe warunki programu MdM. Wychowawcy co najmniej trójki dzieci nie muszą spełniać kryterium wiekowego. Mogą oni posiadać również inną niż kredytowana nieruchomość.

Dofinansowanie wkładu własnego od Skarbu Państwa dostępne jest od 10% kwoty wnioskowanej. W ramach tego kredytu można sfinansować do 80% wartości nieruchomości. Okres kredytowania wynosi w tym wypadku min. 15 lat, a najniższa kwota kredytu to 50 tys. zł, ( nie mniej niż 50% ceny nabywanej nieruchomości). Możliwe jest odroczenie spłaty kapitału do 11 miesięcy. Jeśli kredytobiorca chciałby wcześniej spłacić kredyt, to bank nie pobiera prowizji w sytuacji, gdy środki pochodzą z dodatkowego wsparcia finansowego w ramach rządowego programu.

Dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu wynosi:

  • do 10% ceny nieruchomości dla nabywców mieszkania lub domu dla osób nie posiadających dzieci;
  • do 15% ceny nieruchomości dla nabywców mieszkania lub dom dla osób wychowujących jedno dziecko;
  • do 20% ceny nieruchomości dla osób nabywających dom lub mieszkanie dla osób wychowujących dwoje dzieci;
  • do 30% ceny nieruchomości dla nabywców mieszkania lub dom dla tych, którzy wychowują troje lub więcej dzieci.

Jakie są przykładowe koszty kredytu hipotecznego Banku BGŻ BNP Paribas?

W przypadku rat równych kredyt hipoteczny Banku BGŻ BNP Paribas wysokości 200 tys. zł na okres 30 lat spowoduje łączny koszt zamykający się w kwocie 347 817,69 zł (odsetki – 147 817,69 zł). Jedna rata takiego kredytu przy wartości oprocentowania wartości 4,05% wyniosłaby 960,60 zł. Z kolei łączny koszt kredytu w przypadku rat malejących stanowiłby kwotę 322 168,49 zł (odsetki – 122 168,49 zł). Pierwsza rata w takim systemie wyniosłaby 1221,31 zł, a ostatnia 557,40 zł.

Kredyt hipoteczny Banku BGŻ BNP Paribas jest oprocentowany na 4,05%. Marża wyniosłaby wtedy 2,35% wysokości raty. Prowizja banku w tym wypadku to 0%, zależne od wzięcia dodatkowych produktów. Do czasu ustanowienia hipoteki marża kredytu podwyższona jest o 0,9 punktu procentowego. Przedterminowa całkowita lub częściowa spłata powoduje opłatę w wysokości 3% przez pierwsze 3 lata. W przypadku, gdy środki na częściową spłatę kredytu pochodzą z dodatkowego wsparcia finansowego w ramach programu MdM prowizja nie jest naliczana.

Historia BGŻ BNP Paribas

Początki BGŻ BNP Paribas sięgają roku 1919, a dokładnie powstania Polskiego Banku Rolnego, który w 1975 r. wyewoluował w Bank Gospodarki Żywnościowej. Prawie 20 lat później, w 1994 r., został przekształcony w spółkę akcyjną, rozpoczynając jednocześnie współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Parę lat później uruchomiono system bankowości elektronicznej i internetowy bank BGŻ Optima specjalizujący się w produktach oszczędnościowych. Akcje od Skarbu Państwa przejmował holenderski Rabobank. Polskie oddziały bank o tej nazwie stały się częścią Banku BGŻ. To po przejęciu większościowego pakietu akcji przez Rabobank Bank BGŻ zadebiutował w 2011 r. na warszawskiej GPW. Niedługo potem francuska grupa BNP Paribas przejęła kontrolę nad instytucją. Bank BNP Paribas (powstały w wyniku fuzji Fortis Bank Polska i Dominet Banku) oraz integracji z Bankiem BGŻ, przez co całość majątku pierwszego banku przeszła na rzecz Banku BGŻ. Tak powstał BGŻ BNP Paribas Polska, będący 7. bankiem pod względem aktywów w Polsce.

Produkty Banku BGŻ BNP Paribas

Konta Banku BGŻ BNP Paribas są skonstruowane w prosty sposób, dzięki czemu pakiet podstawowych korzyści klient otrzymuje za darmo, a w przypadku Konta Optymalnego ma zagwarantowanego bezpłatne prowadzenie konta oraz darmowe przelewy krajowe w PLN.

Oferta banku zawiera konta oszczędnościowe z możliwością wypłaty środków bez utraty odsetek. W jej skład wchodzi także duży pakiet lokat, gdzie możemy wybrać okres ich trwania. Kredyty Banku BGŻ BNP można wziąć na dowolny cel, ale także porównać różne opcje i warunki ich zaciągnięcia, co umożliwia produkt kredytowy iGotówka. Kredyty ratalne Banku BGŻ BNP dostępne są do wykorzystania zarówno w sklepach internetowych, jak i tradycyjnych.

Dzięki kartom płatniczym banku możesz wziąć udział w Programie Lojalnościowym mamBONUS czy robić tańsze zakupy np. w sklepach budowlanych dzięki kredytowym kartom partnerskim.

Klient banku może inwestować w TFI BGŻ BNP Paribas, ale też wybrać inny fundusz inwestycyjny jak np. Global Partners lub też zdecydować się na lokatę inwestycyjną z gwarancją zwrotu kapitału niezależnie od zmian indeksu w okresie lokacyjnym.
W skład oferty Banku BGŻ BNP wchodzi także bankowość osobista, w ramach której klient otrzymuje dostęp do produktów bankowości codziennej. Ponadto, może korzystać z rozwiązań inwestycyjnych czy usługi planowania majątku, wszystko przy udziale osobistego eksperta.

Obsługa klienta biznesowego gwarantuje dostęp do gamy instrumentów inwestycyjnych czy pomagających finansować bieżącą działalność. BGŻ BNP znajduje się w pierwszej trójce polskich banków zaangażowanych w dystrybucję środków unijnych. Poza tym bank proponuje specjalnie zaprojektowane usługi dla rolnictwa, sektora medycznego, wspólnot mieszkaniowych.

Kontakt z BGŻ BNP Paribas

Infolinia dla klientów: 801 321 123 lub +48 22 134 00 00

Opinie o kredycie hipotecznym w BGŻ BNP Paribas

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments