Kredyt hipoteczny w Citi Handlowy 2020 – opinie i recenzja

Citi Handlowy to niszowy bank kierujący swoją ofertę przede wszystkim do klientów o wysokich zarobkach. Jednak parametry oferty kredytu hipotecznego w Citi Handlowym mogą zainteresować każdego. Chodzi oczywiście o atrakcyjne koszty zobowiązania. W porównaniu do innych banków, kredyt hipoteczny w Citi Handlowym wyróżnia się stosunkowo niską marżą i całkowitym kosztem zobowiązania. Trzeba jednak spełnić kilka kluczowych wymagań. Czy Citi Handlowy zaoferuje nam najlepszy kredyt hipoteczny? Przekonajmy się!

Kredyt hipoteczny w Citi Handlowy

Citi Handlowy charakteryzuje się wyjątkowym podejściem do produktów hipotecznych. Jest to jedyny bank, który nie udziela kredytów hipotecznych w formule rat malejących. Może to wynikać z dużo większej popularności rat równych. Z drugiej strony możemy uzyskać do 3 milionów złotych finansowania za zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. Trzeba jednak uważać, bo Citi Handlowy nie udziela kredytów hipotecznych na nieruchomości niewybudowane lub w trakcie budowy.

W Citi Handlowym uzyskamy kredyt hipoteczny na 80% wartości nieruchomości. To oznacza, że musimy posiadać co najmniej 20% wkładu własnego. Okres spłaty możemy rozłożyć na 30 lat, a dużym atutem tej instytucji jest atrakcyjne oprocentowanie. W przykładzie reprezentatywnym RRSO wynosi 3,64% a marża 1,74% (przy gwarancji dochodów na konto w wysokości min. 8000 zł).

Koszty kredytu hipotecznego w Citi Handlowy

O wysokości marży w Citi Handlowym decyduje do jakiego segmentu klientów banku należymy. Najniższa marża przeznaczona jest dla klientów CPC i Gold (marża 1,59%, prowizja 0,5%) i aby tam trafić należy posiadać min. 400 tys. zł środków na koncie w Citi Handlowym. Następny segment to Priority dla klientów zapewniających min. 8000 zł wpływów na konto. Tu marża wynosi 1,74% a prowizja 1%. Dla osób z gwarantujących wpływy w wysokości od 5000 zł do 7999 zł, Citi Handlowy oferuje kredyt hipoteczny z marżą w wysokości 1,89% i 1% prowizji.

Nawet w ostatnim segmencie widać, że w kredyt hipoteczny w Citi Handlowym należy do jednych z tańszych na rynku. Sprawdźmy to na przykładzie. Kwota kredytu to 250 000 zł, okres spłaty 30 lat i raty równe. Wybieramy wariant Priority 5000-7999zł, czyli marża to 1,89% a prowizja 1%. To przy wiborze 3m (1,71%) daje oprocentowanie kredytu hipotecznego w wysokości 3,60%:

symulacja kredytu hipotecznego w Citi Handlowy

Wkład własny przy kredycie hipotecznym w Citi Handlowy

Minimalny limit wkładu własnego w Citi Handlowym wynosi 20% wartości nieruchomości. Za wkład własny bank uzna gotówkę, zaliczkę dla dewelopera i środki z książeczki mieszkaniowej. W związku z tym, że Citi Handlowy nie finansuje budowy domu, nie uznaje działki jako wkładu własnego.

Zdolność kredytowa w Citi Handlowy

Pomimo, że Citi Handlowy przyciąga klientów raczej o ponadprzeciętnych dochodach, to zdolność policzy on bardziej zachowawczo. Jeśli złożymy równocześnie wniosek do innych banków, nie bądźmy zaskoczeni, gdy w Citi Handlowym nasza zdolność kredytowa będzie o kilkanaście tysięcy niższa.

Różnice jednak nie powinny być większe, chyba, że konkurencyjny bank wyraźnie zliberalizował ocenę zdolności kredytowej. Wtedy przedział może wynieść 30-50 tys. złotych. Jeśli chcesz samemu policzyć swoją szacunkową zdolność kredytową możesz to zrobić w poniższym kalkulatorze:

Na naszą maksymalną zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Jest to przede wszystkim uzyskiwany dochód i nasze miesięczne zobowiązania wraz z kosztami życia. Ale oprócz tego bank analizuje multum innych parametrów. Jednym z ważniejszych jest np. rodzaj umowy.

W Citi Handlowym dla umów o pracę na czas nieokreślony, zdolność kredytowa liczona jest jako średnia z ostatnich 3 miesięcy. Tyle samo miesięcy bierze pod uwagę Citi Handlowy przy umowie o pracę na czas określony. Z tą różnicą, że bank będzie wymagał od nas umowy na co najmniej 12 miesięcy.

Osoby pracujące na umowę zlecenie lub dzieło muszą przedstawić dokumenty potwierdzające zatrudnienie przez min. 12 miesięcy. Średnia dochodów z tych 12 miesięcy będzie brana pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Na szczęście Citi Handlowy przy analizie powinien uwzględnić wszystkie dochody jakie wpłynęły na rachunek wnioskodawcy. Mogą to też być premie, z tym, że powinny wykazywać regularność.

Najtrudniej mają kredytobiorcy z działalnością gospodarczą. Citi Handlowy ocenia ich zdolność bardzo skrupulatnie. Działalność musi trwać minimum 24 miesiące. Zdolność liczona jest na podstawie analizy PITu z poprzedniego roku oraz KPiR z roku aktualnego.

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny w Citi Handlowy

Ostatnią ratę swojego kredytu mieszkaniowego możemy spłacić w Citi Handlowym mając 70 lat. To najczęściej wybierana przez banki w Polsce granica maksymalnego wieku kredytobiorcy. Przy wyborze 30 letniego okresu spłaty, ostatni moment na zaciągniecie kredytu hipotecznego w Citi Handlowym przypada dla osób kończących 40 rok życia. Trzeba jeszcze pamiętać, że w takiej sytuacji bank musi uwzględnić zmianę naszych dochodów po przejściu na emeryturę – co odbije się na ocenie naszej zdolności kredytowej.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w Citi Handlowy

Warunkiem uzyskania kredytu mieszkaniowego w Citi Handlowym jest ubezpieczenie nieruchomości i dokonanie cesji polisy ubezpieczenia na bank. Citi oferuje własne ubezpieczenie, które kosztuje miesięcznie 0,0049% wartości nieruchomości. Nie musimy jednak korzystać z oferty banku. Możemy wybrać ją samemu, a dokument cesji praw ubezpieczenia można przekazać do banku elektronicznie.

Citi Handlowy nie ma w swojej ofercie ubezpieczenia od utraty pracy i na życie. Nie wymaga też jego posiadania, jednak warto przejrzeć ofertę ubezpieczycieli, aby kredyt hipoteczny był też dla nas bezpiecznym zobowiązaniem. Poza tym chęć skorzystania z dodatkowego zabezpieczenia może być przez nas wykorzystana w negocjacjach z bankiem. Skutkiem może być np. obniżenie marży.

W związku z tym, że Citi Handlowy nie udziela kredytów hipotecznych z mniej niż 20% wkładem własnym, nie potrzebujemy korzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Ubezpieczenie pomostowe to miesięczna opłata, którą ponosimy do momentu wpisania banku na hipotekę nieruchomości. W Citi Handlowym ubezpieczenie pomostowe to podwyższenie marży o 1,3 p.p. marży.

Zobacz: ile czeka się na wpis do hipoteki? I ile kosztuje ubezpieczenie pomostowe?

Ile czeka się na kredyt hipoteczny w Citi Handlowy

Według prawa, bank ma 21 dni roboczych na decyzję kredytową po otrzymaniu kompletu dokumentów. W praktyce instytucje finansowe omijają ten limit i cała procedura może zająć znacznie więcej czasu.

Citi Handlowy dlatego, że ma jasno wyznaczoną grupę docelową klientów, stanowi pozytywny wyjątek. Cała procedura wnioskowania o kredyt hipoteczny w Citi Handlowym powinna zająć nie więcej niż 4-5 tygodni.

Produkty dodatkowe w Citi Handlowym przy kredycie hipotecznym

Citi Handlowy cechuje minimalistyczne podejście do produktów dodatkowych. Zasady zwolnienia z opłat za kartę i przynależenia też należą do prostych i przyjaznych. Warunkiem zwolnienia z opłaty za konto i obniżenia marży są określone wpływy na rachunek. Citi Handlowy liczy sumę wpływów na konto (nie musi być to wynagrodzenie). To oznacza, że segment Priority 8000+ nie jest wcale poza zasięgiem zdolności dużej części Polaków. Wielu kredytobiorcom przypadnie do gustu też to, że Citi Handlowy nie wiąże klientów produktami cross-sell. Nie wymaga ubezpieczenia na życie, karty kredytowej czy założenia lokaty.

Kredyt hipoteczny w Citi Handlowy – zalety i wady

Zalety kredytu hipotecznego w Citi Handlowym to:

niskie koszty kredytu mieszkaniowego (marża od 1,59% do 1,89%, prowizja od 0,5% do 1%),
bank nie wymaga posiadania ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym,
proste zasady korzystania z produktów dodatkowych,
wpływy na konto nie muszą być wynagrodzeniem i są sumowane,
szybka decyzja kredytowa,
przyjazny sposób nadpłacania kredytu hipotecznego.

Wady kredytu hipotecznego w Citi Handlowym to:

bank nie udziela kredytów hipotecznych z niskim wkładem własnym,
Citi Handlowy nie stosuje rat malejących,
przeciętna bankowość internetowa oraz mobilna, jak na bank kierujący ofertę do klientów premium,
brak możliwości finansowania kredytem budowy domu i inwestycji deweloperskiej w trakcie budowy.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Koszt kredytu hipotecznego
Ocena zdolności kredytowej
Czas oczekiwania na decyzję
Produkty dodatkowe banku
Atrakcyjność kredytu hipotecznego
Sposób działania Citi Handlowego odbiega od reszty instytucji finansowych w Polsce. Prezentuje on ofertę przede wszystkim dla klientów premium. Ale osoby, które starają się we dwoje o kredyt hipoteczny w Citi Handlowym, powinny zmieścić się w wymogach przynajmniej jednego segmentu Priority. To pokazuje też elastyczność planu biznesowego tej instytucji. Oferta kredytu hipotecznego w Citi należy do bardzo atrakcyjnych pod względem kosztów zobowiązania. Patrząc tylko na ten parametr to ścisły top 3 na polskim rynku. Trzeba jednak pamiętać, że skorzystać możemy tylko z finansowania zakupu mieszkania lub domu. W Citi Handlowym nie dostaniemy kredytu hipotecznego na budowę oraz działkę budowlaną.
3.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments