Kredyt hipoteczny o stałej stopie procentowej

0 /5
(Ocen: 0)

Rozpoczęły się konsultacje nad zmianami w Rekomendacji S. Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiała bankom założenia zmian regulujących udzielanie kredytów hipotecznych o stałych stopach procentowych.

Czego dotyczą zmiany w kredytach hipotecznych?

W celu zabezpieczenia interesu klientów banków, KNF sugeruje trzy najważniejsze zmiany:

  • określa minimalny okres obowiązywania stałej stopy kredytu hipotecznego na dziesięć lat;
  • narzucenie instytucjom finansowym obowiązku informowania klientów w sposób czytelny o ograniczeniach, jakie są możliwe dla chcących spłacić zobowiązanie szybciej;
  • reklamy nie mogą manipulować informacją, wprowadzać w błąd. Potencjalny kredytobiorca musi być w stu procentach świadomy charakterystyki kredytu na stałą stopę.

Przyczyny zmian w Rekomendacji S

W oświadczeniu Wojciecha Kwaśniaka, wiceszefa KNF znajdujemy uzasadnienie nowych zmian w Rekomendacji S. Celem jest rozwój kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej na polskim rynku. Obecna sytuacja rynkowa powinna zmotywować banki do większego zainteresowania takimi zobowiązaniami. Wskazano powody, dla których tak powinno się stać:

  • bardzo niskie stopy procentowe, rosnąca koncentracja ryzyka.
  • chęć ochrony osób mających długoterminowe zobowiązania związane z finansowaniem potrzeb mieszkaniowych.
  • płynność długoterminowa nie powinna zostać zachwiana w przyszłości.

Najchętniej wybierany kredyty hipoteczne w Polsce

Obecnie największą popularnością cieszą się zobowiązania z oprocentowaniem zmiennym, ustalanym są na podstawie sumy trzymiesięcznej stawki WIBOR i stałej marży. Wynika to z rekordowo niskich stóp procentowych, np. w NBP utrzymuje na poziomie 1,5%.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem jest popularny w krajach wysoko rozwiniętych. Gwarantuje stałą ratę na przestrzeni kilku, kilkunastu lat. Banki hipoteczne są wręcz stworzone do przedstawiania takich ofert. Na swoje funkcjonowanie pożyczają pieniądze na wiele lat ze stałą ratą. W Polsce funkcjonują już 3 takie instytucje, poza tym sześć banków ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem.

Już teraz słyszy się plotki o wzroście stóp procentowych. System powinien być gotowy na zmiany, już teraz dysponować gotowymi rozwiązaniami. Dobrze, że ważne problemy poruszane są z wyprzedzeniem, a nie pracuje się nad nimi doraźnie.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments