Kredyt hipoteczny Millennium Bank 2020 – opinie i recenzja

Kredyt hipoteczny w Millennium możemy zaciągnąć na okres 35 lat przy minimalnym, 10% wkładzie własnym. Dostępne cele finansowania obejmują zakup nowego mieszkania lub nieruchomości z rynku wtórnego. Z kredytem hipotecznym w Millennium Bank możemy sfinansować także budowę i rozbudowę domu. Millennium Bank oferuje szeroki wachlarz działań dla kredytobiorcy. To bank uniwersalny, który potrafi przedstawić interesującą ofertę kredytów. Sprawdzamy, co jeszcze warto wiedzieć o kredycie hipotecznym w Millennium!

Kredyt hipoteczny w Banku Millennium

Okres spłaty kredytu mieszkaniowego w Millennium wynosi od 6 lat do 35 lat. Bank nie pobiera opłaty za wcześniejszą spłatę oraz prowizję. To daje niskie koszty początkowego dla zobowiązania. Minimalna kwota na jaką Millennium jest skłonne udzielić finansowania wynosi 20 000 zł. W tym banku uzyskamy tylko kredyt złotówkowy – Millennium nie udziela hipotecznych kredytów walutowych.

Bank Millennium działa na polskim rynku od 1989 roku i jest jedną z pierwszych instytucji z zagranicznym kapitałem. Ostatnie lata dla banku to szybki rozwój technologiczny (szczególnie bankowości elektronicznej) i fuzja z eurobankiem. Kolejne lata również zwiastują intensywny postęp tej instytucji.

Koszty kredytu hipotecznego w Millennium

Millennium Bank posiada trzy progi wysokości marży kredytu hipotecznego. Zależą one od poziomu LtV, czyli posiadanego wkładu własnego. Przy minimalnym wkładzie własnym 10% (do 19,99%) domyślna marża kredytu mieszkaniowego w Millennium sięga 2,80%. Przy wkładzie własnym od 20% do 39,99% wynosi 2,50%. A dla kredytów hipotecznych z wkładem własnym powyżej 40%, marża wynosi 2,40%.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w Millennium liczone jest według wzoru Wibor 3M + marża banku. Zatem przy aktualnej wysokości stawki referencyjnej (1,71%) standardowe oprocentowanie wynosi od 4,51% do 4,11%. Co ważne bank nie pobiera opłaty za prowizję oraz umożliwia obniżenie marży o 0,3% (0,3 p.p.) lub o 0,5% (0,5 p.p.).

Pierwszy wariant obniżki przeznaczony jest dla klientów, którzy mają konto osobiste i aktywnie korzystają z karty debetowej (transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 500 zł w miesiącu). Drugi wariant obniżki o 0,5 p.p. Millennium oferuje konsumentom spełniającym warunki I wariantu oraz dodatkowo zapewniają stałe wpływy wynagrodzenia na rachunek ROR.

Najniższe standardowe oprocentowanie w Millennium (przy II wariancie) wynosi zatem 4,01% przy 10% wkładzie własnym. Przykładowo dla kwoty 250 tys. złotych przy 30 letnim okresie kredytowania formule równych rat, miesięczna rata za kredyt hipoteczny w Millennium wyniesie 1195 zł.

symulacja kredytu hipotecznego w banku Millennium

Wkład własny przy kredycie hipotecznym w Millennium

Wkład własny w 2020 roku w Millennium to minimum 10% wartości nieruchomości (LtV 90%). Jednak w tej instytucji finansowej opłaca się uzbierać dodatkowe środki, ponieważ przy 20% wkładzie własnym marża spada aż o 0,3 p.p. Co zatem Millennium Bank uzna za wkład własny? Oprócz oczywiście gotówki będzie to:

  • działka na której powstanie nieruchomość,
  • zaliczka dla dewelopera,
  • premia z książeczki mieszkaniowej.

Bank Millennium nie uzna jako wkładu własnego innej nieruchomości, ale może być ona dodatkowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego.

Zdolność kredytowa w Millennium

Bank Millennium często potrafi wyróżnić się na plus przy ocenie zdolności kredytowej swoich klientów. Warto jednak wiedzieć, że do analizy zdolności kredytowej stosowane są różne dane. Od wieku kredytobiorcy, po rodzaj umowy, dochód i wiele innych czynników. Swoją szacunkową zdolność kredytową możesz sprawdzić np. tutaj:

W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony Millennium liczy zdolność na podstawie dochodów z 3 ostatnich miesięcy. Wlicza też premię, ale tylko, gdy udowodnimy, że występowały one regularnie.

Dla umowy o pracę na czas określony czas jej trwania musi wynosić minimum 3 miesiące, a jej koniec nie może następować wcześniej niż na 6 miesięcy po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny w Millenium.

W przypadku umowy o dzieło lub zlecenie musi być ona ważna przez minimum 12 miesięcy a zdolność kredytowa liczona jest dla ostatnich 6 miesięcy. Podobnie Millennium liczy zdolność dla wnioskodawców z działalnością gospodarczą.

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny w Millennium?

Millennium Bank po raz kolejny pozytywnie wyróżnia się i w tym elemencie. Jest jedną z kilku instytucji finansowych, dla których maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym wynosi aż 75 lat (w momencie spłaty).

To oznacza, że kredyt hipoteczny w Millennium Banku możemy zaciągnąć na maksymalny okres 35 lat, nawet gdy mamy 40 lat. Trzeba jednak pamiętać, że bank musi wtedy wziąć pod uwagę spadek zdolności kredytowej po przejściu na emeryturę.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w Millennium Bank

W przypadku tak ważnego zobowiązania jakim jest kredyt mieszkaniowy często obowiązkowym produktem jest ubezpieczenie. Może ono dotyczyć finansowanej nieruchomości, pracy lub życia kredytobiorcy. Dla osób zaciągających kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie istotne będzie też ubezpieczenie pomostowe.

Ubezpieczenie pomostowe w Millennium Bank wynosi od niedawna 0,0833% kwoty zadłużenia. Ubezpieczenie pomostowe płacimy do momentu aż bank uzyska wpis na hipotekę nieruchomości. Na rynku pierwotnym można czekać na taki wpis nawet do 2-3 lat.

Ubezpieczenie nieruchomości w Millennium to składka miesięczna w wysokości 0,09% wartości nieruchomości (miesięczna rata składki 0,0075%). Nie ma jednak obowiązku korzystać z oferty Millennium, można wybrać własnego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie na życie w Millennium jest wymagane, aby uzyskać kredyt hipoteczny. Oferta polisy z tego banku ustalana jest indywidualnie i kosztuje 0,02% od sumy ubezpieczenia miesięcznie. Kredytobiorca nie ma obowiązku wyboru ubezpieczenia banku – może zdecydować się na inną ofertę. Warto jednak zauważyć, że ubezpieczenie na życie od Millennium jest jednym z lepszych na rynku.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego w Millennium wynosi 3,50% (jednorazowo za okres 3 lat) od kwoty kredytu hipotecznego, która przewyższa 80% wartości nieruchomości.

Ile czeka się na kredyt hipoteczny w Millennium?

Ustawowo, po złożeniu kompletu dokumentów, powinniśmy otrzymać decyzję od banku w ciągu 21 dni roboczych. Jednak banki skutecznie ją omijają – w tym i Millennium – stosując m.in. procedurę z wnioskiem wstępnym i ostatecznym.

Aktualnie na rynku kredytów hipotecznych panuje bardzo duży “ruch”. Jest wielu zainteresowanych zaciągnięciem takiego zobowiązania. Banki także chętnie udzielają kredytów hipotecznych, co jest pozytywną wiadomością, ale oznacza też, że nasz wniosek może trafić na “korek” innych dokumentów w banku. Na szczęście Millennium jest jedną z kilku instytucji, która dosyć sprawnie radzi sobie z procedurą starania o kredyt mieszkaniowy. W Millennium Banku oczekiwanie na kredyt powinno nie trwać dłużej niż 5-7 tygodni.

Produkty dodatkowe w Millennium Bank przy kredycie hipotecznym

W związku z możliwością obniżenia wysokości marży kredytu hipotecznego w Millennium, warto przyjrzeć się też i produktom z których będziemy musieli skorzystać, jeśli chcemy mieć tani kredyt mieszkaniowy.

W Millennium znajdziemy bardzo dobry rachunek bankowy (konto 360°), który jest warunkowo darmowy. Trzeba też docenić bardzo wysokiej jakości bankowość elektroniczną i mobilną – Millennium Bank ma jedną z najlepszych aplikacji mobilnych na rynku.

Kredyt hipoteczny w Millennium – zalety i wady

Zalety kredytu hipotecznego w Millennium to:

elastyczna oferta kredytu hipotecznego dostępna dla osób z niskim wkładem własnym,
długi okres kredytowania (35 lat) i wysoki maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty zobowiązania,
możliwość obniżenia marży banku o 0,3 p.p. lub 0,5 p.p.,
brak prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego,
szeroki zakres finansowania celów (kredyt na mieszkanie z rynku pierwotnego/wtórnego, kredyt na budowę),
dobra ocena zdolności kredytowej klienta w Millennium,
atrakcyjna oferta produktów dodatkowych (np. konto i ubezpieczenie na życie),
wysokiej jakości serwis internetowy i bankowość mobilna.

Wady kredytu hipotecznego w Millennium to:

wysokie standardowe oprocentowanie kredytu hipotecznego w Millennium,
standardowa marża banku 2,80% przy niskim wkładzie własnym,
Millennium nie uznaje innej nieruchomości jako wkładu własnego.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Koszt kredytu hipotecznego
Ocena zdolności kredytowej
Czas oczekiwania na decyzję
Produkty dodatkowe banku
Atrakcyjność kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny w Millennium należy do ścisłej czołówki najlepszych ofert na rynku. Wysoka elastyczność i dostępność zadowolą na pewno osoby z niskim wkładem własnym. Dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny na poziomie LtV 80% Millennium oferuje marże w wysokości 2,50%. W standardzie koszty kredytu hipotecznego w Millenium są wysokie, ale po obniżce (wariant II o 0,5 p.p.) jest to już bardzo ciekawa oferta. Szczególnie, że produkty cross-sell związane z obniżką należą do jednych z lepszych na rynku.
4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Miska
Miska
18 sierpnia 2020 12:43

Witam jaki jest czas oczekiwania na decyzję kredytową, ?wniosek wyszedł z operatu szacunkowego
Pozdrawiam

Mateusz Gwardecki
Mateusz Gwardecki
19 sierpnia 2020 10:44
Odpowiedz do:  Miska

Dzień dobry. Millennium to jeden z ostatnich banków w czasie pandemii, który oferuje kredyt hipoteczny z minimalnym 10% wkładem własnym. Przy dużym zainteresowaniu i dostępności kredytu, można się spodziewać, że w Millennium trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Potwierdza to też komunikat samego banku – rozpatrzenie wniosku może trwać do 36 dni roboczych. Więcej informacji o oczekiwaniu na decyzję kredytową opisaliśmy, w tym artykule https://enerad.pl/aktualnosci/ile-czeka-sie-na-kredyt-hipoteczny/