Kredyt hipoteczny mBanku już tylko w mBanku Hipotecznym

5 /5
(Ocen: 2)

Kredyty mieszkaniowe proponowane przez mBank od września tego roku w całości finansowane będą przez mBank Hipoteczny.

Główny bank w wydanym komunikacie poinformował, że „z perspektywy klienta oznacza jedynie inną nazwę firmy w umowie”. Sposób udzielania i obsługi kredytu hipotecznego pozostaje w dalszym ciągu bez zmian. W kwestiach związanych z kredytem klienci konieczne informacje uzyskać mogą w placówkach detalicznych mBanku.

Co ulega zmianie?

Największą i w zasadzie jedyną zmianą jest sposób finansowania zaciągniętych w mBanku (teraz mBanku Hipotecznym) kredytów. Są one finansowane środkami pozyskanymi z emisji listów zastawnych, którą to działalnością zgodnie z przepisami prawa mogą zajmować się tylko i wyłącznie banki hipoteczne.

Czym są owe listy? To swego rodzaju obligacje zabezpieczone kredytem hipotecznym. Są one długoterminowym instrumentem finansowym, ponieważ emitowane są od 5 do 8 lat. Przez ten czas kredytobiorca ma gwarancję stałego oprocentowania, które może się różnić od aktualnie obowiązującego na rynku. Niemniej nie podlega ono wahaniom stóp procentowych, które za sobą ten rynek pociąga. Dlatego listy zastawne są określane mianem najbezpieczniejszego źródła finansowania takiego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny.

Bank nie musi informować o przeniesieniu kredytu

W tym miejscu warto dodać, że proces przenoszenia kredytów z banku uniwersalnego do hipotecznego dokonuje się w sposób automatyczny, ponieważ nie regulują tego zapisy umowy kredytowej. Klient jednakże może wnioskować o poddanie negocjacjom kwestię przenoszenia kredytu hipotecznego. Sposób finansowania przeniesionego kredytu zmienia się dopiero wtedy, kiedy bank znajdzie inwestora chętnego wykupić wyemitowane listy zastawne.

Przypomnijmy, że mBank ma za sobą bogatą historię. Na Giełdę Papierów Wartościowych wszedł (wtedy jeszcze jako BRE Bank) w roku 1992 roku. mBank w poprzednim roku wyemitował instrumenty wartości 1,5 mld zł, na ten rok instytucja planuje zwiększyć tę sumę do 1,75 mld zł. Sam mBank hipoteczny powstał już w roku 1999. Teraz w jego historii nastąpi nowy rozdział. Okaże się, czy pomyślny dla klientów. Wszystko jednak zdaje się na to wskazywać, że kredyt hipoteczny mBanku hipotecznego będzie korzystnym dla nich rozwiązaniem.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments