Kredyt hipoteczny SGB-Bank 2019 – nasza recenzja i opinie

4.13 /5
(Ocen: 8)

SGB-Bank jest instytucją finansową zrzeszającą banki spółdzielcze. W jego ofercie znajdziemy wiele produktów, wśród nich także szeroką gamę kredytów hipotecznych. Wśród nich znajdziemy standardowy kredyt mieszkaniowy, kredyt z dopłatą MdM oraz pożyczkę hipoteczną. Bank posiada promocję dla klientów zdecydowanych intensywnie korzystać z jego produktów: konta bankowego, karty debetowej oraz kredytowej.

Jak SGB-Bank wypada na tle innych instytucji finansowych? Sprawdź, czy warto zaciągnąć kredyt właśnie tutaj!

Kredyt hipoteczny w SGB-Banku

Kredyt mieszkaniowy w SGB-Banku otrzymamy do nawet 90% wartości nieruchomości. Maksymalny okres kredytowania to 30 lat, najwyższa kwota, jaką możemy otrzymać to 1 000 000 zł. Bank udziela kredytów na następujące cele: kupno domu lub mieszkania z rynku wtórnego albo pierwotnego, budowę domu, zakup działki budowlanej, modernizację albo adaptację budynku. Zdolność kredytową można podnieść poprzez dołączenie do zobowiązania kilku kredytobiorców. Instytucja finansowa daje opcję wyboru dnia regulowania rat oraz skorzystania z 24-miesięcznej karencji. Spłata może przybierać formę gotówkową lub bezgotówkową.

Procedury zostały maksymalnie uproszczone, aby szybko otrzymać decyzję kredytową. Część zobowiązania można przeznaczyć na dowolny cel, niekoniecznie związany z celami mieszkaniowymi. Kredyt mieszkaniowy może także wykorzystać wykończenie i zakup mebli, kupno garażu (lub jego budowę), zakup miejsca parkingowego i wiele innych potrzeb. W SGB-Banku możemy otrzymać także pożyczkę hipoteczną do wysokości 1 000 000 zł.

Koszty kredytu hipotecznego w SGB-Bank

Podstawą wyliczenia oprocentowania jest zmienna stawka WIBOR 3M, do której należy doliczyć marżę w wysokości 2,80% dla oferty standardowej oraz 2,20% dla klientów, którzy skorzystają z innych produktów. Zaciągnięcie zobowiązania poniżej 50% LtV i skorzystanie z oferty promocyjnej (aktywne korzystanie z płatnego ROR, karty debetowej oraz kredytowej) skutkują obniżeniem marży do wysokości 2%.

Prowizja za udzielenie kredytu mieszkaniowego wynosi 2%, przy ofercie promocyjnej jednak istnieje możliwość jest obniżenia. Osoby myślące o przedłużeniu okresu kredytowania muszą liczyć się z opłatą rzędu 0,25% kwoty pozostałej do spłaty. Wydanie promesy w SGB-Banku kosztuje każdorazowo 100 zł. Wcześniejsza spłata kredytu przez pierwsze 36 miesięcy trwania umowy to dodatkowa opłata w wysokości 2% pozostałej do spłaty sumy.

Jeżeli będziemy chcieli, aby do naszej umowy przystąpił jeszcze jeden kredytobiorca, Bank zażąda opłaty w wysokości 0,5%. Zmiana warunków spowoduje naliczenie 0,10% kwoty zadłużenia.

Dokumenty wymagane do kredytu hipotecznego w SGB-Bank

Niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego będą dokumenty potwierdzające źródło i wysokość uzyskiwanych przez wnioskującego dochodów oraz dwóch (lub jednego) dokumentów tożsamości. W banku otrzymamy także specjalny wniosek, w którego wypełnieniu pomóc może nam doradca.

Mieszkanie dla Młodych w SGB-Bank

SGB-Bank przystąpił do programu MdM w 2014 roku. W jego ofercie znajdziemy kredyt mieszkaniowy „Mieszkanie dla Młodych”. Przeznaczony jest on dla osób lub małżeństw poniżej 35 roku życia (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego ze współmałżonków). W ramach rządowego programu można uzyskać dopłatę do wkładu własnego lub spłatę części kredytu.

Zakwalifikowanie wymaga spełnienia kilku dodatkowych warunków, oprócz limitu wiekowego. Kredyt musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat, na wysokość minimum 50% wartości nieruchomości. Udzielany jest tylko w polskiej walucie. Powierzchnia mieszkania nie powinna przekraczać 75 m2, domu jednorodzinnego 100 m2. Dla rodzin z co najmniej trójką dzieci te limity są o 10 m2 większe. Kredyt „Mieszkanie dla Młodych” przeznaczony jest dla osób, które chcą nabyć swoją pierwszą w życiu nieruchomość. Wymóg ten, tak samo jak kryterium wiekowe, nie obowiązuje rodziców oraz opiekunów prawnych co najmniej 3 dzieci.

Dofinansowanie może wynieść od 10% do 30% w zależności od liczby wychowywanych dzieci. Jego wartości przedstawiają się następująco:

  • 10% dla rodzin oraz osób bezdzietnych,
  • 15% dla nabywców wychowujących jedynaków,
  • 20% dla wychowujących dwoje dzieci,
  • 30% dla nabywców z co najmniej trójką dzieci.

Gdy w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, należy się dodatkowe 5% dopłaty.

Podstawę naliczania dofinansowania stanowi iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 oraz powierzchni użytkowej domu lub mieszkania nie większej niż 50 m2.

Koszty kredytu w SGB-Bank – przykładowe wyliczenia

Obliczenia stworzone zostały dla 3 osobowej rodziny z zarobkami na poziomie 6 tysięcy netto. Rodzina nie posiada dodatkowych kredytów i ma dobrą historię w BIK. Zdecydowała się na zaciągnięcie kredytu na 80% wartości nieruchomości na 30 lat i kwotę 200 000 zł. Oprocentowanie w naszym przykładzie wyniesie 4,53%, a prowizja 2%. Przy ratach równych zapłacimy łącznie 370 097,97 zł. Część odsetkowa to 170 097,97 zł. Miesięczna rata hipoteki wyniesie 1 016,94 zł. Przy ratach malejących- pierwsza z nich wyniesie 1 300,21 zł, ostatnia natomiast 557,62 zł. Łącznie zapłacimy 338 410,68 zł, z czego 138 410,68 zł stanowić będą odsetki (ostatnia aktualizacja 11.05.2018).
Gospodarczy Bank Wielkopolski powstał w roku 1990. Jego utworzenie determinowane było inicjatywą Banków Spółdzielczych w Wielkopolsce. Miał on stać się bankiem zrzeszającym. Do jego zadań należała również obsługa klientów indywidualnych oraz prawnych, a także obsługa finansowa przedsięwzięć gospodarczych. Akcjonariuszami GBW SA były banki spółdzielcze. Przez 20 lat działalności wspierał on pozycję swoich akcjonariuszy na rynku finansowym.

W roku 2011 nastąpiło przekształcenie Spółdzielczej Grupy Bankowej SA w SGB-Bank SA. Powodem tej operacji było przyłączenie Mazowieckiego Banku Regionalnego SA oraz banków pod egidą MR Bank SA. Dzięki temu powstała grupa zrzeszająca przeszło 200 banków spółdzielczych, dysponująca ponad 1 800 placówek w całym kraju.

Działalność SGB-Bank

SGB-Bank zajmuje się obsługą klientów indywidualnych, firm oraz sektora rolniczego. Daje szansę klientom zainteresowanym dotacjami unijnymi. Współpracuje z bankami zrzeszonymi na ich rzecz. Wspiera ich rozwój i stabilizuje sytuację na rynku. Jego celem jest stworzenie nowoczesnej grupy bankowej z myślą o ogniwach, jakimi są banki spółdzielcze.

Zapewnia swoim członkom bezpieczeństwo funkcjonowania, atrakcyjne warunki udzielania kredytów oraz deponowania środków, instruktaż, doradztwo i dostęp do nowoczesnych produktów bankowych.

SGB-Bank zajmuje się również faktoringiem i leasingiem. Zarówno dla osób fizycznych, firm oraz sektora rolniczego.

W ofercie SGB-Banku znajdziemy konta osobiste, w tym rachunki a-vista w walutach wymiennych. Bank oferuje również karty płatnicze: Maestro z dostępem do rabatów w sieci POLMED i jego partnerów oraz Visa z opcją payWave.

Osoby potrzebujące przypływu gotówki mogą liczyć na kredyty gotówkowe, studenckie, konsolidacyjne, konsumpcyjne i mieszkaniowe. Wygodną opcję stanowi linia kredytowa w koncie. Dla firm przewidziano również wersje obrotowe i inwestycyjne. Lokaty to szansa na pomnożenie oszczędności. Minimalna kwota wpłaty to tylko 50 zł. Środki można deponować od tygodnia do 36 miesięcy. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umowy. Dla osób inwestujących ponad 50 000 zł bank dopuszcza możliwość negocjacji warunków.

W ofercie SGB-Banku znajdziemy także wiele pakietów ubezpieczeń. Instytucja finansowa posiada rozbudowaną ofertę dla sektora rolnego. W tym lokaty, kredyty, konta, oferty leasingu i faktoringu.

Kontakt z SGB-Bank

Infolinia dla klientów: 800 888 888 lub (+48) 61 647 28 46

Opinie o kredycie hipotecznym w SGB-Bank

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments