Kredyt hipoteczny z rodzicami – jak go zaciągnąć?

4.67 /5
(Ocen: 3)

Niewielu Polaków może pozwolić sobie na kupno mieszkania za gotówkę. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny. Niestety, stabilne warunki zatrudnienia to wciąż rzadkość w naszym kraju, szczególnie jeśli jesteśmy na początku naszej drogi zawodowej. Jeśli dopiero wchodzimy na rynek pracy , pracodawca oferuje nam najczęściej umowę-zlecenie, umowę o pracę tymczasową lub – w najlepszym przypadku – umowę o pracę na czas określony.

Kolejna przeszkoda na drodze do otrzymania kredytu hipotecznego, to zbyt niskie dochody potencjalnego kredytobiorcy. Czy brak zdolności kredytowej oznacza jednak koniec marzeń o własnym M3? Niekoniecznie. Dla osób na tak zwanym „dorobku”, szansą na zwiększenie zdolności kredytowej, a co za tym idzie, na przyznanie kredytu może okazać się zaciągnięcie pożyczki mieszkaniowej razem z rodzicami. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić.

Rodzice – filary, na których oprzesz swoją zdolność kredytową

Rodzice jako współkredytobiorcy zwiększą ogólną zdolność kredytową pod warunkiem, że ich sytuacja zawodowa jest stabilna, zarobki wysokie , a historia kredytowa – dobra. Warto pamiętać bowiem, że każdy kredytobiorca jest równie dokładnie sprawdzany przez bank, zanim zostanie mu udzielona pożyczka mieszkaniowa. Czasem bardziej korzystny będzie zatem decyzja o tym, by do kredytu przystąpił tyko jeden rodzic, na przykład, kiedy drugi pozostaje bez zatrudnienia albo jego historia kredytowa nie prezentuje się zbyt dobrze.

We wspólnym kredycie hipotecznym nie chodzi jednak wyłącznie o zwiększenie zdolności kredytowej. Osoby, które decydują się wziąć razem pożyczkę mieszkaniową są w takim samym stopniu odpowiedzialne za to zobowiązanie finansowe i jego spłatę w terminie. Taka decyzja ma więc swoje plusy i minusy.

Mocne i słabe strony kredytu hipotecznego z rodzicami

Tak jak wspominaliśmy, największą zaletą kredytu hipotecznego zaciąganego z rodzicami, jest zwiększenie zdolności kredytowej. Rodzic w oczach banku jest zazwyczaj bardziej wiarygodny, niż osoba młoda, która może nie posiadać jeszcze historii kredytowej, nie wspominając o stabilnym i pewnym etacie. Poza tym, jeśli nawet nie oczekujemy od najbliższych pomocy przy spłacaniu rat pożyczki, świadomość, że nie pozostajemy sami z kredytem hipotecznym, daje ogromny komfort psychiczny. Uwierzcie – dla niektórych osób bywa to cenniejsze od pieniędzy. Wadą kredytu hipotecznego zaciągniętego z rodzicami bywa krótszy okres spłaty pożyczki.

Im współkredytodawca jest starszy, tym okres kredytowania będzie krótszy. Przykładowo, jeśli rodzice skończyli 50 lat, spłata należności zostanie rozłożona na 20, a nie na 30 lat. Naturalną konsekwencją takiej decyzji jest wyższa rata kredytu do zapłaty. Ma to jednak również swoje dobre strony – koszty kredytu w ostatecznym rozrachunku będą dzięki temu niższe.

Samodzielność kredytowa a kredyt hipoteczny z rodzicami

Kiedy nasza sytuacja zawodowa ustabilizuje się, a zarobki wzrosną na tyle, że będziemy wstanie udźwignąć nasze zobowiązania finansowe samodzielnie, możemy wnioskować o aneksowanie umowy i tym samym – odłączyć rodziców od kredytu. Bank przeliczy wówczas raz jeszcze naszą zdolność kredytową i jeśli okaże się, że jesteśmy zdolni do samodzielnej spłaty kredytu hipotecznego, kredytobiorca przychyli się do naszego wniosku. Wówczas istnieje duża szansa, że uda nam się zmniejszyć ratę kredytu, poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Co więcej – na każdym etapie spłaty pożyczki możemy przyłączyć dodatkowego kredytobiorcę, nie tylko kogoś z rodziny, ale również osobę, która nie jest z nami spokrewniona.

Jak widać, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego z rodzicami nie musi oznaczać, że zobowiązanie będzie na nich ciążyć przez cały czas. Nie ulega wątpliwości, że dla większości młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie, rozwiązanie takie, to jedyna szansa na to, by spełnić marzenie o własnym mieszkaniu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments