Kredyt hipoteczny w firmie pożyczkowej? O tym mówi projekt nowej ustawy

5 /5
(Ocen: 2)

Projekt nowej ustawy o kredytach hipotecznych, zakładający, że mogą ich udzielać także instytucje pożyczkowe został już skrytykowany przez Narodowy Bank Polski a nawet… Związek Firm Pożyczkowych.

Do tej pory kredyty hipoteczne były domeną banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. W myśl projektu ustawy Ministerstwa Finansów katalog podmiotów udzielających tego rodzaju kredytów został poszerzony o firmy pożyczkowe. Obecnie znajduje się ona w fazie konsultacji publicznych. Celem tego dokumentu jest włączenie omawianej już przez nas unijnej dyrektywy MCD, która w zamierzeniu ma zwiększyć ochronę praw konsumentów na rynku finansowym.

Projekt znalazł się pod ostrzałem krytyki NBP. Dlaczego? Przede wszystkim instytucje udzielające do tej pory jedynie pożyczek nie znajdują się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, co w sytuacji udzielania przez nie kredytów hipotecznych zagrażałoby w pewien sposób kondycji rynku finansowego. Oznacza to, że firmy pożyczkowe nie muszą składać sprawozdań na temat skali i charakteru działalności firmy.

Ponadto bank centralny, gdyby projekt ministerstwa wszedł w życie, postuluje objęcie nadzorem takich podmiotów, czego pierwszym przejawem byłyby rekomendacje dla nich udzielane przez KNF. Firmy pożyczkowe powinny wtedy też się znaleźć w specjalnym rejestrze takich podmiotów.

Co mówią o projekcie sami zainteresowani?

Opinia Narodowego Banku Polskiego nie dziwi, bo przecież stoi on na straży porządku finansowego państwa. Twórców projektu musiała chyba jednak zaskoczyć opinia wyrażona przez Związek Firm Pożyczkowych. Jego prezes Jarosław Ryba stwierdził, że kredyty hipoteczne powinny zostać w bankach i SKOK-ach. Mówiąc to, miał na uwadze nie tylko bezpieczeństwo finansowe konsumentów, ale też pozycję instytucji pożyczkowych, które nie miałyby większych szans na równą walkę o klienta. Nie mają one dostępu do taniego finansowania, jakim dysponują banki. Zwłaszcza w czasach stosunkowo niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych.

Sytuacji firm pożyczkowych ani tym bardziej rynku finansów hipotecznych raczej nie poprawiłoby pozwolenie na udzielanie kredytów hipotecznych podmiotom pożyczkowego biznesu. Klienci również znaleźliby się w trudniejszej sytuacji, w której zdani byliby na kalkulator kredytu hipotecznego i ranking kredytów hipotecznych, mówiące o opłacalności danego kredytu.

One znacząco w tak zagmatwanej sytuacji ułatwiałyby orientację w trudnym kredytowym terenie, o czym zdaje się mówić spadająca liczba kredytów. Spowodowana nie tylko zwiększeniem udziału w kwocie kredytu wkładu własnego, ale nowym politycznym propozycjom takich jak .

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments