Kredyt hipoteczny PKO BP 2019 – nasza recenzja i opinie

4.71 /5
(Ocen: 7)
Kredyt hipoteczny PKO BP to pewne rozwiązanie dla osób marzących o własnym domu czy mieszkaniu poparte prestiżowym wyróżnieniem w 7. rankingu Złoty Bankier. Kredyt Własny Kąt Hipoteczny triumfował w nim już po raz piąty. Jednak PKO BP pamięta też o ludziach młodych, którym dedykuje ofertę z dopłatą MdM.

PKO BP jest niekwestionowanym liderem kredytów hipotecznych w Polsce. Niemal co drugi kredyt jest udzielany właśnie w tym Banku. Co takiego ma w swojej ofercie?

Kredyt hipoteczny w PKO BP

Wybierając kredyt hipoteczny, należy pamiętać o pięciu najważniejszych warunkach, który powinien on spełnić: niska rata, mały koszt, niska marża, niewielka naliczana przez bank prowizja oraz korzystne warunki ubezpieczenia. Wszystkie z nich spełnia kredyt hipoteczny PKO BP. Potwierdzają to opracowania różnych specjalistycznych stron, w których kredyt PKO BP znajduje się na najwyższych stopniach podium wśród polskich banków.

Własny Kąt Hipoteczny to przede wszystkim atrakcyjne, negocjowane indywidualnie warunki cenowe, finansowanie aż do 90 % wartości nieruchomości. PKO BP dla swoich klientów ustala długi okres kredytowania – aż do 35 lat. Co więcej, raz w roku umożliwia tzw. wakacje kredytowe, umożliwiające zawieszenie spłaty jednej raty. Innym rozwiązaniem ułatwiającym spłatę kredytu hipotecznego w PKO BP jest karencja w spłacie kapitału w okresie realizacji inwestycji nawet do 36 miesięcy. Spełniając zasadę wzajemnego zaufania, Bank nie wymaga dostarczenia odpisu z księgi wieczystej. Jedynym warunkiem jest fakt występowania nieruchomości w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Oferty kredytów hipotecznych w PKO Banku Polskim

Powyższe oferty stanowią przykładową kalkulację.

Koszty kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim

Poczynając od kosztów udzielenia kredytu hipotecznego w PKO Bank Polski, musimy się liczyć z koniecznością uiszczenia prowizji. Jej wysokość waha się od 0 do 3,5% kwoty kredytu. Za wydanie promesy zapłacimy 300 złotych.

Marża kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim ustala jest indywidualnie na podstawie parametrów danego kredytu. Wysokość marży zależy od wartości kredytowanej nieruchomości, wysokości wkładu własnego, zdolności kredytowej kredytobiorcy oraz dodatkowych produktów, z jakich zamierza skorzystać. Stopą bazową, według której obliczane jest oprocentowanie, jest WIBOR 3M.

W przypadku wcześniej spłaty kredytu hipotecznego dla umów zawartych do 21 lipca 2017 roku musimy się liczyć z koniecznością zapłacenia 2% od kwoty pozostałej do spłacenia, minimum 200 zł. Umowy zawarte po tym okresie zwolnione są z opłaty. W przypadku nadpłaty będzie to 1,5% przez pierwsze 3 lata od dnia uruchomienia pożyczki. Ponadto do czasu dostarczenia do banku odpisu z księgi wieczystej z prawomocnym wpisem oprocentowanie kredytu hipotecznego PKO BP jest powiększone o 0,90%.

Dokumenty do kredytu hipotecznego w PKO BP

Podstawowym dokumentem do starania się o kredyt hipoteczny jest wniosek o kredyt. Do niego należy dołączyć zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie o dodatkowych zabezpieczeniach oraz dodatkowe druki, potwierdzające prawo właściciela do sprzedaży nieruchomości, odpis z Księgi Wieczystej, umowa przedwstępna, kosztorys budowlany.

Kredyt Hipoteczny Mieszkanie dla Młodych

PKO Bank Polski będąc instytucją przyjazną dla osób wchodzących w dorosłe życie, posiada w swojej ofercie Kredyt Hipoteczny Mieszkanie dla Młodych. Jest on przeznaczony dla osób do 35. roku życia, zarówno będących małżonkami, jak i singlami lub osobami samotnie wychowującymi dzieci, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Zapisy ustawy Mieszkanie dla Młodych znoszą ograniczenia wiekowe i te dotyczące zakupu pierwszego mieszkania przez osoby wychowujące co najmniej 3 dzieci.

Kredyt hipoteczny PKO BP w ramach programu MDM można przeznaczyć na:

  • kupno mieszkania o powierzchni użytkowej do 75 m2 (dla nabywców wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku o kredyt metraż ten wynosi do 85 m2);
  • kupno domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej do 100 m2 (dla nabywców wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku o kredyt metraż wynosi do 110 m2).

Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  • 10% dla małżeństw bezdzietnych i singli;
  • 15% dla nabywców wychowujących jedno dziecko;
  • 20% dla nabywców wychowujących dwoje dzieci;
  • 30% – w przypadku wychowywania trojga lub więcej dzieci wartości wynikającej z iloczynu powierzchni użytkowej mieszkania (nie więcej jednak niż 50 m2, w przypadku rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci – nie więcej niż 65 m2 ) i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej właściwego dla lokalizacji mieszkania (zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy).

Jeśli w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości urodzi Ci się lub przysposobisz trzecie lub kolejne dziecko, możesz również otrzymać dodatkowo 5 % na spłatę części kredytu.

Podstawą naliczenia dofinansowania jest iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania lub domu nie większej niż 50 m² (w przypadku osób wychowujących przynajmniej 3 dzieci jest to 65m2) oraz średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w gminie, na terenie której znajduje się mieszkanie lub dom, w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie.

Wsparcie finansowe obowiązuje osoby biorące kredyt w złotówkach na minimum 15 lat, w wysokości co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania lub domu.

Marża i prowizja kredytu hipotecznego PKO BP

Jeśli zaciągniemy kredyt hipoteczny PKO BP w wysokości 200 tysięcy zł i 30 latach okresu spłaty, to generuje on koszt spłaty na poziomie 314 409,86 zł w przypadku rat malejących. Pierwsza rata spłaty wynosiłaby wtedy 1150,62 zł, ostatnia zaś 557,21 zł. W przypadku rat stałych rata miesięczna wynosiłaby 911,54 zł, co generowałoby łączny koszt kredytu w wysokości 335 9154,35 zł.

Oprocentowanie dla takiego kredytu wynosi 3,62 %, przy marży w wysokości 1,92%. Prowizja bankowa wynosi 3,5% (może zostać obniżona do 0% zależnie od dodanych produktów dodatkowych).

Historia PKO Bank Polski

Historia Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego sięga 1919 r. i dekretu samego Józefa Piłsudskiego dającego początek PKO BP. Już wtedy PKO BP dbał o polski kapitał, dążąc do wprowadzenia do obiegu w miejsce ówczesnej marki niemieckiej polskiego złotego. Dzieje Banku wyznaczało nieustanne powiększanie oferty. Będąc od 2000 r. jednoosobową spółką Skarbu Państwa, w 2004 r. Bank zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. Radzi sobie tam na tyle dobrze, że jest w 2016 r. spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie.

Działalność banku PKO BP

W skład Grupy Kapitałowej PKO BP wchodzi 14 spółek bezpośrednio zależnych od PKO Banku Polskiego, w tym także z siedzibami w Szwecji i na Ukrainie. To także 35 spółek zależnych. Największy bank uniwersalny w Polsce, jakim jest PKO BP, świadczy usługi w segmencie detalicznym, korporacyjnym i inwestycyjnym, dokładając wszelkich starań o jakość usług świadczonych tak klientom indywidualnym, jak podmiotom gospodarczym.

Klienci Banku korzystają z rachunków oszczędnościowych i bieżących, lokat terminowych, usługi private banking. Oferta PKO BP zawiera także różnego rodzaju produkty inwestycyjne. W jej skład wchodzą karty debetowe i kredytowe, z których użytkownicy korzystają w sposób bezpieczny i według przejrzystych zasad. Pożyczki w formie Mini Ratek pozwalają klientom na realizację ich codziennych celów. Bardzo istotnym segmentem działalności Banku są kredyty konsumpcyjne i hipoteczne, bardzo dobrze oceniane przez klientów oraz ekspertów zajmujących się sektorem finansowym.

Kontakt z PKO BP

PKO Bank Polski: 800 302 302

Serwis telefoniczny iPKO: 800 302 302

Infolinia dla Klientów Małych i Średnich Przedsiębiorstw: (+48) 81 535 66 60

Opinie o kredycie hipotecznym w PKO Bank Polski

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments