Kredyt hipoteczny w banku spółdzielczym [RAPORT]

5 /5
(Ocen: 3)

Banki spółdzielcze zwykle pomijane są przy wyborze kredytu hipotecznego. Brak środków na wielkie kampanie marketingowe sprawia, że niewiele osób zdaje sobie sprawę, że one także udzielają takich pożyczek. Czy słusznie? A może jednak warto zawitać do takiego banku w swojej miejscowości i sprawdzić, jakie warunki może nam zaoferować?

Banki spółdzielcze w Polsce: wielkie grupy i instytucje niezrzeszone

Czym jest bank spółdzielczy? Historia tej instytucji sięga już średniowiecza, gdy tworzono pierwsze kasy pożyczkowe w kupieckiej Hanzie. W polskich realiach obecnie działalność banków spółdzielczych reguluje prawo spółdzielcze oraz Ustawa o o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających.

Najprostsza definicja banku spółdzielczego mówi, że jest to instytucja działająca jako spółdzielnia zrzeszająca członków, mająca przede wszystkim zabezpieczać ich interesy. W przeciwieństwie do banków komercyjnych, dla banków spółdzielczych celem nadrzędnym nie jest tylko zysk.

Obecnie w Polsce działają dwie duże grupy, zrzeszające banki spółdzielcze: Bank Polskiej Spółdzielczości i Spółdzielcza Grupa Bankowa. Oprócz nich istnieją także lokalne banki niezrzeszone.

Czy kredyt hipoteczny w banku spółdzielczym jest bezpieczny?

W 2016 roku upadł największy bank spółdzielczy – SK Bank. Dla osób, które zastanawiają się nad kredytem w takiej instytucji, może być to argument przeciwko. W Polsce od 2000 roku nie upadł żaden bank komercyjny, natomiast ze spółdzielczymi jest większy problem. Co się dzieje z kredytem mieszkaniowym w przypadku upadłości banku? Generalnie kredytodawca nie musi się martwić: spłaca kredyt według umowy. Jeśli zobowiązania banku przejmuje do obsługi inna instytucja: zmienić się może najwyżej rachunek bankowy i logo na umowie. Jest jeszcze trzecia możliwość: upadły bank zostanie wykupiony przez inny. W tym momencie nowy bank ma prawo zmienić część ustaleń, zakres zmian ściśle określa ustawa.

A czy są jakieś czynniki, które przemawiają za bankiem spółdzielczym? Banki spółdzielcze nie mają możliwości konkurować z bankami komercyjnymi wydatkami na kampanie marketingowe i sieć sprzedaży, stąd zwykle… mogą zaoferować lepsze warunki,

Wynikają one z kilku czynników:

  • banki spółdzielcze nie są nastawione na zysk,
  • mają mniejsze koszty obsługi zobowiązań klientów (spoty w krajowych stacjach telewizyjnych przecież kosztują),
  • są zwykle „bliżej ludzi”, reagują na lokalne wahania rynku, pozwalają na lepsze negocjacje warunków.

Jeśli zależy nam na obsłudze w pobliskiej placówce, nie przeszkadza archaiczność infrastruktury internetowej (banki spółdzielcze w większości nie mają jeszcze aplikacji na smartfony itp.) i jesteśmy gotowi na zdziwione spojrzenia znajomych na pytanie, gdzie mamy kredyt na mieszkanie – bank spółdzielczy jest dobrym wyborem. Przemawia za nimi także prosta oferta produktu. Placówki spółdzielcze nie oferują zwykle własnych produktów ubezpieczeniowych, kont inwestycyjnych i karty kredytowej do kredytu hipotecznego, które często kosztami przewyższają ewentualne oszczędności na obniżonej marży. Mówiąc kolokwialne: banki spółdzielcze pod przykrywką atrakcyjnych warunków nie usiłują nabijać klientów w butelkę.

Kredyt hipoteczny w banku spółdzielczym – porównanie

Jak wspomnieliśmy wyżej, w Polsce działają dwie duże grupy spółdzielcze oraz banki niezrzeszone. W przypadku grupy PBS – zrzeszone banki oferują zwykle ten sam produkt, w SGB natomiast oferta jest bardziej zróżnicowana.

Warto sprawdzić propozycję banku w naszej okolicy. Marża w ofertach PBS potrafi być o 0,15% niższa, niż w standardowych ofertach komercyjnych banków. W przypadku SGB różnica ta potrafi sięgnąć nawet 0,25%. W przypadku zobowiązania zawieranego na wiele lat oznaczać to może oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Pamiętajmy jednak, że oferta różni się pomiędzy poszczególnymi bankami – niektóre oferują warunki zupełnie oderwane od realiów rynku, z marżą na poziomie 3%.

Rekomendacja Hipoteki.net – kredyty w bankach spółdzielczych

Kredyty hipoteczne w bankach spółdzielczych to na pewno opcja, którą warto wziąć pod uwagę, analizując propozycje różnych placówek. Często jednak trzeba zrobić to na własną rękę, gdyż eksperci nie zawsze mają je w ofercie. Może się jednak okazać, że będzie to strzał w dziesiątkę.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments