Kredyt hipoteczny w 2018 roku – co się zmienia?

5 /5
(Ocen: 2)

W 2017 roku nastąpiło wiele zmian w bankowości. Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która weszła w życie 22 lipca ubiegłego roku zamieszała trochę na rynku.

Banki zobowiązane zostały do podjęcia decyzji kredytowej w ciągu 21 dni, wprowadzony został zakaz sprzedaży wiązanej, oferta stała się wiążąca na etapie wnioskowania, a prowizję za wcześniejszą spłatę zapłacimy tylko przez trzy lata. Co nowego czeka nas w 2018 roku?

Wkład własny w 2018 roku

Od 2017 roku obowiązuję wkład własny w wysokości 20 procent, w 2018 roku nie zostanie on podniesiony. Komisja Nadzoru Finansowego w 2014 roku na podstawie doświadczeń innych państw Europy Zachodniej zdecydowała o sukcesywnym podnoszeniu minimalnego wkładu własnego – tzw. Rekomendacja S. Jej celem było zabezpieczenia konsumenta, jak i banku przed podjęciem ryzykownej decyzji.

Plusem tego rozwiązania są niższe opłaty dodatkowe (klient wnoszący 20% wartości nieruchomości jako wkład własny jest mniej ryzykowny). Istnieje możliwość obniżenia minimalnego wkładu własnego (w niektórych bankach), posiadając dodatkowe zabezpieczenia, takie jak: ubezpieczenie, papiery wartościowe lub zdeponowane oszczędności.

Zobacz także: kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Mieszkanie jako inwestycja

Od kilku lat ceny mieszkań w dużych miastach rosną. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów z rynku nieruchomości w 2018 roku ta tendencja ma się utrzymać. Jak wiadomo, lokaty proponowane przez banki nie gwarantują zbyt dużych zysków (bardzo niskie oprocentowanie). Dlatego wiele osób zdecydowało się na zakup mieszkania pod wynajem. Ceny najmu w Polsce są bardzo wysokie, ponieważ wciąż borykamy się z niedostatkiem mieszkań na rynku. Jest to bardzo dobra wiadomość dla tych osób, które postanowiły ulokować w ten sposób swoje oszczędności.

Tanie kredyty hipoteczne

W 2018 roku nadal możemy skorzystać z rekordowo niskiego oprocentowania. W październiku 2017 Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, co przekłada się na koszt kredytów. Dzięki temu spełnienie marzeń o własnych czterech kątach jest dość łatwo dostępne. O wiele trudniej było np. w 2008 roku, kiedy stopy procentowe były 4-krotnie wyższe. Trzeba jednak uważać, bo tanie kredyty hipoteczne mogą nieść ryzyko. Nie teraz, lecz w niedalekiej przyszłości.

Pamiętajmy jednak, że ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie, a podwyżka może spowodować spadek dostępności pożyczek. Raty dotychczas zaciągnięty zobowiązań wzrosną. Średnio może to być nawet 100 złotych na miesięcznej racie.

Koniec programu Mieszkanie dla Młodych

Rok 2018 to także ostatnia możliwość na skorzystanie z programu Mieszkanie dla Młodych. Ostatni nabór wniosków odbył się w styczniu. Pieniądze rozeszły się w dwa dni. Być może w późniejszym momencie roku BGK zdecyduje się rozdysponować ewentualne nadwyżki, jak miało to miejsce w zeszłym roku.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments