Kredyt hipoteczny w obcej walucie

5 /5
(Ocen: 2)

Warunki przyznawania kredytów zaostrzają same banki, ale również organy nadzorujące sugerują coraz więcej ograniczeń kredytowych. Problemy, jakie obecnie mają kredytobiorcy, spłacający swoje zobowiązanie we frankach zmusiły instytucje finansowe do przebudowy strategii i nowego podejścia do zagadnienia.

Oferty walutowych kredytów hipotecznych

To, że kredyty w obcych walutach są trudniej osiągalne, nie znaczy, że wcale nie są dostępne. W najlepszej sytuacji są osoby chcą spłacać zadłużenie w euro – najwięcej banków ma takie kredyty w swoich ofertach. Trzy lub cztery banki oferują swoim klientom kredyty hipoteczne we frankach, dolarach czy funtach. Żadnego wyboru nie mają pracujący w Norwegii i Szwecji, dla nich propozycję ma jeden bank. Osoby zarabiające w innych walutach niestety nie mogą liczyć na kredyt w Polsce.

Sytuacja ta wynika z Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Stanowi jasno, że kredyt hipoteczny może zostać udzielony w walucie jakiej ubiegający się zarabia. Z założenia regulacja miała chronić przed zawirowaniami, jakie powstały przy spłacaniu zobowiązań we frankach. Jednocześnie, skomplikowała też życie emigrantom.

Dodatkowe utrudnienia dla kredytobiorców

Niestety, kredyt hipoteczny wzięty w obcej walucie niesie za sobą większe obciążenia. Oprócz wyższych marż, dochodzi również koszt dodatkowego, ewentualnego przewalutowania. Wkład własny będzie wyższy i zdolność kredytowa średnio o dwadzieścia procent niższa niż przy takim samym kredycie zaciągniętym w złotówkach. Zostaniemy również dokładnie sprawdzeni, będzie liczyła się stabilność zatrudnienia, wysokość dochodów i historia kredytowa, a to tylko najważniejsze czynniki.

Należy zwrócić szczególną uwagę w momencie, gdy staramy się wziąć wspólny kredyt. Gdy małżonka zarabia w złotówkach, a mąż w walucie obcej i jego dochody są wyższe, wtedy kredyt będzie musiał być zaciągnięty na przykład w funtach i tylko jedna wypłata będzie wpływała na zdolność kredytową. W ekstremalnej sytuacji, gdy osoba zarabia w kilku walutach, tylko ta która przynosi najwyższy dochód będzie brana pod uwagę.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, czy to w złotówkach, czy w obcej walucie nie może być podjęta pod wpływem chwili. Warto poczytać, kalkulator hipoteczny też będzie pomocny. Należy odwiedzić kilka placówek, zestawić oferty, a może ponegocjować?

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments