Kredyt hipoteczny Raiffeisen Polbank 2018 – nasza recenzja i opinie

5 /5
(Ocen: 3)

W słynącym z solidności Raiffeisen Polbanku jego klienci znajdują szeroką gamę produktów i usług finansowych. Wśród nich znajduje się także kredyt hipoteczny, który można przeznaczyć na budowę, zakup lub modernizację nieruchomości. Kredyt udzielany jest w złotówkach na maksymalnie 30 lat.

[Aktualizacja] Z dniem 31 października 2018 roku Raiffeisen Polbank został przejęty przez bank BNP Paribas (fuzja prawna). Jeśli jesteś zainteresowany ofertą kredytu hipotecznego zajrzyj np. do oferty hipotecznej BNP Paribas. Część portfela kredytów hipotecznych (np. walutowych) w Raiffeisen Polbanku, nie została przejęta przez BNP Paribas, dlatego nawet po faktycznej fuzji obu banków, będą one obsługiwane przez macierzystą instytucję finansową.

Kredyt hipoteczny w Raiffeisen Polbanku

Kredyt hipoteczny Raiffeisen Polbanku przeznaczyć można na zakup domu lub mieszkania, remont, rozbudowę czy adaptację nieruchomości. Daje on też możliwość refinansowania zaliczki poniesionej na poczet finansowania transakcji zakupu nieruchomości. Dzięki kredytowi, udzielanemu w polskich złotych, można sfinansować do 90% wartości nieruchomości. Minimalna kwota kredytu to 50 tys. zł, a maksymalna może wynieść 1,5 mln zł.

W przypadku trudnej sytuacji kredytobiorcy, kiedy np. staje się on w danym momencie bezrobotnym lub miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 60% miesięcznych dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe może on ubiegać się (proces składania wniosku nie wiąże się z żadnymi opłatami) o wsparcie w wysokości maksymalnie 1 500 zł na okres 18 miesięcy. Zwrot wsparcia następuje po 2 latach od uruchomienia ostatniej transzy wsparcia przez okres 8 lat tylko w ratach kapitałowych. Wsparcie finansowe w ramach ustawy pomocowej nie jest oprocentowane.

Ratę kredytu hipotecznego Raiffeisen Polbanku można po 24 miesiącach spłaty dopasować wysokość rat do naszych możliwości: 2 razy w roku zmienić nawet 3-miesięczne raty, obniżając je o połowę lub dwukrotnie zwiększając. Można też raz do roku nie płacić ich w ogóle. Te opcje są możliwe w przypadku kredytu z okresem karencji po 24 miesiącach od zakończenia tego okresu i po 24 miesiącach od momentu realizacji dyspozycji zmiany waluty kredytu.

Oferty kredytu hipotecznego w Raiffeisen Polbanku

W związku z przeniesieniem części produktów oferowanych przez Raiffeisen Polbank do banku BNP Paribas zobacz ofertę kredytów mieszkaniowych dla klientów BNP Paribas!

Jeśli chcesz sprawdzić, jak Raiffeisen Polbank wypada na tle produktów innych banków, zobacz nasz ranking kredytów hipotecznych.

Koszty kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny w Raiffeisen Polbank ma maksymalny okres kredytowania do 30 lat. W przypadku podstawowych opłat, z jakimi należy się liczyć, najważniejszą jest marża. Klienci Raiffeisen Polbank mogą liczyć na jej wysokość od 1,89 do 3,35%. Może jednak ona być podwyższona 0,15% do 2,45% z tytułu ryzyka banku wynikającego np. z braku polisy na życie, zabezpieczenia na nieruchomości należącej do osoby trzeciej, połączenia celu mieszkaniowego z konsolidacją innych zobowiązań.

Z zerowej prowizji możemy skorzystać, decydując się na zakup za pośrednictwem Banku ubezpieczenia na życie lub od utraty stałego źródła dochodów. W innym przypadku koszt opłaty za udzielenie kredytu hipotecznego wyniesie do 3,5%.

Do czasu ustanowienia hipoteki marża kredytu jest podwyższona o 1,5 punktu procentowego. Przedterminowa częściowa lub całkowita spłata kredytu generuje koszt wysokości 1,5% od kwoty wcześniejszej spłaty (min. 500 zł) w pierwszych 3 latach od momentu uruchomienia transz kredytu. Po tym czasie Bank nie pobiera opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Opłata za wystawienie promesy kredytowej wynosi 100 złotych.

Dokumenty do kredytu hipotecznego w Raiffeisen Polbanku

Listę dokumentów, niezbędnych do kredytu hipotecznego znajdziesz tutaj. Zależy od indywidualnej sytuacji i wiąże się z rodzajem kupowanej lub budowanej nieruchomości oraz naszego życia prywatnego i zawodowego. Jednak każdy w banku przedstawić musi: wniosek kredytowy, dokument tożsamości, druki związane z zatrudnieniem.

Przykładowy koszt kredytu hipotecznego w Raiffeisen Polbanku

Łączny koszt kredytu hipotecznego zaciągniętego w równych ratach na wysokość 200 tys. zł na okres 30 lat wyniósłby 380 419,22 zł (przy odsetkach na poziomie 180 419,22 zł). Jedna rata takiego kredytu przy oprocentowaniu w wysokości 4,70% stanowiłaby kwotę 1 037,28 zł. Biorąc raty malejące, kredytobiorca musi liczyć się z łącznym kosztem obsługi kredytu wartości 346 454,79 zł (odsetki – 146 454,79 zł). Pierwsza rata kredytu wyniosłaby 1 328,16 zł, a ostatnia spowodowałaby koszt 557,70 zł.

Kredyt hipoteczny Raiffeisen Polbanku w takim wariancie jak powyżej oprocentowany byłby na poziomie 4,70%. Marża to 3%. Prowizja byłaby darmowa, kiedy przystąpilibyśmy do ubezpieczenia na życie lub od utraty stałego źródła dochodów (wynosiłaby do 3,50%, gdybyśmy takiego ubezpieczenia nie wzięli).

Historia Raiffeisen Polbanku

Dzieje Raiffeisen Polbanku związane są z wejściem na polski rynek finansowy Raiffeisen Banku w 1991 r. Sam Raiffeisen Bank istnieje już od 1927 r., kiedy powstał pierwszy oddział instytucji w Wiedniu. Na początku swojej działalności w Polsce Bank skupiał się na wsparciu rozwoju przedsiębiorstw i na obsłudze zamożnych klientów indywidualnych. Z biegiem lat jego strategia wyewoluowała na tyle, że obecnie oferta produktowa Raiffeisen Polbanku jest kierowana do wszystkich grup klientów, zwłaszcza do tzw. klasy średniej. Początek obsługi datuje się bowiem na rok 2000. Wtedy też Raiffeisen Bank staje się liderem w sektorze MSP. Jednocześnie coraz częściej trafiał on ze swoją ofertą do odbiorców indywidualnych, którym ułatwiał dostęp do swoich usług poprzez systemy R-Mobile i R-Online, w tym także dla małego i dużego biznesu. W 2010 r. Bank rozszerzył swoją ofertę o usługi bankowości prywatnej. To poprzedziło przejęcie udziałów Polbanku EFG przez austriacką Grupę Raiffeisen Banku, co z kolei zaowocowało fuzją Raiffeisen Banku z Polbankiem EFG. Tak powstała w 2013 r. nowa marka na polskim rynku finansowym Raiffeisen Polbank.

Działalność Raiffeisen Polbanku

Grupa kapitałowa Raiffeisen Bank Polska skupia Raiffeisen Investment Polska, Raiffeisen Solutions – spółkę prowadząca internetowy RKantor.com oraz Raiffeisen TFI. Działają one w wielu segmentach polskiego rynku finansowego: faktoringu, leasingu, obsłudze inwestycji, wymianie walutowej, instrumentów finansowania handlu czy płatności mobilnych. Ciągle rozwijając przy tym elektroniczną bankowość kierowaną do wszystkich grup klientów, także tych korporacyjnych. Z kolei usługi Private Bankingu działają w ramach Grupy pod nazwą Friedrich Wilhelm Raiffeisen. W obszarze bankowości inwestycyjnej i korporacyjnej Raiffeisen Bank jest liderem wśród grup bankowych działających w Europie Środkowej i Wschodniej.

Produkty Raiffeisen Polbank

Na kontach Raiffeisen Polbanku już sumy od 1 zł są oprocentowane na koncie lokacyjnym. Klient banku wykonujący operacje w walutach obcych korzysta z kolei z konta walutowego, prowadzonego w EUR, USD, GBP oraz CHF.

Dzięki Lokacie Wideo za darmo można kontaktować się poprzez wideo połączenie z osobistym ekspertem. To także E-Lokata dająca dostęp do bankowości elektronicznej R-Online.

W ofercie kredytowej banku pojawia się rozwiązanie, które można przeznaczyć na dowolny cel, z prowizją do 2,99% i oprocentowaniem 0% dla kwot do 4 000 zł. Uzupełnia ją np. pożyczka do 5 tys. zł udzielana w 15 minut na dowód osobisty.

Kontakt z Raiffeisen Polbank

Infolinia dla klientów: 801 180 801 lub 22 549 99 99

Opinie o kredycie hipotecznym w Raiffeisen Polbank

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments