Kredyt hipoteczny w swoim banku – plusy i minusy

5 /5
(Ocen: 2)

Masz konto w banku i zastanawiasz się czy warto wziąć kredyt hipoteczny tam gdzie masz rachunek? Może słyszałeś, że banki rozpatrują szybciej wnioski swoich klientów? Przyjrzeliśmy się temu czy kredyt mieszkaniowy w swoim banku to dobra, czy zła decyzja. Jeśli myślisz, że w znajomej instytucji finansowej dostaniesz lepszą ofertę kredytu, możesz się bardzo rozczarować. Wyjaśniamy i podpowiadamy, jak wyjść na swoje z kredytem hipotecznym!

Wygodnie dla Ciebie, wygodnie dla banku?

To może być pierwszy i najważniejszy powód dla którego klienci udają się do swojego banku po kredyt hipoteczny. Myślimy, że znajoma obsługa doradzi nam najlepszy produkt, a formalności załatwione zostaną od ręki. Wygodnie, szybko i tanio…, tak? No to czas zbudzić się ze snu. Obsługa musi wyrobić swój miesięczny cel, a to, że jesteśmy klientem banku i tak nie zwolni nas z długotrwałych procedur i żmudnej analizy kredytowej. Kredyt hipoteczny jest zbyt złożonym produktem, aby bank mógł stosować skróty nawet dla swych lojalnych konsumentów.

Czy zatem – gdy chodzi o kredyt mieszkaniowy – stały klient i nowy klient to dla instytucji finansowej ta sama osoba? Wygląda na to, że tak i obaj petenci traktowani są przez bank jednakowo. Ale czy obecny klient nie może liczyć na żadne wyróżnienie? To już nie jest takie jednoznaczne. Choć szukając plusów bycia stałym klientem, może się okazać, że natrafimy tylko na drobne “plusiki”. Sprawdźmy, na co może liczyć długotrwały użytkownik konta w banku, gdy stara się o kredyt hipoteczny.

Plusy kredytu hipotecznego w swoim banku – lojalność się (nie)opłaca?

Pozostanie ze znajomym kontem i systemem bankowym zabrzmi miło dla uszu konsumentów, którzy dość mają wszechobecnych zmian interfejsów w telefonach, telewizorach i reszcie urządzeń elektrycznych. Wszystko pozostanie “po staremu” z jedną różnicą – nowym kredytem hipotecznym. Te “luksusy” poniekąd zapewnia zaciągnięcie długu w swoim banku, ale nie można być pewnym czy pewnego dnia instytucja nie postanowi odświeżyć wizerunku bankowości internetowej. Co wtedy?

Szukajmy dalej. To może w swoim banku można liczyć na większą szybkość procedowania? Byłoby miło, ale niestety nie. Stałemu klientowi zostanie tylko oszczędzone dostarczenie wyciągu z rachunku. Ale przecież to oczywiste, skoro instytucja finansowa ma do niego możliwość wglądu w każdym momencie. W standardowych przypadkach to żadna pomoc, ale gdy jesteś na działalności gospodarczej, umowie o dzieło/zlecenie być może bank nie będzie już wymagał dodatkowego potwierdzenia Twojej sytuacji finansowej. Gwarancji jednak nie ma, ponieważ analiza kredytowa jest pod tym względem bezduszna…, ale miało być o plusach.

Może w takim razie stały klient dostanie specjalną ofertę kredytu hipotecznego? Tu mała pociecha – w drobnej części banków obecni klienci otrzymują z tego tytułu bonusy. Tak jest np. w PKO BP, BZ WBK czy ING Banku Śląskim. Np. w BZ WBK z tytułu bycia stałym klientem można liczyć na obniżkę prowizji o 0,5 p.p, a w PKO BP zmniejszą oprocentowanie o 0,15 p.p. Rzecz jednak w tym, że okazje te mogą być i tak nieopłacalne w porównaniu z innymi ofertami banków i nie łączyć się z promocjami.

Czy są jakieś zalety z kredytu hipotecznego w swoim banku, bez żadnych “ale”? Tak, jeśli nie chcemy przenosić rachunku do innej instytucji i załatwiać związanych z tym formalności (np. zmiany numeru konta na którego pracodawca będzie przelewał wynagrodzenie), oszczędzimy sobie tego biorąc kredyt w obecnym banku.

Wady kredytu hipotecznego w swoim banku

Można by powiedzieć – jeśli ma się takie zalety do wyboru, nie potrzeba szukać słabości. W końcu głównym atutem kredytu hipotecznego w swoim banku jest wątpliwy komfort nie przenoszenia się do innej instytucji. Dziś zmiana rachunku zajmuje chwilę, a większość formalności załatwia za nas bank u którego chcemy zaciągnąć kredyt. Także poinformowanie pracodawcy czy Urzędu Skarbowego o zmianie numeru konta można błyskawicznie załatwić.

Co więcej przywiązanie do jednej instytucji może być po prostu kosztowne. Obecnie coraz więcej banków oferuje rachunki prowadzone warunkowo a nawet bezwarunkowo za darmo.

Dla banków liczy się przede wszystkim statystyka nowo pozyskanych klientów, a obecni muszą się zadowolić tym, co już mają. Poza tym w przypadku kredytów hipotecznych instytucje finansowe liczą na związanie ze sobą klienta na wiele lat. Dlatego do zobowiązania dorzucają dodatkowe produkty i od nich uzależniają wysokość marży i prowizji. Biorąc kredyt mieszkaniowy w swoim banku, instytucja zyskuje mniej, niż w sytuacji, gdy przychodzi do niej nowy klient, który w dodatku skorzysta z pozostałych produktów.

Porównaj oferty kredytów hipotecznych innych banków i oszczędź nawet 50 000 zł!

Owszem, może być też tak, że Twój bank oferuje bardzo dobry kredyt na mieszkanie. Brak wtedy powodów, aby z tego szczęśliwego trafu nie skorzystać. Żeby jednak dowiedzieć się jak wypada Twój bank na tle konkurencji, trzeba porównać ze sobą kilka ofert. Możesz w tym celu skorzystać z naszej porównywarki kredytów hipotecznych. Czy rzeczywiście można zaoszczędzić tak dużą kwotę na samym porównaniu ofert? Tak i nie jest to wyssane z palca. Rzuć okiem na przykłady poniżej.

Załóżmy, że jesteśmy klientem Alior banku i bez sprawdzania oferty u konkurencji decydujemy się na kredyt hipoteczny w swoim banku. Megahipoteka z Alior bankiem będzie przeznaczona na nieruchomość wartą 300 000 zł. Posiadamy 20% wkład własny (60 000 zł), czyli kwota kredytu wyniesie 240 000 zł. Okres kredytowania to 25 lat z równymi ratami.

A teraz dla tych samych parametrów skorzystajmy z porównywarki. Aktualnie na pierwszym miejscu jest oferta od Banku BPS, która w całkowitym koszcie zobowiązania jest tańsza aż o 57 385 zł!

Co jeśli nie jesteśmy zainteresowani kontem w banku spółdzielczym? Do wyboru są inne, które też pozwolą sporo zaoszczędzić. Spójrzmy na oferty promocyjne kredytów hipotecznych w ING Banku Śląskim, BZ WBK i mBanku.

W porównaniu do Megahipoteki oszczędności plasują się między 34 815 zł a nawet 57 294 zł. Sporo, jak na samo zestawienie obok siebie kilku ofert kredytów hipotecznych, które zajęło tylko chwilę. Teraz wystarczy rozważyć inne atuty produktów – cena jest tylko jednym z nich! – i wybrać najlepszy dla siebie kredyt hipoteczny.

Podsumowanie wad i zalet kredytu hipotecznego w swoim banku

Bez porównania ze sobą ofert kredytów mieszkaniowych w różnych bankach zaciąganie wieloletniego długu w swoim banku jest lekkomyślne, a jak widać na przykładach powyżej, może być jeszcze bardzo nieopłacalne. Oceniając kredyt hipoteczny w banku warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe produkty, które oferuje instytucja finansowa. Nie zawsze tani kredyt hipoteczny będzie dla nas tym odpowiednim.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments