Kredyt hipoteczny dla pary

5 /5
(Ocen: 1)

Czasy, w których sformalizowanie związku miało wpływ na przyznanie kredytu hipotecznego odchodzą do lamusa. Mimo, iż niektóre banki od singli samotnie zaciągających kredyt wymagają dodatkowego ubezpieczenia to już przed parami nie piętrzą problemów.

Kredyt hipoteczny we dwójkę?

Kredytami hipotecznymi, jak każdą inną dziedziną gospodarki kieruje wolny rynek. Mimo dodatkowych zabezpieczeń, jak wyższy wkład własny, banki muszą być o krok przed konkurencją. Dlatego najważniejszym wyznacznikiem jest zdolność kredytowa i stabilność dochodów. Osoby pracujące na umowę o pracę na czas nieokreślony z niezłymi dochodami na granicy 4 tys złotych netto nie muszą obawiać się o kredyt.

Co więcej singiel zarabiający tyle samo co para, może liczyć na większe pieniądze zaciągając kredyt hipoteczny, ponieważ utrzymanie gospodarstwa jednoosobowego jest niższe.

Poziom formalizacji związku nie ma wpływu na końcową decyzję instytucji finansowej. Bank będzie traktował dwie osoby razem starające się o kredyt, jakby miały akt ślubu. Ich zdolność kredytowa będzie policzona wspólnie. Warto jednak dopilnować, żeby dostarczyć do banku zaświadczenie o wspólnym prowadzaniu gospodarstwa domowego. Oddzielnie liczone będzie wyższe, a co za tym idzie kredyt będzie niższy.

Wzięty wspólnie kredyt jest również pewniejszy dla banku z innej przyczyny. W przypadku utraty pracy, zdrowia czy życia partnera, zobowiązanie będzie w dalszym ciągu spłacane. Należy jednak zadbać o sprawy formalne. Bez zapisu w testamencie dziedziczyć będą najbliżsi osoby, a nie partner z nieformalnego związku, nawet, gdy wspólnie spłacają kredyt hipoteczny.

Pary bez związku mogą liczyć na MdM?

Na tym polu również nastąpiły zmiany, jednak niekoniecznie satysfakcjonujące dla wszystkich. Pary bez ślubu mogą uzyskać dofinansowanie, jednak kredyt hipoteczny musi zostać wzięty przez jedną osobę. Zgodnie z ustawą:
“Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, mimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej do umowy mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

Przy każdym kredycie najbardziej procentuje cierpliwość. Warto przeanalizować różne oferty i odwiedzić kilka banków. Kredyt, to zobowiązanie na wiele lat i należy rozsądnie podejść do zagadnienia. Na większość pytań odpowie kalkulator kredytu hipotecznego, dzięki niemu nie wychodząc z domu jesteśmy w stanie porównać wszystkie oferty na rynku. Najważniejsze, to spróbować!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments