Kredyt hipoteczny BPH – nasza recenzja i opinie

5 /5
(Ocen: 2)

W sierpniu 2016 roku bank BPH połączył się z Alior Bank. Część zobowiązań dawnych klientów przeniesiono do Alior Bank, w BHP pozostały jedynie zaciągnięte kredyty hipoteczne. Osoby, które posiadały różne produkty bankowe, łącznie z kredytem mieszkaniowym, stały się klientami dwóch różnych instytucji.

UWAGA! BANK BPH NIE UDZIELA JUŻ KREDYTÓW HIPOTECZNYCH. ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTAMI INNYCH BANKÓW: Porównywarka kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny BPH – zmiany w kredycie

Bank BPH nie podejmuje już nowych umów kredytowych, jedyną opcją jest negocjacja warunków już zaciągniętego kredytu hipotecznego. Do działań, które mogą podjąć kredytobiorcy, należą:

  • wakacje kredytowe – nieprzewidziane wydatki albo powiększenie się rodziny? Rozwiązaniem takiego problemu jest chwilowe zawieszenie spłacania kredytu. W BPH wakacje są przyznawane indywidualnie na wniosek kredytobiorcy,
  • przejęcie długu – możliwe jest w przypadku, gdy stroną przejmującą są najbliżsi krewni, np. dzieci przejmują zobowiązania rodziców,
  • zmiana typu rat – z malejących na równe lub na odwrót. Zmiany rodzaju rat dokonać można w sytuacji, gdy zmieniła się nasza sytuacja finansowa, a nowy rodzaj pozwoli przyśpieszyć proces spłaty kredytu (malejące) albo obniżyć miesięczną ratę (równe),
  • nadpłata albo szybsza spłata kredytu hipotecznego w BPH – decyzję o nadpłacie lub szybszej spłacie kredytu warto podjąć z kalkulatorem w ręku, nie w każdej sytuacji jest to korzystne posunięcie,
  • skrócenie okresu kredytowania – bank BPH pozwala swoim kredytobiorcom skrócić czas spłaty kredytu, muszą się jednak one liczyć z wyższą ratą miesięczną. Osoby, które są w trudnej sytuacji finansowej z kolei mogą wnioskować o wydłużenie tego okresu – raty miesięczne będą niższe, ale wzrośnie całkowity koszt kredytu,
  • zmiana waluty kredytu – od 2011 bank BHP udzielał kredytów jedynie w złotówkach. Jedyną opcją przewalutowania, jaką proponuje obecnie, jest więc zmiana z obcej waluty na PLN.

Wszystkie te zmiany nastąpić mogą na indywidualny wniosek kredytobiorcy. O tym, czy bank BPH wyrazi zgodę na dane posunięcie, decyduje analiza historii kredytowej. Jeśli w spłacaniu kredytu są jakieś zaległości – odpowiedź może być negatywna. Niektóre działania, jak np. zmiana formuły rat, przejęcie długu albo skrócenie okresu kredytowania może wymagać dodatkowego obliczenia zdolności kredytowej oraz oszacowania wartości nieruchomości. Koszty danej czynności określa umowa kredytowa.

Historia Banku BPH

Bank Przemysłowo-Handlowy powstał w 1989 r. wskutek wydzielenia ze struktur NBP. W ciągu paru lat jego akcje pojawiły się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W swojej ponad 25-letniej historii instytucja finansowa podlegała licznym zmianom. Spore znaczenie miała ta z 2001 r., kiedy to nastąpiła fuzja dwóch banków giełdowych Banku Przemysłowo-Handlowego i Powszechnego Banku Kredytowego. W jej wyniku Bank BPH stał się trzecią pod względem wielkości aktywów taką instytucją w Polsce.

2005 rok to z kolei czas podziału instytucji finansowej, będącej skutkiem jego przejęcia przez grupę UniCredit. Ostatecznie 200 z prawie 500 oddziałów zostało wyłączonych z planowanej fuzji z Bankiem PEKAO. Zachowały one dotychczasową nazwę. W 2008 r. GE Money został większościowym udziałowcem Banku BPH. Rok później połączył się on z GE Money Bankiem.

Rozwój banku poszerzającego i unowocześniającego stopniowo swoją ofertę poskutkował kilkoma wyróżnieniami, w tym znalezieniem się w gronie spółek giełdowych wchodzących w skład Indeksu RESPECT. Podkreśla on atrakcyjność inwestycyjną spółek, opartą na wysokim poziomie ładu korporacyjnego i jakości zarządzania aspektami środowiskowymi oraz społecznymi. To także osiągnięcie wartości aktywów na poziomie 31,3 mld zł w 2015 roku.

Działalność Banku BPH

Bank BPH to instytucja mogąca się pochwalić ponad 25-letnią tradycją. W wyniku licznych przekształceń, instytucja finansowa była do 2016 roku częścią grupy kapitałowej GE Money. Bank BPH oferował szeroki wachlarz usług skierowanych do klientów indywidualnych, sektora MSP, ale również dużych korporacji. Klienci banku mogli korzystać z sieci ponad 400 oddziałów i placówek partnerskich. Doceniany na polu zarządzania i inwestowania w rozwój pracowników Bank BPH zajmował 12. miejsce pod względem wartości aktywów w Polsce, dane na rok 2015. Bank BPH akcentował w swojej działalności „bycie fair” wobec klientów i tworzenie relacji opartych o zaufanie, dzięki którym klienci otrzymywali przejrzyste produkty i usługi wysokiej jakości.

W sierpniu 2016 roku Bank BPH przejęty został częściowo przez grupę kapitałową Alior Bank. W wyniku tego nastąpiła fuzja klientów do tej instytucji finansowej. W ofercie Banku nie ma obecnie nowych produktów, kontynuowana jest jedynie obsługa już zaciągniętych kredytów hipotecznych.

Produkty Banku BPH

Obecnie Bank nie oferuje nowych produktów.

Kontakt z Bank BPH

Infolinia dla klientów: +48 58 300 75 00 lub 801 889 889 

Informacja o produktach: +48 58 300 70 69 lub 801 406 406

Opinie o kredycie hipotecznym w Banku BPH

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments